Praca masażysty

Ostatnio dostałem to bardzo fajne pytanie od Magdy. I choć na pierwszy rzut oka chciałem napisać krótko, to zagłębiając się w ten temat i ilości możliwości, wyszła mi z tego bardzo obszerna odpowiedź. Stąd cały ten artykuł. Praca masażysty może przyjąć różną formę i aby wybrać odpowiednią dla nas, trzeba wiedzieć jakie ma się możliwości i z czym to się wiąże. Zacznę od opracowania działalności mobilnej, następnie opiszę działalność stacjonarną i podsumuję po krótce obie te formy. Do roboty!

Działalność mobilna – Praca masażysty

Możemy sobie wyróżnić przynajmniej 4 różne formy pracy mobilnej:

 • Dojeżdżasz do domu klienta/pacjenta,
 • Obstawiasz jakiś event, np. jakieś zawody sportowe czy jakieś targi/konferencje,
 • Pracujesz dla drużyny sportowej i jeździsz na zawody,
 • Wykonujesz masaże biurowe.

Każda z tych form jest nieco inna. Inaczej będzie wyglądać praca, jeśli robisz masaże biurowe dla korpo, a inaczej gdy jedziesz na zawody z drużyną koszykarzy. Nie chciałbym się zagłębiać w szczegóły tych poszczególnych przypadków, ponieważ sam praktykowałem tylko jeden z nich – dojazd do domu pacjenta/klienta. I właśnie na tej podstawie, na mojej praktyce, opowiem jak wyglądała praca mobilna w moim przypadku, jak ja to widzę.

Co potrzebujesz, aby zrobić masaż – Praca masażysty

 • Mobilny stół do masażu
  Tu w zależności od rodzaju masaży jakie wykonujesz czy grupy docelowej, może być potrzebny lekko inny stół. Najczęściej najważniejszym parametrem mobilnego stołu jest jego waga, ponieważ trzeba go nosić.
 • Wałek, półwałek, kliny
  Choć nie do każdego masażu, to warto się zaopatrzyć choć w jeden wałek/półwałek. Mogą przydać się również trójkątne kliny, które przydadzą się w opracowywaniu obręczy barkowej.
 • Środek poślizgowy
  Zaczną większość masaży wykonuje się z użyciem środka poślizgowego. Ja najczęściej używam masła do ciała lub oliwki do masażu.
 • Dezynfekcja
  Robiłem to zanim to było modne 😀 Mam środek do dezynfekcji powierzchni medycznych, a do tego najtańszy ręcznik papierowy, aby przetrzeć stół.
 • Okrycie stołu
  Choć teoretycznie nie trzeba niczego używać, to w takim wypadku o wiele szybciej zużywa się tapicerka na stole. Ja używam wielorazowych prześcieradeł. Przy małej ilości masaży (1-3 dziennie), takie rozwiązanie jest okay, przy większej ilości raczej bym się przestawił na prześcieradła jednorazowe. Do tego posiadam jednorazowe okrycia na podgłówek.
 • Środek transportu
  Możesz mieć samochód – jak już posiadasz, to jest to najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę czas i koszt.
  Możesz jeździć samochodem na minuty np. Traficar czy MiiMove – jeśli nie posiadasz samochodu, a chcesz dojeżdżać do trudniej dostępnych lokalizacji, to jest to fajne rozwiązanie. Oczywiście większość kosztów dojazdu i tak możesz „przerzucić” na klienta/pacjenta.
  Możesz komunikacją miejską – Najtańsze rozwiązanie i chyba jedyne jeśli nie posiadasz prawa jazdy lub prywatnego szofera. Początkowo, gdy miałem max jeden masaż dziennie, właśnie w ten sposób dojeżdżałem do klientów/pacjentów. Moja najdłuższa wyprawa była do Gdańska. Nie pamiętam dzielnicy, ale wiem, że najpierw jechałem SKM z Gdyni Leszczynek do Gdańska Głównego (40-50 minut), a następnie po około 8-10 minutach 15 minut tramwajem. Całość (Dojazd + masaż + powrót) trwało koło 3h. To była masakra. Ale mimo wszystko miło wspominam początki.

