Jak pewnie większość zainteresowanych już wie, 17 października 2020r. weszły w życie kolejne obostrzenia związane z pandemią Koronawirusa.
Do odwołania ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu: (…)
3) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001829
Jak możecie dowiedzieć się z artykułu o PKD dla masażysty, technik masażysta nie może używać kodu 86.90.A.
Spis treści:
ToggleZakaz masowania – Rozwiązanie zaproponowane przez Panią Adwokat
Do swoich kodów PKD można dopisać kod 96.02.Z, który obejmuje masaż twarzy oraz zabiegi kosmetyczne. Można w tym „ukryć” elementy masażu. Zrobić peeling na ciało, nasmarowanie ciała kremem/masłem do ciała itp.
Warto jednak dodać, że używając tego kodu należy mieć kasę fiskalną.
Zgodnie z art. 4 pkt. 2 lit. j rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej nie stosuje się w przypadku świadczenia usług kosmetycznych i kosmetologicznych. Zatem kasa fiskalna dla kosmetyczki powinna zostać zainstalowana przed dokonaniem świadczenia pierwszej usługi, niezależnie od tego, czy limit obrotu do 20 tys. został przekroczony, czy też nie.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kasa-fiskalna-dla-kosmetyczki
„A co z masażem tajskim/balijskim/lomi-lomi, przecież mają działanie terapeutyczne”
Każdy masaż ma działalnie terapeutyczne i może oddziaływać na zdrowie fizyczne czy psychiczne. Słowem klucz według mnie jest tu masaż. Masaże (oprócz masażu twarzy i leczniczych) są zakazane. Także według mnie również masaż tajski, balijski, lomi-lomi, masaż tkanek głębokich itd. są w obecnej sytuacji zakazane. A przynajmniej jeżeli pod tą nazwą nabijamy na kasę/wpisujmy na fakturę.
Zakaz masowania – Czyżby jednak była nadzieja dla masażystów?
Dostałem ostatnio pytanie odnośnie PKD 86.90D – Działalność paramedyczna. Pisząc artykuł o PKD dla masażysty LINK, nie uwzględniłem tego PKD przez nieznajomość tego kodu. (W/w artykuł jest już uzupełniony o ten kod)
PKD 86.90D – Działalność paramedyczna
Podklasa ta obejmuje:
- działalność paramedyczną prowadzoną w takich dziedzinach jak: irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura itp.
- Działal ność ta może być prowadzona w placówkach medycznych, takich jak: przychodnie ogólne, specjalistyczne placówki medyczne inne niż szpitale, prywatne gabinety oraz w domu pacjenta.
- Działalność ta może być prowadzona także w obiektach zapewniających zakwaterowanie, ale innych niż szpitale.
Czyli tłumacząc:
Na tym kodzie można świadczyć usługi m.in. akupresury. Można to robić m.in. w swoim gabinecie oraz mobilnie.
Słyszałem o tym zabiegu, ale nie korzystałem. Nie uczyłem się o nim, także jeśli ktoś wie coś więcej o tym, to proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Sprawdziłem definicję Akupresury.
Akupresura – pseudomedyczna metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu[1]. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Akupresura jest „miękką” wersją akupunktury.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akupresura
Kolejna definicja:
Acupressure involves stimulating the body, usually at acupuncture points, with pressure from fingers, elbows or special devices.
(tłumaczenie) Akupresura polega na stymulowaniu ciała, zwykle w punktach akupunktury, uciskiem palców, łokci lub specjalnych urządzeń.
An Introduction to Western Medical Acupuncture, 2008
Akupresura, a uprawnienia i wykształcenie
Akupresurzysta nie jest regulowanym zawodem, a co za tym idzie, każdy ma prawo do wykonywania tego „zawodu”. Nie ma żadnych wymagań odnośnie kursów, studiów, szkoleń.
Oczywiście rozpatruję to pod kątem prawnym, a nie moralnym. Załóżmy, że zrobimy komuś krzywdę wykonując akupresurę. Ubezpieczyciel czy sąd weźmie pod uwagę to, czy mamy jakiekolwiek pojęcie o usłudze potwierdzone choćby kursem.
Akupresura, a podatki i kasa fiskalna
Niestety nie znalazłem żadnych rzetelnych informacji o tym, czy usługi akupresury są zwolnione z podatku VAT. Tak samo czy jest dla nich obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Ta kwestia pozostaje otwarta i należałoby się skonsultować z prawnikiem i/lub księgowym.
Jestem masażystą – co w końcu mam zrobić?
Jeżeli masaże to Twoje jedyne źródło dochodu, a masz na utrzymaniu siebie i rodzinę, a nie chcesz zmieniać branży, to rekomenduję dwa rozwiązania:
- Dopisz sobie kod PKD 96.02Z, załatw kasę fiskalną, rób zabiegi kosmetyczne na ciało i masaże twarzy.
- Skonsultuj się z prawnikiem/księgowym w sprawie podatku VAT i kasy fiskalnej dla usług akupresury. Pomyśl, zdecyduj i dopisz kod 86.90D. Rób akupresurę.
Ważne jest nazewnictwo usług i to co wpisujecie na paragon/fakturę/rachunek. Nie możecie wpisywać w obecnej sytuacji masażu klasycznego czy relaksacyjnego.
Zakaz masowania – Działalność nierejestrowana, działalność mobilna
Dostałem też pytania odnośnie działalności nierejestrowanej oraz działalności mobilnej masażystów i tego jak ma się taka działalność do obowiązujących obostrzeń.
Co do działalności mobilnej masażystów nie ma żadnych wątpliwości. Zakaz dotyczy całego kodu PKD 96.04.Z i nie ma znaczenia, czy masaże wykonujemy w domu pacjenta czy w swoim gabinecie.
Co do działalności nierejestrowanej nie mam podstawy prawnej. Ale według mnie również te obostrzenia dotyczą, ponieważ usługi masażu określa kod 96.04.Z. Nie ma znaczenia, czy masz się zarejestrowaną działalność czy nie. Masaże są zablokowane, a nie forma działalności.
Na zakończenie
Jeżeli zależy Ci na byciu masażystą, bierz czynny udział w naszych akcjach i inicjatywach. Obecnie tworzy się Ogólnopolskie stowarzyszenie masażystów. Jest szansa, że teraz, przez te wszystkie zawirowania w końcu się zjednoczymy i wywalczymy własną ustawę o zawodzie masażysty, która by wyprostowała sporo nieścisłości i niejasności.
I ostatnie słowa: Udostępniajcie dalej. Zjednoczmy się i wywalczmy swoje prawa!
Super artykuł 🙂 Bardzo mi pomógł. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest dopisanie kodu 86.90D i robienie akupresury. Drugi kod z kosmetyką wiąże się nie tylko z wpisem czy z kasą fiskalną ale trzeba mieć pełno umów, m.in. na sterylizacje, wywóz materiałów niebezpiecznych itp. Najgorsze jest to że co miesiąc się płaci a nikt nie pyta czy się z nich korzysta :/.
Super, bardzo się cieszę, że mogłem pomóc. O, nie wiedziałem. Warto wiedzieć 😀