Do tego tematu zainspirował mnie Marcin Marcell Zdolinski, który zadał mi pytanie na grupie MASAŻYŚCI na Facebooku:
Jak montować posty w sensie zdjęcie + napisy + jakieś tło
Dlatego w tym wpisie, pokaże Ci w jaki sposób stworzyć szybko i łatwo grafiki. Zapraszam do lektury.
Spis treści:
ToggleJa to robię tak… – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Słowem wstępu chciałbym Ci podpowiedzieć i po prostu opowiedzieć jak to wygląda u mnie. Myślę, że dzięki temu będzie Ci jeszcze łatwiej tworzyć grafiki oraz będą one bardziej spójne z Tobą i/lub tematyką reszty treści.
W moim wykonaniu cały proces wygląda tak, że:
Najpierw przygotowuje kontent, czyli np. piszę wpis na blog, post na Facebooka lub nagrywam wideo. Gdy mam już gotowy tekst/film, wymyślam okładkę – czyli grafikę.
W moim wykonaniu na grafikę składają się 3-4 elementy:
- Element główny, który ma coś pokazać/wytłumaczyć/zwrócić uwagę
- Napis
- Tło
- I czasem zdarzają się dodatkowe ikony/obrazki/kształty, aby uatrakcyjnić grafikę.
Te 3-4 elementy, trzeba jakoś połączyć i przyda się do tego jakiś program. Tylko… Zaraz do tej części przejdziemy. Najpierw jednak powiem Ci skąd wziąć potrzebne rzeczy.
Element główny, który ma coś pokazać/wytłumaczyć/zwrócić uwagę – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
W moim przypadku zawsze staram się, abym to ja był tym elementem. Moja strategia budowania firmy oraz marki opiera się na mnie. Dlatego jeśli mogę, używam swoich zdjęć. Praktycznie wszystkie (Tak mniej więcej 96% zdjęć) zrobiłem w warunkach domowych lub w ogólnodostępnym plenerze (plaża, jezioro, las).
Elementy, które wykorzystuję do robienia zdjęć w domu:
- Aparat Nikon D5300 – Taki po prostu ma moja narzeczona, nie kupowałem specjalnie dla siebie
- Stabilny statyw
- Zewnętrzne dodatkowe źródło światła – W pomieszczeniach niestety często było za ciemno, aby zrobić dobrej jakości zdjęcia, dlatego wykorzystywałem kilka dodatkowych lamp taty.
- I oczywiście moja Narzeczona, która doskonale wiedziała czego potrzebuję.
Elementy, które wykorzystuję do robienia zdjęć w plenerze:
- Telefon (Wcześniej Samsung Galaxy S8, teraz Galaxy S20 FE)
- Czasem statyw
Jestem też świadom, że czasem marka nie opiera się na osobie. Jednak moja rada jest taka:
Najlepiej jeśli zdjęcie, które używasz, wykonałeś samodzielnie.
Eliminuje to bardzo dużo problemów i komplikacji prawnych z licencjami i prawami autorskimi. Oczywiście są bazy grafik, które można wykorzystać bezpłatnie, nawet w celach komercyjnych (Ja osobiście używam Pixabay.com – Jest tam sporo zdjęć i można je wykorzystać komercyjnie).
Minusem używania grafik z takich baz (nawet tych płatnych baz) jest to, że ktoś już używał danej grafiki (Nie masz czasem wrażenia oglądając jakieś zdjęcia – „ja to już gdzieś widziałem…”) lub to, że często te zdjęcia wyglądają… Hmm… Jakby to nazwać. Sztucznie, nienaturalnie, udawane, są wyidealizowane i po prostu wyglądają na Stockowe. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zainspirowanie się danym ujęciem, kadrem itd. i zrobienie własnych zdjęć.
Ważna wskazówka: Jeśli nie masz zamiaru usuwać tła ze zdjęcia, warto czasem zrobić zdjęcie tak, aby główny element nie był na samym środku kadru. Dzięki temu, że element będzie z boku, mamy miejsce, aby wstawić na grafikę tekst.
Tekst – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Drugim elementem, który praktycznie zawsze wykorzystuję w swoich grafikach jest tekst. Są różne metodologie wstawiania napisów do grafik, ale ja Ci rekomenduje, abyś kierował się 3 zasadami:
- Tekst ma zachęcić do czytania/oglądania
- Nakreślić o czym będzie tekst/wideo
- Im, krótszy tekst tym lepiej.
Idealnie, jeśli Twój tekst spełnia 3 z powyższych wskazówek. Jeśli spełnia dwie, to też dobrze. Ale jeśli tylko jedną, to może zastanów się dwa razy. Nie mówię, że zawsze to się sprawdza, ale bardzo często.
