mobilny stół do masażu

Stół do masażu to podstawowe narzędzie w pracy masażysty. Oczywiście oprócz rąk. Wybór odpowiedniego stołu to ważna sprawa, ponieważ to właśnie dobry wybór może zapewnić komfort Tobie i Twojemu pacjentowi/klientowi. Do tego dobrze by było, gdyby Twój stół do masażu wytrzymał kilka lat, nikt nie chce zmieniać go co kilka miesięcy, ponieważ poprzedni się „rozpadł”. Pytanie tylko który stół do masażu wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Czy firma ma znaczenie? Postaram się maksymalnie rzetelnie podejść do tego tematu.

Mobilny stół do masażu – ogólna charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, mobilny, czyli taki, który łatwo wprawić w ruch i często zmieniający miejsce pracy. Tak więc mobilny stół do masażu, to taki, który można „raz dwa” złożyć w „walizeczkę” i zabrać ze sobą w inne miejsce, gdzie będzie można „raz dwa” otworzyć „walizeczkę” i zadziwić swoje klienta tym, jak łatwo i szybko zbudowałeś w jego domu, prywatny salon masażu.

Przez częstą zmianę miejsca pracy, stoły te są najczęściej kilkukrotnie lżejsze od ich ciężkich, stacjonarnych pobratymców. Obecnie stoły mogą ważyć od około 8kg do nawet 30kg (Do tematu wagi powrócę w dalszej części artykułu.)

Skoro jesteśmy przy wadze, to warto tutaj również wspomnieć, że niższa waga jest spowodowana najczęściej innym materiałem konstrukcji. Warto do tego dodać, że niektóre firmy próbują odchudzić stół przez znaczące zmniejszenie wymiarów stołu lub zmniejszenie grubości pianki na blacie. Najczęściej skutkuje to obniżeniem komfortu klienta.

Kolejną cechą charakterystyczną dla mobilnych stołów jest ręczna obsługa, czyli aby zmienić wysokość stołu, trzeba ręcznie ustawić każdą nóżkę. Jeśli stół ma ruchomy segment (o tym co to są ruchome segmenty napiszę dalej), to go również trzeba unieść ręcznie.

Być może zastanawiasz się po co o tym piszę. Chciałbym Ci nakreślić ogólną charakterystykę stołów mobilnych. Dzięki temu będziesz wiedział, z jakimi problemami przyjdzie Ci się mierzyć. A jeśli będziesz wiedział jakie będą problemy i przeszkody, będziesz mógł zawczasu wybrać odpowiedni stół do masażu. Skoro mamy już wstępny obraz mobilnych stołów do masażu, to przejdźmy teraz do bardziej szczegółowej charakterystyki i podziałów.

W pierwszej kolejności wypiszę różne konkretne aspekty, opiszę je i nakreślę jakie mają znaczenie na całość. W dalszej części przejdę do bardziej praktycznego podejścia, czyli w jakiej sytuacji i formie pracy mobilnej, jaki parametr będzie dla Ciebie ważny, a jaki nie.

Materiał wykonania – Drewniany, aluminiowy czy drewniano-aluminiowy? Mobilny stół do masażu

Konstrukcja mobilnych stołów jest najczęściej wykonana z drewna lub aluminium. Spotkałem się również ze stołami, w których wykorzystano oba materiały.

Drewniana konstrukcja jest cięższa (od aluminiowej) i musi być „masywna”, aby mogła znosić duże przeciążenia. Jednakże stoły wykorzystujące ten materiał, są cieplejsze i przyjemniejsze dla wielu osób. Niektórzy „nie tolerują zimnego metalu” jakim jest aluminium. Drewno często też łatwiej wkomponować w wystrój lokalu, w którym będziesz pracować. Choć do stacjonarnych i stałych miejsc wykonywania masaży rekomenduje zakup stacjonarnego stołu, to wiem, że część masażystów wybiera większy, masywniejszy, drewniany, mobilny stół do masażu.

Aluminiowa konstrukcja jest lżejsza (od drewnianej) i poprzez szersze możliwości zrobienia konstrukcji, może być „drobniejsza” przez co stół będzie wyglądać na lżejszy i mniej toporny. Będzie on dobrze wyglądać w nowocześniejszych wystrojach wnętrz. Jednym z największych atutów wykorzystania aluminium w konstrukcji jest możliwość zastosowania szybkiej regulacji wysokości, o której wspomnę w dalszej części. Dodam jeszcze, że aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne, czyli sprawdzi się lepiej, jeśli obstawiasz jakiś sportowy event czy po prostu pracujesz na świeżym powietrzu.