Główne cechy i problemy działalności mobilnej – Praca masażysty

Stosunkowo tania

Ta forma jest tania dlatego, że oprócz kosztów samej działalności (chyba, że tak jak ja do tej pory, robię masaże na działalności nierejestrowanej), nie ma żadnych kosztów stałych. Jeśli nie masz masaży, nie ponosisz kosztów np. Wynajmowanego lokalu. Gdy nie masz jeszcze bazy klientów/pacjentów lub możliwości wynajmowania lokalu przez miesiąc, dwa, pięć bez przychodów, to ta forma pracy będzie zdecydowanie dla Ciebie. Jest „bezpieczniejsza” jeśli chodzi o finanse.

Cięższa od stacjonarnej działalności

Załadowanie stołu do samochodu, dojazd, wejście do domu/mieszkania (czasem trzeba wejść na 4-5 piętro bez windy), rozłożenie stołu, masaż, złożenie stołu, zejście do samochodu, zapakowanie, powrót do domu. Tak w wielkim skrócie wygląda cała wyprawa. Potrzebna jest sprawność fizyczna, umiarkowana kondycja, odpowiednia ilość siły do noszenia stołu. To wszystko sprawia, że ta forma jest cięższa fizycznie od wykonywania takich samych zabiegów, ale w stacjonarnym punkcie.

Nieprzewidziane sytuacje lub koszta

Może się zdarzyć, że nie możemy znaleźć miejsca parkingowego lub wjedziemy w złą uliczkę i czeka nas dłuższa wyprawa do klienta.
A może się zdarzyć, że pojawią się nieprzewidziane koszta lub szkody. Może jest miejsce tylko na płatnym parkingu, a klient już zapłacił za masaż? Jeździsz więcej samochodem niż podczas pracy stacjonarnej, więc jest większe ryzyko złapania gumy (przebita opona) czy porysowania lakieru. Czasem z naszej winy, a czasem nie. Może podczas dojazdu my spowodujemy kolizję? Nie są to częste sytuacje, ale warto mieć na uwadze, że może dojść do takiego zdarzenia.

Może być bardziej niebezpieczna dla atrakcyjnych kobiet

Choć sam nie znam ani jednej masażystki, która została „zaatakowana” przez klienta, to słyszałem, że takie rzeczy mają miejsce. Nie wiem czy i w jaki sposób można się przed tym uchronić. Może pomoże odpowiednia weryfikacja przed zapisem na masaż. Nie wiem jak można to inaczej rozwiązać.

Mniejsze pole do popisu (ograniczenia)

Pracując mobilnie mamy mniejsze pole do popisu. Nie możemy wziąć nie wiadomo ile różnego sprzętu. Raczej masażu kamieniami nie będziemy za często robić mobilnie. Kamienie, podgrzewacz, łyżka, ręczniki, to wszystko waży. Jeśli zależy nam na robieniu rytuałów czy zabiegów jakie występują w spa, to nasze możliwości są ograniczone. Muzyka, światło, świeczki, atmosfera, zapachy, raczej nie możemy nad wszystkim zapanować w obcym mieszkaniu.
Po pewnym czasie, ta forma działalności będzie nas ograniczała czasowo i zarobkowo. Jeśli jesteś w stanie umówić danego dnia masaże z jednej okolicy, ekstra. Zazdroszczę. Częściej to wygląda jak skakanie z jednego miejsca, na drugie. Czasem czas dojazdu będzie dla nas przeszkodą, a nie możemy wiecznie podnosić ceny.

Jeśli chodzi o działalność mobilną, to tyle, przejdźmy do działalności stacjonarnej.

Działalność stacjonarna – Praca masażysty

Tu podobnie jak w działalności mobilnej, również możemy wyróżnić kilka różnych dokładniejszych form pracy.