Ważna wskazówka: Staraj się nie umieszczać tytułu wpisu/filmu na grafice. Jest to zwykłym marnowaniem potencjału. Jeśli wrzucasz gdziekolwiek swój post/wpis/film, tam pojawia się i tytuł i zdjęcie. Nie ma potrzeby, aby oba te elementy mówiły to samo. Lepiej, jeśli na grafice lekko przekształcisz tytuł czy użyjesz innego sformułowania. Przykład:
Mój film na YouTube o działalności nierejestrowanej nosi tytuł:
Działalność nierejestrowana jako MASAŻYSTA
Z kolei tekst na grafice jest taki:
Legalna działalność bez zusu i rejestracji
Tło – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Tło może przybrać różną formę. Może to być:
- Tło zdjęcia, które jest głównym elementem (Jeśli chcesz „wyróżnić” główny element, możesz rozmyć lekko tło i/lub zmniejszyć nasycenie kolorów tła.
- Płaski, jednolity kolor
- Gradient
- Tekstura
- Inne zdjęcie/grafika
Co jest najlepsze? Ciężko powiedzieć. Zależy do czego i jak wygląda cała reszta kompozycji. Polecam Ci eksperymentować i znaleźć swój styl/najlepsze rozwiązanie w Twoim przypadku.
Dodatkowe elementy – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Czasem warto dodać coś do grafiki, jeśli mamy „dziurę” w całości lub np. aby podkreślić/zobrazować czego dotyczy grafika/kontent. Może to być jakaś ikonka czy emotka. Czasem wykorzystuję jakieś inne grafiki obrazkowe. Kwestia kontekstu i wyczucia.
Programy do tworzenia grafik – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Ja głównie używam trzech rozwiązań:
- PhotoShop
- Snapseed
- Canva.com
Dodatkowe alternatywy warte uwagi:
- Gimp
- photopea.com
- Snappa.com
Photoshop jest płatnym narzędziem, bardzo rozbudowanym, z niesamowitą funkcjonalnością. Niestety jest nie najtańszy i może być zbyt trudny, dla osób, które nie miały wcześniej żadnej styczności z takim programem, czy w ogóle z obróbką grafik. Polecam go osobom obeznanym i tym, którzy chcą mieć kontrolę nad każdym szczegółem.
Snapseed to aplikacja na urządzenia mobilne. Można w niej bardzo dużo wyciągnąć ze zdjęć, bardzo fajnie je obrobić i dodać tekst. Testowałem kilka aplikacji, ale ta jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalna, bezpłatna i prosta w obsłudze.
Canva.com to darmowy edytor online z dużą ilością gotowych szablonów postów. Można wyszukać przykładowo szablon postu na relację/InstaStories i nie musisz się martwić rozmiarem tej grafiki. Canva wie jakie wymiary powinny być w tego typu poście. Na Youtube znajdziesz mnóstwo poradników i instruktaży jak używać tego narzędzia. Jest ono bardzo proste i w kilkadziesiąt sekund możemy mieć gotową grafikę. Naprawdę.
Gimp jest programem podobnym do Photoshopa, trzeba go zaintalować na komputerze. Choć funkcjonalność ma mniejszą niż jego płatny kolega, to i tak można w nim zrobić bardzo dużo. Do tego jest całkowicie bezpłatny.
Photopea.com jest programem online, wizualnie przypominającym Photoshop. Największym atutem tego programu jest to, że możemy w nim otworzyć pliki PSD.
Snappa.com jest alternatywą dla Canvy. Canva ostatnio stała się bardzo popularna i bardzo dużo postów jest tworzonych przy użyciu szablonów dostępnych w tym programie, przez co stały się one nudne i już nużą wielu odbiorców. Snappa ma mniejszą ilość przygotowanych rodzajów postów, ale ma inne szablony graficzne, przez co możesz się lekko wyróżnić.
Podsumowanie – Jak stworzyć szybko i łatwo grafiki
Mam nadzieję, że w treściwy sposób pokazałem Ci w jaki sposób tworzę swoje grafiki, jak wygląda ten proces, czym się kieruje i w jakim programie można je stworzyć. W Google oraz na YouTube znajdziesz dużo filmów instruktażowych jak używać powyższych programów.
Jeśli jest coś jeszcze co Cię interesuje, to daj znać w komentarzu!
P.S. A może byłbyś chętny na webinar o tym w jaki sposób tworzyć atrakcyjne grafiki? Daj mi znać jeśli to by Cię interesowało. Nie będę przecież dla powietrza przygotowywał materiału.