Warto tutaj wspomnieć, że skrzypienie stołu (które często pojawia się w stołach mobilnych) wynika z „luzów” na łączeniach elementów lub braku odpowiednich tulejek ślizgowych (łożyskowania), a nie (jak wielu uważa) z materiału z jakiego są wykonane. Zarówno aluminiowy stół, jak i drewniany, może skrzypieć.

Jak jesteśmy przy temacie skrzypienia i „luzów”, to podpowiem jakie są łączenia poszczególnych elementów w obu typach konstrukcji.

Drewniane stoły najczęściej wykorzystują dwa typy łączenia. Część elementów jest ze sobą klejona, a inne skręcane. Tam gdzie są skręcane łączenia, mogą powstać luzy. Najczęściej wystarczy po prostu ponownie je dokręcić.

Aluminiowe stoły mogą wykorzystywać trzy typy łączenia. Mogą być spawane, skręcane lub nitowane. Na łączeniach spawanych nigdy nie pojawią się luzy, na skręcanych mogą wystąpić, jednak podobnie jak przy drewnianych stołach, wystarczy dobrze dokręcić śruby. Problemy mogą pojawić się na łączeniach nitowanych. Prędzej czy później na tych łączeniach wystąpią luzy. Niestety, ale nic z tym się nie da zrobić. Być może pomogłaby wymiana nitów, jednak nie mam pewności. Tak czy siak, wybierając stół aluminiowy, warto zwrócić uwagę na to, czy stół do masażu posiada nity. Lepiej jeśli nie.

jednolity element spawany
Jednolity element spawany w stole Luna Light Aveno Light

Przykładem firmy, która nie używa nitów, tylko spawa elementy metalowe ze sobą jest firma Habys i marka Aveno Life.

spawany element Habys

Długość, szerokość, wysokość i grubość stołu – istotne parametry – Mobilny stół do masażu

Bardzo istotnymi parametrami przy wyborze stołu są:

 • długość i szerokość blatu
 • wysokość minimalna i maksymalna stołu
 • oraz grubość pianki na blacie

Wszystkie wymienione wyżej rzeczy mają bezpośredni wpływ na:

 • Twój komfort pracy,
 • Twoją ergonomię pracy,
 • Komfort pacjenta.

Od ogółu do szczegółu, czyli teraz Ci opiszę w jaki sposób dany parametr wpływa na Ciebie i Twojego pacjenta. Dodam jeszcze, że każdy parametr ma wpływ na wagę stołu. Im są dłuższe, szersze, wyższe i grubsze, tym są cięższe. A przynajmniej zazwyczaj tak wychodzi.

Długość blatu jest chyba najmniej istotnym parametrem dla masażysty. Nie wpływa on bezpośrednio na Twój komfort pracy (chyba, że po prostu dłuższy stół może potrzebować minimalnie większej przestrzeni w domu Twojego klienta). Długość ma za to znaczenie, jeśli w Twojej praktyce często pojawiają się wysokie osoby. W mojej ocenie, takim uniwersalnym wymiarem będzie około 180 cm bez podgłówka. W razie czego podgłówek dodaje nam około 22-30 cm.

Szerokość blatu jest ważna. Można się spotkać ze stołami o szerokości od 55 do 70 cm. Oczywiście takie wymiary są najpopularniejsze. Bywają też inne. Im węższy blat, tym bardziej Twoja praca może być ergonomiczna. Wynika to z tego, że najczęściej jest tak, że im bliżej jesteś środka stołu, tym mniej się musisz pochylać. Jednakże szersze stoły mają również spory atut, ponieważ są najczęściej po prostu wygodniejsze dla klienta, a i są momenty, kiedy Tobie może się przydać szerszy stół do masażu. Masowałem na stołach, które miały szerokość:

 • 60 cm
 • 64 cm
 • 67 cm
 • 70 cm

Przyznam, że 60 cm to trochę mało. Obecnie w mojej Lunie mam 64 cm co jest optymalne, choć fajnie by było, gdybym mógł to rozszerzyć o podłokietniki. 70 cm dla mnie osobiście to trochę za dużo. Jest to też oczywiście kwestia przyzwyczajenia i mocno indywidualna, dlatego polecam najpierw sprawdzić jaka szerokość będzie optymalna dla Ciebie.

Aby zrobić to najlepiej, wybierz najbardziej odpowiadający Ci stół, zamów go i testuj. Jeśli nie miał robionych indywidualnych zmian, nie był robiony na zamówienie i nie został przez Ciebie uszkodzony/zniszczony, Habys daje Ci 30 dni na oddanie stołu. Jest to bardzo duży ukłon w stronę masażystów, ponieważ 14 dni to czasem zbyt mało by odpowiednio przetestować stół.

