pkd masażysty

PKD dla masażysty – Zacznijmy od tego, co to jest kod PKD i do czego służy.

PKD to skrót od Polska Klasyfikacja Działalności, jest to umownie przyjęta klasyfikacja rodzajów działalności gospodarczej, które realizują firmy. A zatem PKD to opis rodzaju wykonywanej działalności potrzebny do celów statystycznych.

https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/kody-pkd-co-to-jest-kogo-obowiazuja-prawidlowe-ustalenie-kodow-pkd-40

Nie każda branża ma swój kod PKD, czasem trzeba użyć kodu dla innej branży. Tak jest też z kodem PKD masażysty, nie ma go, ale wracając do tematu…

Kody PKD określamy przy zakładaniu działalności. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) określamy jeden główny kod PKD (czyli np. te usługi, których będzie najwięcej) i inne uzupełniające. Z tego co się orientuję, to przy JDG nie ma maksymalnego limitu kodów PKD.

Kod PKD nie jest bez znaczenia. W przypadku starania się o dofinansowanie, czy w sytuacji którą mieliśmy kilka miesięcy temu (czyli zakazy prowadzenia określonych działalności gospodarczych. Zakazy te dotyczyły konkretnych kodów PKD). Także dobrze dobrane kody to podstawa.

Dodam, że na fakturze czy rachunku, możemy umieszczać usługi, które są określone w naszych kodach PKD. Oczywiście jednorazowe „wykroczenia” poza ich zakres, nie powinny być problemem, jednak stałe i regularne wykraczanie poza zakres swoich kodów PKD może przysporzyć nam problemów.

Art. 601 § 1 ustawy – Kodeks wykroczeń, stanowi, że:
„kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem”.

Korzystając z okazji…

Chcesz poznać 7 strategii, dzięki którym Twój klient wróci do Ciebie na masaż?

Przygotowałem specjalny Starter Masażysty, w którego skład wchodzi ebook o moich strategiach, które pomogą Ci zarabiać więcej. Możesz go odebrać po zapisaniu się do mojego newslettera.

Chcesz odebrać swój Starter Masażysty?

Jakie są kody PKD związane z masażami?

96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne

Podklasa ta obejmuje:

 • mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji oraz podobne czynności świadczone dla mężczyzn i kobiet,
 • golenie i przycinanie brody,
 • masaż twarzy, manicure i pedicure, robienie makijażu itp.,
 • pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Podklasa ta nie obejmuje:

 • produkcji peruk, sklasyfikowanej w 32.99.Z,
 • działalności salonów tatuażu i piercingu, sklasyfikowanej w 96.09.Z.

96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej

Podklasa ta obejmuje:

 • działalność usługowa łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia.

Podklasa ta nie obejmuje:

 • masaży i terapii leczniczych, sklasyfikowanych w 86.90.A,
 • działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej(centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z.

86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna

Podklasa ta obejmuje:

 • indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów, prowadzoną w takich dziedzinach jak: diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa itp.

PKD 86.90D – Działalność paramedyczna

 • działalność paramedyczną prowadzoną w takich dziedzinach jak: irydologia, homeopatia, akupunktura, akupresura itp.
 • Działal ność ta może być prowadzona w placówkach medycznych, takich jak: przychodnie ogólne, specjalistyczne placówki medyczne inne niż szpitale, prywatne gabinety oraz w domu pacjenta.
 • Działalność ta może być prowadzona także w obiektach zapewniających zakwaterowanie, ale innych niż szpitale.

Czyli na ludzki język:

96.02.Z obejmuje masaż twarzy oraz zabiegi kosmetyczne na ciało, czyli jeżeli będziesz się zajmować zabiegami kosmetycznymi na twarz i ciało (masaż twarzy, peeling ciała itp.), warto umieścić to PKD.

96.04.Z obejmuje wszystkie masaże z wyjątkiem masażu leczniczego. Wszystkie, czyli klasyczny, Lomi Lomi, bańką chińską, kamieniami, miodem, lodem, czekoladą, masaż tkanek głębokich itd.

W sumie zastanawiam się jak jest z masażem sportowym. Jeżeli uznać go za część treningu indywidualnego, to można podpiąć go pod 85.51.Z (Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych), ale nie mam pewności. Może Wy mi powiecie? Znacie kogoś kto robi regularnie masaże sportowe?

86.90.D Na tym kodzie można świadczyć usługi m.in. akupresury.

