Masaż leczniczy

Masaż leczniczy — Chyba najwięcej problemów i niezrozumienie na grupach dotyczących właśnie tego masażu. Kto może go wykonywać, na czym on polega itd. Na wstępie chciałbym zacząć od tego czym jest masaż. Znalazłem kilka definicji:

Masaż — definicje

Masaż leczniczy

Masaż jest formą oddziaływania na organizm człowieka, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne (ręczne lub nożne, wywołane specjalnymi aparatami albo przy użyciu różnych przedmiotów lub substancji) głównie w postaci ucisków, uderzeń lub wibracji na tkanki, w celu wywołania odczynów fizjologicznych w organizmie, działających leczniczo, profilaktycznie, relaksująco lub kosmetycznie.

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie 2007

Masażem nazywamy czynności, poprzez które masażysta działa mechanicznie na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź, torebki i więzadła stawowe, układ nerwowy (głównie receptory nerwowe), naczynia krwionośne i limfatyczne, a także na zasadzie zmian odruchowych, na układ krążenia, oddechowy, wewnątrzwydzielniczy i inne narządy wewnętrzne.

https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/masaz-leczniczy/121671,masaz-leczniczy

Massage therapy is used to help manage a health condition or enhance wellness. It involves manipulating the soft tissues of the body. Massage has been practiced in most cultures, and was one of the earliest tools that people used to try to relieve pain.

(Tłumaczenie Google) Masaż służy do radzenia sobie ze stanem zdrowia lub poprawy samopoczucia. Polega na manipulowaniu miękkimi tkankami ciała. Masaż był praktykowany w większości kultur i był jednym z najwcześniejszych narzędzi, których ludzie używali do uśmierzania bólu.

https://www.nccih.nih.gov/health/massage-therapy-what-you-need-to-know

Masaż leczniczy (medyczny) – definicja

Za masaż leczniczy, należący do metod fizjoterapii, uznaje się te działania, które celowo stosuje się w celu leczenia chorób, zmniejszania nasilenia objawów chorobowych lub zapobiegania chorobom. Nieostra jest jednak granica pomiędzy masażem leczniczym a innymi rodzajami masażu, np. masażem relaksacyjnym. Tym bardziej, że masaż leczniczy ma zastosowanie również w sporcie, kosmetyce, relaksacji, w których poprzez masaż uzyskuje się, np. zwiększenie masy mięśniowej, ujędrnienie i wygładzenie skóry, czy też odprężenie. Współcześnie masaż postrzegany jest, jako działanie harmonizujące funkcje fizyczne i psychiczne.

https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/masaz-leczniczy/121671,masaz-leczniczy

Zatrzymajmy się przy tym. W żadnej ustawie nie znalazłem niestety definicji masażu leczniczego, choć w niektórym miejscach znajdujemy takie określenie (Np. Kody PKD – 86.90A obejmuje masaż leczniczy, W ustawie o świadczeniach gwarantowanych – masaż limfatyczny ręczny-leczniczy)

Masaż leczniczy — Jak w takim razie do tego podejść?

Pisząc ten artykuł, spędziłem kilka godzin na szukaniu prawnych informacji o tym masażu. W końcu zrozumiałem pewną rzecz. Na masaż medyczny nie można patrzeć w sposób rodzaju masażu (jak np. Masaż klasyczny, Masaż tkanek głębokich, Masaż gorącymi kamieniami) czy w sposób szukania techniki masażu, która jest lecznicza.

Masaż leczniczy jest koncepcją i nie da się go sztywno określić. Na przykład wykonując 3 punktowe rozcierania z kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara wykonujemy masaż medyczny. To tak nie działa.

Według mnie, żeby mówić o masażu leczniczym, muszą być spełnione dwa warunki:

  • Osoba chora, niezdrowa (wszak osób zdrowych nie trzeba, a nawet nie powinno się leczyć)
  • Celem masażu jest leczenie.

Masaż klasyczny może być leczniczy. Manualny drenaż limfatyczny może być leczniczy. Masaż relaksacyjny może być leczniczy. Każdy masaż może być leczniczy. Może, ale nie musi. W końcu należy pamiętać, że masaż oddziałuje bezpośrednio i pośrednio. Bezpośrednio – Na tkanki miękkie. Pośrednio — na zasadzie zmian odruchowych, na układ krążenia, oddechowy, wewnątrzwydzielniczy i inne narządy wewnętrzne. Nie każdy masaż pomoże na każde schorzenie, tu już należy odpowiednio dobrać techniki do danej jednostki chorobowej.