Wracając do tematu, przejdźmy do wysokości stołu. Zwróć uwagę na trzy istotne rzeczy związane z tym parametrem. Wysokość minimalną, maksymalną oraz sposób regulacji wysokości. Jeśli masz między 160, a 185 cm wzrostu, to myślę, że większość stołów będzie dla Ciebie w porządku. Jeśli jesteś wyjątkowo wysoki lub wyjątkowo niski, to warto sprawdzić te wymiary i dobrać odpowiedni dla siebie.

mobilne stoły do masażu

Co do systemu regulacji wysokości, to najlepszy z jakim się obecnie spotkałem (w stołach mobilnych) to system Fast Lock firmy Habys. Polega on na tym, że są dwa dopasowane do siebie profile (jeden większy, drugi mniejszy). Na tym mniejszym profilu, który znajduje się wewnątrz większego jest taki guziczek. Można go szybko wcisnąć i zmienić wysokość stołu.

Regulacja wysokości - rodzaje
Regulacja wysokości – rodzaje

Podczas mojego testu podczas unboxingu Luny Light, zmierzyłem czas zmiany ustawienia wysokości stołu. Rozłożenie stołu z minimalnej wysokości do maksymalnej zajęło mi jedynie 33 sekundy! Dla porównania, do zmiany wysokości w moim poprzednim stole (MOV Reflex Alu – taka regulacja jak na pierwszym obrazku powyżej) potrzebowałem prawie 6 razy tyle czasu.

Niestety (lub „stety”), takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w stołach aluminiowych. Więc jeśli wybierzesz stół aluminiowy, to bez gadania wybierz taki, który posiada taką regulację wysokości. Naprawdę. Pozwoli Ci to na bardziej ergonomiczną pracę.

W przypadku drewnianych stołów, jest taki problem, że zawsze będzie trzeba rozkręcać i skręcać śrubę. Mogę jedynie doradzić, że łatwiej będzie, jeśli zastosowana jest tylko jedna śruba na nóżkę, a nie dwie. Dodam jeszcze, że warto by pokrętło było pokryte plastomerem, wtedy nie ślizga się w dłoni, szczególnie, gdy Twoja dłoń jest natłuszczona olejem.

Pokrętło pokryte plastomerem
Pokrętło pokryte plastomerem

Grubość pianki na stole na wpływ na komfort klienta/pacjenta. Im grubsza, tym na ogół lepiej. Ważna jest jednak jakość gąbki. Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą, aczkolwiek porównując gąbkę jaką mam w mojej Lunie z gąbką w moim poprzednim stole, wyraźnie czuć różnicę. Zauważają to też wszyscy moi kliencie, którzy mieli okazję leżeć na obu.

Jako ciekawostkę związaną z komfortem leżenia dodam, że niektóre stoły Habys posiadają podgłówek 2d ergo, który ma wyprofilowany, zaokrąglony kształt, co pozwala długo leżeć twarzą w podgłówku bez bólu twarzy.

Podgłówek 2d ergo Habys
Podgłówek 2D Ergo Habys

Segmenty stołu – dwu- trzy- cztero- czy pięcio- segmentowy stół? Mobilny stół do masażu

Być może nie wiesz co to są te segmenty, więc zacznę od wytłumaczenia Ci tego. Segmenty w stołach do masażu, to części blatu. W mobilnych stołach są zawsze przynajmniej 2 segmenty. Niektóre posiadają 3, 4 lub 5.

Większa ilość segmentów pozwala na „wyprofilowanie” stołu. Dzięki temu w niektórych sytuacjach powinno Ci się lepiej pracować. W niektórych, ponieważ nie zawsze jest to wykorzystywane.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że im większa ilość segmentów, tym większa będzie waga stołu przez dodanie do konstrukcji dodatkowych mechanizmów i wzmocnień do prawidłowej pracy segmentów.

Oczywiście oprócz wagi, wraz ze wzrostem ilości segmentów rośnie też cena stołu.

Zanim podejmiesz decyzję o tym czy chcesz dwu, wielosegmentowy stół do masażu, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • Jakie masaże będę robił?
 • Czy na pewno potrzebuję ten dodatek?
 • Czy będę wykorzystywał dodatkowe ustawienia stołu?
 • Czy chcę zainwestować pieniądze w ten parametr, zamiast np. niższej wagi, większego blatu, lepszej regulacji wysokości, lepszej firmy?