I na koniec zostawiłem sobie wisienkę na torcie.

86.90.A obejmuje m. in. masaż leczniczy ALE zawiera się w indywidualnej lub zespołowej działalność fizjoterapeutów.

Temat odwiecznych sporów na grupach związanych z masażami i fizjoterapią — PKD fizjo i masażysty?

Czy masażysta (który jest tylko technikiem masażystą, a nie fizjoterapeutą) może użyć PKD 86.90A?

86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna

Podklasa ta obejmuje:

 • indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów, prowadzoną w takich dziedzinach jak: diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa itp.

Różnica między kodem np. 96.02.Z a 86.90.A jest taka, że w tym pierwszym określone są jedynie usługi, które dany kod obejmuje. W kodzie fizjo jest podkreślone, że „obejmuje indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów prowadzoną w takich dziedzinach jak:„. To, co jest dalej nie ma żadnego znaczenia. Technik masażysta nie jest fizjoterapeutą, więc nie może użyć tego kodu.

Aktualizacja 03.05.2021:

Po licznych rozmowach i analizach z Mecenaską Joanną Szufel doszliśmy do wniosku, że ten kod jest najzwyczajniej w świecie źle napisany. Osoby go wprowadzające, nie miały pojęcia, że technicy również mogą wykonywać masaż leczniczy. Zwykłe niedopatrzenie z ich strony.

Co za tym idzie, jeśli komuś bardzo zależy na tym, aby wykonywać masaże lecznicze, może użyć tego kodu. Za jego użycie nie będą do Was strzelać. Musicie jednak pamiętać, że aby wykonać masaż leczniczy, pacjent musi przynieść skierowanie na taki masaż. Technicy masażyści nie mają uprawnień do diagnozowania i nie mogą kwalifikować kogoś na zabieg leczniczy, jakim jest masaż leczniczy.

Więcej o samym masażu leczniczym tutaj: https://biznesmasazysty.pl/blog/2020/10/27/masaz-leczniczy/

Odpowiednie kody PKD, to dopiero początek…
Jesteś technikiem masażystą lub po prostu wykonujesz masaże? Jeśli tak, to potrzebujesz odpowiedniej dokumentacji, która uchroni Cię przed prawnymi problemami. Rozwiązaniem Twoich problemów jest Tytanowa Forteca Biznesu Masażysty.

To co? Będziesz odpowiedzialnym masażystą?

Biznes Masażysty - TFBM 3 mini
4.3 15 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bart

Masaż tk głebokich i masaż klasyczny to masaż leczniczy. Tak samo jak przepisany przez ciebie tekst od posłanki tak samo jak i ona nie wiesz o co chodzi w masażu.

kris

Argumentacja łatwa do obalenia bo jeśli wykonuje masaż klasyczny osobie chorej to dalej jest masażem klasycznym czy leczniczym. I to samo dotyczy np: masażu twarzy.
Trochę bez sensu bo większość klientów szukając masażu szuka pomocy swoich dolegliwości. Przychodzi osoba i mówi że cierpi na bezsenność uznaną chorobę cywilizacyjną i pomaga jej masaż relaksacyjny, który rozluźnia mięsnie – to wtedy jest masaż leczniczy ?
Tragedia jest z tą klasyfikacją.

Last edited 4 miesięcy temu by kris
Nefele

A jakie pkd dla drenażu limfatycznego? Oraz jakie dla masażu kobiet w ciąży? Trudny temat eh…

Katarzyna

Witam, wiem że do dzielalności nierejestrowanej można jako wydatki odliczyć paliwo, czy oprócz faktury potrzebuje jeszcze jakiś dokumentów?
A co w sytuacji kosztów związanych z naprawą samochód i ubezpieczeniem. Czy można też to jakoś wrzucić w koszty?
I czy do kosztów mogę policzyć zakup telefonu i abonament?

Katarzyna

Bardzo dziękuję,
A kiedy liczy się 20 % a kiedy 75% kosztów związanych z użytkowanie samochodu?

Agata

Witam
Jak wyglada kwestia prysznica w lokalu jeśli wykonuje masaże tylko na oliwce wystarczy umywalka?

Olga

Więc wykonując masaż sportowy u zawodników np. piłki nożnej na jakie PKD może wpisać się masażysta zakładajacy DG?

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

14
0
Chciałbym poznać Twoje zdanie, skomentuj artykułx

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?