Masaż medyczny — Kto może go wykonywać?

W obwieszczeniu ministra zdrowia z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej możemy znaleźć informację, że zabieg masażu może wykonać:

personel realizujący zabiegi masażu:

a) fizjoterapeuta,

b) osoba, która uzyskała dyplom technika masażysty po ukończeniu technikum lub szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej − zwana dalej „masażystą”;

Jednakże dotyczy to jedynie świadczeń gwarantowanych, czyli zabiegów „na NFZ”.

Masaż medyczny — Jak to jest z prywatną działalnością?

Napisałem artykuł o kodach PKD, w którym wszystko tłumaczę. Znajdziesz go tutaj. Jednocześnie, aby ułatwić Ci zbadanie tej sprawy, umieszczę również tutaj istotny dla tematu fragment tamtego artykułu.

Masaż leczniczy jest zawarty jedynie w PKD 86.90A – działalność fizjoterapeutyczna.

Podklasa ta obejmuje:

  • indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów, prowadzoną w takich dziedzinach jak: diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa itp.

Po licznych rozmowach z Panią Adwokat Joanną Szufel oraz kilkoma masażystami doszliśmy do pewnych wniosków, ponieważ na próżno szukać wskazówek w oficjalnych wytycznych czy prawie.

1) Kod PKD jest źle sformułowany. Analizując treść tego kodu zgodnie z językiem polskim, mówi on, że kod mogą używać jedynie fizjoterapeuci. Wskazują na to słowa: „indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów„, a to jednoznacznie oznacza, że nie będąc fizjoterapeutą, nie możemy użyć tego kodu.

2) Technicy masażyści według zdobytych kwalifikacji i suplementu do dyplomu mogą wykonywać masaż leczniczy.

3) Kod 86.90.A pisali ludzie, którzy nie do końca przewidzieli, że masażyści również mogą go wykonywać. Według mnie nie jest to celowe działanie mające na celu uniemożliwienie robienia masaży leczniczych przez masażystów, a po prostu zwykłe niedopatrzenie.

4) Przez to, że jest to raczej zwykłe niedopatrzenie, doszliśmy do wniosku, że technicy masażyści mogą użyć ten kod, ale jedynie do wykonywania masaży leczniczych. Żadnej innej rzeczy z wymienionych w tym kodzie, nie mogą wykonywać.

UWAGA!

Jest pewna rzecz, o której bardzo duża liczba masażystów zapomina. Technik masażysta może jedynie WYKONYWAĆ masaż leczniczy. Nie może jednak KWALIFIKOWAĆ kogoś na masaż leczniczy czy DIAGNOZOWAĆ.

Oznacza to, że TECHNIK MASAŻYSTA MOŻE WYKONAĆ MASAŻ LECZNICZY, JEŚLI PACJENT MA SKIEROWANIE NA MASAŻ LECZNICZY. Bez niego, technik nie może zrobić takiego masażu.

Co ma zrobić technik masażysta, jeśli klient nie ma skierowania?

1) Może odesłać klienta do lekarza lub fizjoterapeuty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć układ z jakimś fizjoterapeutą lub mieć takiego zatrudnionego, aby wystawiał takie skierowanie.

2) Może wykonać masaż nieleczniczy. Konkretniej mówiąc, na kasie/na rachunku wpisać inny rodzaj masażu. Bardzo duże znaczenie ma nazewnictwo w dokumentach sprzedaży i umiejętność argumentowania pewnych rzeczy. Nie ma sztywnej definicji masażu leczniczego, więc urzędnik nie może Ci udowodnić wykonywanie lub nie masażu leczniczego, ale warto się zawczasu ubezpieczyć na wypadek kontroli, dlatego…

Zadbaj o odpowiednią dokumentację!
Jesteś już technikiem masażystą lub wykonujesz masaże? Jeśli tak, to potrzebujesz odpowiedniej dokumentacji, która uchroni Cię przed prawnymi problemami. Rozwiązaniem Twoich problemów jest Tytanowa Forteca Biznesu Masażysty.

To co? Będziesz odpowiedzialnym masażystą?

Biznes Masażysty - TFBM 3 mini
4.4 9 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

5
0
Chciałbym poznać Twoje zdanie, skomentuj artykułx

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?