Co wpływa na stabilność stołu? Mobilny stół do masażu

Stabilny stół do masażu to podstawa. Nie wiem czy wiesz, ale jest kilka różnych czynników, które mogą wpłynąć na stabilność stołu. Postaram się w prosty sposób wytłumaczyć Ci i zwrócić Twoją uwagę na wszystkie parametry.

Jeszcze zanim zacznę Ci wymieniać te wszystkie rzeczy, odpowiedz sobie na pytanie: Co będę robił na tym stole? Jeśli Twoje zabiegi są delikatne, spokojne czy powolne, nie potrzebujesz ultra stabilnego stołu nie do ruszenia. Stabilność jednak przyda się, jeśli robisz intensywne masaże jak masaż izometryczny czy sportowy lub gdy wykorzystujesz dużo ruchu (zarówno czynnego jak i biernego) w swoich zabiegach.

Pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem stabilności, często (nie zawsze) zwiększa się waga stołu.

Medmal - Habys
Cholernie stabilny stół- Medmal Habys
70cm szerokości, 3 pary nóg, poprzeczki między lewą a prawą stroną
 1. Im wyższy jest stół do masażu, tym bardziej jest niestabilny. Wpływa na to zmiana środka ciężkości i wydłużenia dźwigni, którą są nóżki stołu. Dlatego jeśli jesteś wysoki lub po prostu pracujesz na wysoko ustawionym stole, to zwróć uwagę na dalsze parametry, które zwiększają stabilność Twojego stanowiska pracy.
 2. Im bardziej proporcje stołu są zbliżone 1:1, tym stół jest bardziej stabilny. Oczywiście nie ma stołów do masażu z kwadratowym blatem. Jednak im stół jest krótszy, a szerokość szersza, tym stół do masażu jest stabilniejszy.
 3. Im więcej nóg, tym stabilniejszy stół. Jeśli się nie mylę, to można się spotkać z dwoma wariantami. Stół ma albo 2 pary nóg, albo 3 pary. Dodatkowa para nóg znacząco zwiększa stabilność stołu i zwiększa możliwe obciążenie. Jeśli w swojej praktyce zawodowej często zdarzają Ci się naprawdę otyłe osoby (150kg+) lub olbrzymich kulturystów/trójboistów, to warto pomyśleć nad dodatkową parą nóg. Pamiętaj jednak, że konkretnie to rozwiązanie (dodatkowa para nóg) odczuwalnie też zwiększy wagę Twojego sprzętu.
 4. Jeśli w konstrukcji stołu aluminiowego są użyte nity, z czasem dojdzie do luzów na nich przez co może: pojawić się skrzypienie stołu oraz zmniejszyć się stabilność stołu.
 5. W pewnym stopniu na stabilność stołu wpływają same stopki nóżek. Jeśli są one gumowe, „trzymające się” podłoża, zwiększają stabilność. Pamiętam, że w moim poprzednim stole miałem plastikowe zakończenia, przez co na niektórych panelach czy kafelkach musiałem przytrzymywać stół nogą, aby mi nie odjeżdżał.
 6. Im więcej poprzeczek w konstrukcji między lewą, a prawą stroną stołu, tym większa jest stabilność.
 7. I na koniec sama jakość wykonania stołu i dopasowanie między elementami stołu. Gdy wszystko do siebie pasuje, nie ma luzów, przez co stół zachowuje się stabilniej.
Poprzeczka zwiększająca stabilność stołu
Poprzeczka zwiększająca stabilność stołu
Gumowa stopka
Gumowa stopka
Mega mocny zawias ze stali nierdzewnej .. trwałość nawet na 20 lat
Mega mocny zawias ze stali nierdzewnej. Trwałość nawet na 20 lat!

Jako ciekawostkę dodam, że ostatnio widziałem stół Habys Smart, który ma konstrukcję X. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie w budowie stołów do masażu, ale dla pomysłodawcy należą się oklaski. Wszak nie od dziś wiadomo, że trójkąt, jest najwytrzymalszą i najstabilniejszą figurą geometryczną. Także możliwe, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do coraz większej ilości stołów. Powinno to:

 • Zwiększyć stabilność stołu,
 • Zmniejszyć ilość użytego materiału,
 • Uprościć wykonanie samej konstrukcji.

Wygląd i estetyka stołu – Mobilny stół do masażu

Nie każdy zwraca uwagę na wygląd oraz estetykę stołu. Początkowo też nie zwracałem. Jednak jeśli mam do wyboru dwa stoły o takich samych parametrach, wybiorę ten, który bardziej mi się podoba i pasuje do mnie, mojej marki osobistej.