 • Gabinet w swoim domu/mieszkaniu, w którym mieszkasz
  Dość częste, choć może być lekko kłopotliwe, aby spełnić wszystkie warunki i nie pogubić się we wszystkich aspektach.
 • Gabinet w mieszkaniu, którym nie mieszkasz
  Dobre rozwiązanie, ale trzeba uprzedzić właściciela mieszkania, że będzie ono wykorzystane do prowadzenia działalności.
 • Gabinet współdzielony, np. z innym masażystą, fizjo czy kosmetyczką
  Chyba najtańsza opcja jeśli zależy nam na stacjonarnej pracy. Można znaleźć takie gabinety na godziny, dni lub jeszcze inaczej. Wystarczy popytać w lokalach SPA/kosmetyczne/fizjo/gabinet masażu.
 • Gabinet w lokalu usługowym
  Najdroższa opcja, ale dająca najwięcej swobody. Bardzo często cały lokal można wyremontować i podpasować pod siebie, można też później podnająć komuś. Lokalizacyjnie też najczęściej jest lepiej, parter lub pierwsze piętro, może jakiś mniejszy lokal/box w domu towarowym lub tego typu miejscu?

Wyposażenie gabinetu – Praca masażysty

 • Stół do masażu
  Jeśli mamy stałe miejsce, nie musimy się martwić wagą stołu. Powinien być dostosowany do naszych potrzeb i aby był jak najwygodniejszy dla klientów/pacjentów. Gdy pracowałem w przychodni, masowałem na stole BTL. Zakochałem się wręcz w ramie regulującej. Wystarczyło nacisnąć stopą na „dźwignię/guzik” i stół się podnosił lub opuszczał. Coś cudownego. Podczas jednego masażu kilkukrotnie zmieniałem wysokość takiego stołu, aby było mi wygodnie i oszczędzić swoje plecy.
 • Wałek, półwałek, kliny
  Nie ma problemu z przemieszczaniem się, więc możemy też zaopatrzyć się w większą ilość różnych kształtek czy wałków.
 • Środek poślizgowy
  Tutaj tak samo jak przy działalności mobilnej. Ewentualnie możemy mieć większy wybór różnych środków, jeśli dajemy możliwość wyboru pacjentowi/klientowi.
 • Dezynfekcja
  I tutaj identycznie jak przy pracy mobilnej.
 • Okrycie stołu
  Aby opłacało się utrzymywanie lokalu, potrzeba większej ilości masaży, dlatego tutaj raczej używa się prześcieradeł jednorazowych, ręczników lub prosi się pacjentów o przyniesienie swojego ręcznika.
 • Biurko i 2 krzesła
  Choć nie są to obowiązkowe elementy, to warto się w nie zaopatrzyć. Po pierwsze dlatego, by móc na spokojnie przeprowadzić wywiad przed zabiegiem. Następne elementy tej listy również nie będą wymagane, ale opiszę je, ponieważ sam bym je umieścił w swoim gabinecie.
 • Lustro
  Czasem warto pokazać coś pacjentowi w lustrze np. jego postawę. BTW, pacjenci często myślą, że stoją prosto, a tak nie jest.
 • Dobre nagłośnienie
  Niekoniecznie musi to być olbrzymia wieża stereo, ale nie ma co się ograniczać do małego, kieszonkowego głośnika na akumulator.
 • Inny potrzebny sprzęt do wykonania masażu
  Jeśli chcesz robić masaże gorącymi kamieniami, to musisz mieć podgrzewacz, kamienie, coś do wyciągania kamieni, 2 ręczniki.
  Jeśli chcesz robić masaż bańką chińską lub po prostu je stawiać, to musisz je mieć itd.

Główne cechy i problemy działalności stacjonarnej – Praca masażysty

Droższa od działalności mobilnej

Koszt lokalu w większych miastach, w dobrej lokalizacji może kosztować nawet kilka tysięcy miesięcznie. Oczywiście nie wszystkie są takie drogie. Jak się poszuka, to można znaleźć za mniej niż 2 000. Choć to głównie zależy właśnie od miejscowości i lokalizacji w samej miejscowości. Inne ceny będą w centrum Warszawy, a inne w Pucku czy Tczewie.

Więcej rzeczy do ogarnięcia

Mam tu na myśli przede wszystkim ogarnianie na bieżąco wytycznych z sanepidu. Wynajmując mieszkanie lub wykorzystując część swojego mieszkania czy domu, powinnieśmy „przekształcić” część tego lokalu do celów komercyjnych. Nie wiem dokładnie jak to się nazywa, ale chodzi tu głównie o koszt podatku od nieruchomości. M^2 przeznaczony na mieszkanie kosztuje o wiele mniej niż przeznaczony pod działalność. Nie wiem kto i jak to sprawdza, ale jeśli będziesz o tym myślał, to poszukaj informacji na ten temat.