Jeśli zależy Ci na walorach estetycznych to polecam Ci zwrócić uwagę na kilka szczegółów wykonania:

 • Okrągłe/zaokrąglone profile w stołach aluminiowych – im mniej kantów, tym bardziej stół wygląda na lekki i opływowy.
 • Zaokrąglone rogi blatu – podobnie jak powyżej. Wygląda to estetyczniej oraz ułatwia poruszanie się wokół stołu.
 • Wybierając stół drewniany, zobacz czy są dostępne różne odcienie drewna (czasem trzeba zapytać o nie, ponieważ nie ma o tym napisane na stronie) – Stół Panda Habys występuje w pięknym, ciemnym odcieniu drewna bukowego. Wygląda on bardzo elegancko i bardzo ciepło.
 • Poszukaj odpowiedniego koloru tapicerki (lub zapytaj o taki, jaki Cię interesuje) – Ja mam ciemnoszary odcień, który nadaje elegancji mojemu stołu. Wygląda to niesamowicie.

Waga stołu – Mobilny stół do masażu

Tyle było już odniesień do wagi stołu, ale żadnych konkretów. Już nadrabiam. Mobilne stoły do masażu ważą od 8,5 kg do nawet 30 kg. Obecnie jednak najczęściej ważą między 12 a 20 kg. Wiele czynników ma wpływ na wagę stołu, pisałem o tym już wyżej, dlatego nie będę tutaj tego ponawiał.

Nie wspomniałem jednak, że należy zwracać uwagę na zapis na stronie internetowej. Przy wagach niektórych stołów jest dopisek „bez wyposażenia” (to oznacza, że podana jest waga samego stołu, bez podgłówka, półki na przedramiona czy podłokietników). Oczywiście niektóre stoły mają w opisie podane obie wartości, czyli wagę samego stołu i wagę wraz z wyposażeniem. Czasem jednak brakuje informacji o tym czy waga dotyczy samego stołu czy wraz z wyposażeniem. Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ jeśli stół jest bardzo lekki i mały, ale ma dużo dodatków takich jak podgłówek, półka na ręce czy podłokietniki to zakładając, że będziesz zabierał te elementy ze sobą, waga faktyczna stołu może być większa o kilka kilogramów!

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszej wadze stołu, to przygotowałem dla Ciebie zestawienie trzech najlżejszych stołów jakie znam na Polskim rynku:

porównanie najlżejszych stołów

Osobiście posiadam środkowy stół, Lunę Light z Aveno Life. Jestem z niej mega zadowolony. Szerokość stołu jest taka w sam raz, grubszy wygodny materac sprawia, że dużo moich klientów/pacjentów zwraca na to uwagę. Do tego nie mogę narzekać ani na niestabilność czy małą wytrzymałość.

Masowałem na nim spokojnie osobę ważącą około 150 kg. Dodam, że był to masaż tkanek głębokich, a jak pewnie wiesz, u osób otyłych trzeba użyć trochę tej siły, aby dostać się do mięśni. Przedramię oraz łokieć weszły w ruch. Myślę, że momentami nacisk na stół przewyższał 200 kg. Na mojej Lunie nie zrobiło to żadnego wrażenia.

Chciałem zobaczyć osobiście stół MOV Lite Sport, jednak akurat nikt w mojej okolicy go nie posiada. Waga jest zatrważająco niska, jednak jest to waga bez wyposażenia, które może ważyć nawet kilka kilogramów. Jeśli wyposażenie miałoby ważyć podobnie jak w moim poprzednim stole tej firmy, to około 2 kg spokojnie może ważyć.

Cena stołu – Mobilny stół do masażu

Ostatnim parametrem stołu, który chciałbym opisać jest cena. Ceny stołów do masażu są naprawdę różne. Używany stół można nie raz znaleźć już od 100 zł. Nowe najtańsze kosztują około 400 zł. Najtańsze stoły Aveno Life kosztują między 450 a 500 zł. Porządny stół nowy stół można dostać w granicy 800 – 2000 zł.

Nie są to duże pieniądze patrząc na to, ile dzięki nim można zarobić i jak ważny jest stół w zawodzie masażysty.

Mój stół – Luna Light z Aveno Life (Tutaj możesz przeczytać obszerną recenzję o tym modelu) – kosztuje 1299 zł. Zakładając, że godzinny masaż kosztuje 100 zł, wystarczy wykonać koło 13 takich masaży, aby całkowicie go spłacić. A taki stół wystarczy na długi czas. Znam osoby, które mają niektóre stoły Habys już ponad 10 lat. Więc o czym my tu rozmawiamy?

Jestem świadom, że nie każdy na początku ma odpowiedni budżet na „droższy” stół. Jednak bardzo irytuje mnie brak zaradności wśród początkujących masażystów. A do tego wkurza mnie podejście innych masażystów, którzy bronią tych nie zaradnych i tłumaczą jak to niektórzy nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Okay. Rozumiem, że nie każdy ma w danej chwili, ale każdy może mieć. Przeczytaj 4 strategie, które wymyśliłem raz dwa na to jak zdobyć dobry stół.

Strategia zdobycia dobrego stołu #1 – Wypożycz

Zapytaj swoich znajomych lub po prostu na Facebookowych grupach dla masażystów o to, czy ktoś ma stół do pożyczenia. Pewnie będziesz musiał coś zapłacić lub w zamian za masaże ktoś Ci użyczy stołu, ale w ten sposób możesz nie mieć swojego stołu i zarabiać na masażach. Jak jesteś obrotny to po tygodniu, dwóch, czterech będziesz miał np. na taką Lunę Light.

Strategia zdobycia dobrego stołu #2 – Kup najtańszy stół

Poszukaj na Allegro, na Olx, na Facebooku stołów do masażu. Kup najtańszy jaki tylko znajdziesz. Jedyny warunek, to aby był sprawny. Dalej historia wygląda tak samo. Robisz masaże i zbierasz na lepszy stół.

Strategia zdobycia dobrego stołu #3 – Zapytaj w sklepie

Bardzo mało popularna metoda i mało kto ją użyje, ponieważ jest niewygodna i trzeba się wziąć do roboty. Napisz maila, zadzwoń lub najlepiej spotkaj się osobiście z kimś, kto sprzedaje stoły do masażu. Zapytaj czy nie mają jakiegoś używanego czy serwisowanego stołu. Możesz też zapytać o to co możesz zrobić dla danej firmy, aby dostać zniżkę na stół. Opowiedz o swojej sytuacji, zaproponuj co możesz dla kogoś zrobić, w czym jesteś niezły i negocjuj!

Strategia zdobycia dobrego stołu #4 – Weź na raty/w leasing

Ktoś na pewno się oburzy jak zobaczy, że rekomenduje wzięcie stołu na raty, ALE. W przeciwieństwie do wielu niepotrzebnych rzeczy, które ludzie biorą na raty, stół do masażu może realnie wygenerować Ci dodatkowy pieniądz. Nie jest to jedynie zachcianka, a „kredyt inwestycyjny”, który raz dwa na siebie zarobi.

Praktyczna strona wyboru stołu, czyli na co zwrócić uwagę i w jakim przypadku – Mobilny stół do masażu

Parametry to jedno, a praktyka zawodowa to drugie. Nie każda rzecz jest tak samo ważna w różnych sytuacjach, dlatego postaram się wymyślić możliwie najwięcej różnych scenariuszy, abyś mógł znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Gdzie będziesz wykonywać masaże? – Mobilny stół do masażu

Masaże w domu klienta – Jeśli praktycznie każdy masaż wykonujesz w innym miejscu, to powinieneś zwrócić uwagę na:

 • wagę stołu,
 • łatwość jego składania i rozkładania
 • oraz wygodną regulację wysokości.

Masaże na eventach czy zawodach sportowych – Jeśli chcesz wykonywać masaże w różnych miejscach, ale przynajmniej kilka masaży będziesz robił w jednym miejscu, waga stołu może być mniej istotna (co nie znaczy, że w ogóle nie ma znaczenia). W mojej ocenie powinieneś zwrócić uwagę na:

 • Konstrukcję – powinna być aluminiowa – odporna na trudne warunki atmosferyczne,
 • Szybką regulację wysokości.

Masaże biurowe – Przy tej formie pracy chyba bardziej sprawdziłoby się krzesło do masażu. Jeśli jednak zależy Ci na stole do masażu, to zwróć uwagę na:

 • Wymiary łóżka – Nie zawsze będziesz miał sporo miejsca na rozstawienie szerokiego łóżka.

Masaże w stałym, stacjonarnym punkcie – Na Twoim miejscu wybrałbym stół stacjonarny. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby w razie potrzeby można było przetransportować Twój stół, zwróć uwagę na:

 • Dodatkową nogę stabilizującą,
 • Szerszy blat zwiększający komfort klienta/pacjenta,
 • Grubszą gąbkę w stole
 • i większą ilość segmentów (chyba, że z góry wiesz, że nie będziesz tego wykorzystywał)

Do czego jest Ci potrzebny stół? – Mobilny stół do masażu

Choć pytanie może wydawać się banalne, (bo przecież oczywistą odpowiedzią jest, że do masażu) to zaraz Ci pokaże, że wcale takie nie jest i że jest równie kluczowe (jak poprzednie pytanie) przy wyborze odpowiedniego stołu.