Lżejsza praca

W wielkim skrócie i uproszczeniu, masaż wygląda tak: Przychodzi pacjent, przygotowuje się do zabiegu, wykonujesz zabieg, pacjent się ubiera, wychodzi, sprzątasz/dezynfekujesz, koniec. Stół jest zazwyczaj regulowany elektrycznie, więc Twoje plecy również mniej odczuwają ciężar tej pracy.
Idąc dalej tym tokiem myślenia, im lżejsza praca i zajmująca mniej czasu (nie musisz się przemieszczać z punktu A do punktu B), tym więcej możesz zrobić masaży w takim samym czasie, a to pozwala więcej zarobić.

Większa swoboda

Mając swój własny gabinet, możesz go „skonfigurować” pod własne upodobania, styl i potrzeby. Możesz korzystać z większej ilości sprzętu (np. kamienie do masażu), możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami (powiesić np. dyplomy, certyfikaty, opinie, recenzje) czy dostosować takie szczegóły jak muzyka, światło, zapach. Takie drobne szczegóły mogą wpłynąć na zadowolenie Twoich klientów, jeśli chcesz robić masaże relaksacyjne.

Trudniejsza na początek

Mam na myśli to, że na samym początku, jeśli nie masz porządnej bazy klientów, będą świecić pustki. Musisz być przygotowany na to, że przez pierwsze 2-6 miesięcy (może krócej, może dłużej. To jest uzależnione od bardzo wielu czynników), nie będziesz wychodził na plus. Więc musisz mieć odpowiednie zaplecze finansowe. Dodatkowo, musisz nakłonić klienta/pacjenta by to on do Ciebie przyszedł. Ludzie na ogół są leniwi. Na początku będzie ciężko.

Dobra lokalizacja jest ważna

Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale uważam, że dobra lokalizacja jest ważna. Nie najważniejsze, ale ważna. Być może po kilkunastu latach świetnej praktyki, nie będzie to tak istotne, ale na początku może zrobić ogromną różnicę. Dodam tylko, że pisząc „dobra lokalizacja” nie mam na myśli centrum miasta. A przynajmniej nie tylko. Raczej poszukałbym miejsc, gdzie znajduje się Twoja grupa docelowa. Jeśli masz ofertę dla młodych ludzi (<40) to warto pomyśleć o lokalu blisko nowo budowanych osiedl mieszkaniowych. Fajnie, jeśli łatwo trafić do Twojego gabinetu. Czy jest blisko z komunikacji miejskiej? Jak z miejscem parkingowym? Jest kilka czy trzeba krążyć przez 30 minut i szukać?

Podsumowanie – Praca masażysty

Nie ma czegoś takiego jak lepsza lub gorsza forma. Obie te działalności mają swoje plusy i minusy. Są po prostu inne. Moim zdaniem warto zacząć od działalności mobilnej, bo jest łatwiejsza, tańsza i można „przetestować” ten rodzaj pracy. Nie każdy nadaje się, aby samodzielnie się zatrudniać (Jednoosobowa działalność gospodarcza). Może okaże się, że nie potrafisz zdobywać samodzielnie klientów/pacjentów lub stwierdzisz po 2 miesiącach, że to nie jest praca dla Ciebie. Ostatecznie jeśli chcesz pracować w tym zawodzie i masz bazę klientów/pacjentów to finalną formą raczej będzie działalność stacjonarna przez to, że jest lżejsza, daje więcej możliwości i w dłuższej perspektywie czasu pozwala zarobić więcej.

Mam nadzieję, że te wskazówki i mój punkt widzenia rozjaśnił Ci trochę te dwie różne formy pracy jako masażysta. Jeśli możesz, udostępnij ten post dalej. Dziękuję!

4.4 7 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka

Witam. Czy robiąc kurs masażu można zaraz po tym otworzyć salon masażu w domu czy trzeba wcześniej u kogoś pracować ? Bo coś takiego w jednym miejscu przeczytałam i szukam odpowiedzi. Pozdrawiam

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

2
0
Chciałbym poznać Twoje zdanie, skomentuj artykułx

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?