Masaże relaksacyjne – Postaw przede wszystkim na wygodę klienta, czyli:

 • Szerszy stół,
 • Grubsza gąbka,
 • Wygodny podgłówek

Intensywne masaże (sportowy, izometryczny) – Szybka akcje, intensywne ruchy, czyli zwróć uwagę na:

 • Stabilność (dodatkowe nogi, konstrukcja X, proporcje długości do szerokości zbliżone 1:1)
 • Wagę
 • Konstrukcję aluminiową – odporna na warunki atmosferyczne
 • Szybką regulację wysokości stołu

Masaż klasyczny/tkanek głębokich – Myślę, że przy tych masażach nie ma specjalnych wymagań. W mojej ocenie wystarczy wybrać kompromis między wygodą, a ergonomią pracy.

BONUS – Co zrobić, jeśli Twój wymarzony stół jest dla Ciebie za ciężki? Mobilny stół do masażu

Może zdarzyć się sytuacja, że potrzebujesz stabilny stół, do tego taki z podnoszonym blatem, a masz drobną posturę. Co zrobić w takiej sytuacji? Oprócz poszukania stołu, który byłby lżejszy i miał funkcje, których potrzebujesz, znam 2 rozwiązania.

Wózek na stół do masażu – Mobilny stół do masażu

Są różne firmy, które takie wózki mają w ofercie. Są też firmy, które produkują takie wózki, ale do celów innych niż stoły do masażu. Generalnie warto zwrócić uwagę na nośność wózka, jego wymiary po złożeniu i samą jakość wykonania. Choć mogą kusić wózki, które mają nośność w granicach 20-40kg to raczej bym uważał na te urządzenia. Stół do masażu jest lżejszy, ale ma duże wymiary. Do tego znaczenie ma też to, czy będziesz prowadził wózek po równej drodze, czy po betonowych płytkach, gdzie każda jest na innej wysokości. Będziesz wjeżdżał tym wózkiem po schodach? Jeśli tak, to wózek musi być na tyle mocny, by unieść te 15-20kg.

Porządne wózki możesz znaleźć tutaj: https://www.habys.pl/pl/menu/stoly-skladane/pokrowce-do-stolow-skladanych-153.html a jeśli są one dla Ciebie zbyt drogie, to możesz poszukać jakiegoś wózka składanego w sklepie budowlanym.

Gdy podczas używania mojego poprzedniego stołu dojeżdżałem do domów klientów komunikacją miejską, woziłem swój stół na takim wózku:

Kupiłem go w Obi. Fajny, aczkolwiek mogłaby być nieco dłuższa rączka. Do tego ta jedna linka elastyczna była za słaba, także trzeba dokupić drugą lub wymyślić inny sposób na mocowanie stołu.

Torba na stół w formie plecaka – Mobilny stół do masażu

Nie wiem czy wiesz, ale firma Habys oferuje dodatkową opcję do wykupienia w pokrowcach na stół do masażu. Jest nią opcja plecaka, czyli na „plecach” pokrowca są przyszyte porządne ramiączka jak w plecakach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej poruszać się ze stołem np. w komunikacji miejskiej. Oczywiście obciążając oba ramiona równomiernie, dbasz o swoje zdrowie nie doprowadzając do asymetrii czy skoliozy. Jeśli takie rozwiązanie Cię interesuje, to daj znać. Zamówię taki pokrowiec i przygotuję recenzję.

BONUS 2 – Udogodnienia, które potrzebujesz

Jeśli jesteś fachowcem, któremu „czegoś” brakuje w stołach Habys, to zdradzę Ci pewną tajemnicę. Tylko uważaj. Przekaż tą informację dalej. W firmie Habys możliwe są różne indywidualne „przeróbki”, dzięki którym Twój stół do masażu będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Pełną listę dostępnych modyfikacji znajdziesz TUTAJ, a ja Ci wypiszę tylko kilka, które mnie osobiście bardzo zainteresowały.

 • Zwiększenie szerokości blatu do 80 lub nawet 90 cm.
 • Obniżenie zakresu regulacji wysokości np. do 44-60 cm
 • Dodatkowe podłokietniki – również dla stołów bez otworów na nie!
 • Opcja materac, czyli możliwość rozłożenia stołu płasko na ziemi.
 • Stała półka, która wydłuża nam o kolejne centymetry nasz stół.
 • Modyfikacje kolorystyczne!

Podsumowując – Mobilny stół do masażu

Stół do masażu, a właściwie wybór stołu jest jedną z najważniejszych decyzji w Twojej masażowej karierze. Właśnie dlatego, warto usiąść do tego wyboru na spokojnie, z kartką papieru, wypisać wszystkie ważne rzeczy (np. Gdzie będziesz wykonywał masaże? Do czego będziesz używał stołu?), rozejrzeć się w Internecie i zrobić selekcję.

Podałem Ci wszystko na tacy. Wszystko. Powiedziałem o wszystkich parametrach, o tym do jakiej pracy na co powinieneś zwrócić uwagę oraz o tym jak zdobyć dobry stół. Poradnik kompletny. Mam nadzieję, że nie jednej osobie pomoże podjąć decyzję przy wyborze odpowiedniego stołu.

Dlaczego pokazuję stoły Habys i Aveno life? Mobilny stół do masażu

Kilka czynników sprawia, że czuję się związany z tą marką, jestem z niej zadowolony i bardzo ją lubię.

 • Miałem okazję masować na różnych stołach Habysa (czy to w szkole, czy na kursach) – mam bardzo miłe wspomnienia.
 • Miałem okazję porozmawiać z Prezesem firmy Habys, Panem Emilem, który jest przykładem świetnego, zaangażowanego prezesa. Jest przykładem człowieka (mówię tutaj o kwestii biznesowo-przedsiębiorczej, ponieważ nie znam Go prywatnie. Nie wiem jaki jest na co dzień, choć tak jak ja uwielbia góry. Myślę, że byśmy się polubili), jakim sam chciałbym być w przyszłości. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie jest „wielkim, anonimowym, ważniakiem”, który gdzieś tam ze szczytu przeszklonego wieżowca wydaje polecenia swoim „podwładnym”, tylko podobnie jak inni pracownicy (którzy swoją drogą mam wrażenie, jakby byli bardziej „wspólnikami” aniżeli „podwładnymi”) merytorycznie udziela się na forach masażystów. Bardzo go za to cenię.
 • Miałem okazję porozmawiać z Agatą, która jest tak promienną Kobietą. Podczas rozmowy telefonicznej wysłała mi tyle pozytywnej energii, że to jest coś niesamowitego. Miałem tylko podać dane do zamówienia, a wyszła z tego bardzo przyjemna rozmowa, która sprawiła, że przez kilka godzin miałem mega banana na twarzy.
 • Mam stół marki Aveno Life (Właścicielem tej marki jest firma Habys) i jestem strasznie zadowolony z tego stołu (Recenzję Luny Light znajdziesz TUTAJ)
 • Jakość wykonania sprzętu jest na światowym poziomie.
 • Obsługa i doradztwo firmy przy wyborze również na światowym poziomie – w wielu opiniach klientów, można znaleźć informację, że doradztwo w Habys nie polega na sprzedaniu jak najdroższego stołu, a faktycznie na wyborze stołu, który najbardziej się sprawdzi klientowi.
 • Warto wspomnieć, że firma zajmuje się też serwisem swoich stołów. Ilekroć ktoś pyta o wymianę tapicerki w stołach Habys, która po latach się przetarła czy po prostu nie wygląda już atrakcyjnie, zgłaszają się pracownicy i zachęcają do kontaktu w tej sprawie z obsługą klientów. Habys może wymienić Ci tapicerkę, co jest lepszym rozwiązaniem niż pójście do firmy, która nie zna się na branży masażu czy tańszym rozwiązaniem niż kupno nowego stołu.
 • W firmie Habys możesz przetestować stół, a jeśli nie będzie spełniał Twoich oczekiwań, to możesz go zwrócić w ciągu 30 dni od daty zakupu. (Więcej informacji TUTAJ)
 • Habys to Polska rodzinna firma.

Choć pokazałem Ci same stoły marki Habys, to oczywiście nie zmuszam Cię do zakupu u nich stołu. W całym artykule zwróciłem uwagę na konkretne zastosowane rozwiązania i ich realne zastosowanie w praktyce. Jeśli znajdziesz stół innej marki, który będzie miał podobne rozwiązania, droga wolna. Kup stół innej marki.

Po prostu osobiście i szczerze polecam najlepszą firmę produkującą i importującą stoły do masażu jaką jest Habys.

5 2 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

0
Chciałbym poznać Twoje zdanie, skomentuj artykułx

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?