Dostaję sporo pytań, które zaczynają się od słów: „Czy po kursie masażu można…”. Coraz ciężej jest każdemu odpisywać indywidualnie, stąd powstał pomysł na taki o to wpis. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
ToggleCzy po kursie masażu można samodzielnie masować
Na dzień dzisiejszy (23.02.2022), zawód masażysty nie jest jeszcze w żaden sposób uregulowany. Co za tym idzie, każda osoba po kursie może wykonywać masaże nielecznicze. Masaże lecznicze są zarezerwowane głównie dla fizjoterapeutów oraz techników masażystów.
Więcej o masażu leczniczym możesz przeczytać tutaj: Masaż leczniczy – Kto może go wykonywać i czym tak naprawdę jest?
A o techniku masażyście możesz przeczytać tutaj: Technik Masażysta – Wszystko o zawodzie masażysty!
Czy po kursie masażu można otworzyć działalność
Tak. Każdy pełnoprawny obywatel II RP może założyć własną działalność gospodarczą. To czy masz kierunkowe wykształcenie, nie ma żadnego znaczenia. Możesz założyć działalność i osobiście wykonywać masaże, ale możesz także zatrudnić inne osoby, które będą to robić.
Jeśli chciał(a)byś założyć swoją działalność, to może Ci się przydać wpis o kodach PKD dla masażysty: Kody PKD dla masażysty
A jeśli jesteś po kursie i jeszcze nie wiesz, czy chcesz pracować jako masażyst(k)a, to działalność nierejestrowana może Ci pomóc przetestować pomysł na biznes. Przeczytasz o niej tutaj: Działalność nierejestrowana masażysty
Czy po kursie masażu można otworzyć gabinet
Tak. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, wykształcenie nie ma wpływu na prawo do otworzenia własnego gabinetu.
Jeśli zastanawiasz się czy otworzyć swój gabinet, to koniecznie przeczytaj ten wpis: Czy masażysta to ciężki zawód? 5 czynników, które mają na to wpływ
Do tego może Ci się przydać ten wpis: Praca na własny rachunek jako masażysta – Jak i od czego zacząć
Przygotowałem specjalny Starter Masażysty, w którego skład wchodzi ebook o moich strategiach, które pomogą Ci zarabiać więcej. Możesz go odebrać po zapisaniu się do mojego newslettera.
Chcesz odebrać swój Starter Masażysty?
Czy po kursie masażu można wykonywać masaż klasyczny
Tak. Masaż klasyczny wbrew opinii wielu „ekspertów” nie jest równoznaczny z masażem leczniczym. To znaczy, że masaż klasyczny może być masażem nieleczniczym. To dlatego, że możemy wykonać ten masaż w celach kosmetycznych czy relaksacyjnych.
Więcej o masażu leczniczym możesz przeczytać tutaj: Masaż leczniczy – Kto może go wykonywać i czym tak naprawdę jest?
Czy po kursie masażu można pracować w SPA/hotelu/salonie masażu
Tak. Jest sporo hoteli/salonów masażu/spa, gdzie nie jest wymagany zawód technika masażysty. Bardzo często pod uwagę brane są realne umiejętności, a nie dokument potwierdzający zdany egzamin zawodowy.
Czy po kursie masażu można nazwać się masażystą
W obecnej chwili nie ma jeszcze ustawy regulującej zawód masażysty (jest taka przygotowywana, jest już projekt). Dlatego każdy może się nazwać masażystą.
Jeśli masz ochotę przeczytać projekt ustawy dla m.in. masażystów, to proszę, tutaj jest link: Projekt ustawy dla masażystów.
Czy po kursie masażu można mieć własną stronę / się reklamować
Jak najbardziej. Zarówno prowadząc działalność nierejestrowaną jak i działalność gospodarczą można zrobić sobie stronę internetową oraz można się reklamować.
Czy po kursie masażu można robić masaże lecznicze
Nie. Masaże lecznicze są zarezerwowane dla techników masażystów oraz fizjoterapeutów. Po zwykłym kursie nie można wykonywać takich masaży. Ale, tak czy siak, warto pomyśleć o odpowiedniej dokumentacji.
To co? Będziesz odpowiedzialnym masażystą?
Czy po kursie masażu można pracować w przychodni
Nie. W placówkach związanych z NFZ (bo o takie przychodnie zazwyczaj chodzi) mogą pracować jedynie fizjoterapeuci i technicy masażyści. Jest to określone tutaj: Obwieszczenie ministra zdrowia
Czy po kursie masażu można wykonywać zabiegi fizykoterapeutyczne (np. laser, krioterapia, ultradźwięki itd.)
Nie. Zabiegi fizykoterapeutyczne może wykonywać jedynie fizjoterapeuta. „Nawet” technik masażysta nie może ich wykonywać.
Więcej w tym temacie pisałem tutaj: Zabiegi fizykoterapeutyczne – Czy masażysta może je wykonywać?
Mam nadzieję, że taka forma wpisu również była dla Ciebie wartościowa. Chciałem dać skondensowane odpowiedzi z ewentualnym rozwinięciem, które pisałem w innych wpisach.
Jeśli masz jakieś inne pytania lub pomysły na wpisy, to śmiało zostaw swoje dwa grosze w komentarzu.
Dzień dobry,
Ja mam pytanie dotyczące kwestii związanej z regulacją zawodu masażysty – skończyłam studia z zakresu turystyki zdrowotnej (na której miałam przez pół roku zajęcia z masażu). Zanim skończyłam studia, przyszła pandemia i żadnej pracy w turystyce znaleźć nie mogłam – poza tym zawsze ciągnęły mnie masaże, dlatego postanowiłam iść w tym kierunku i robić kursy – szczególnie kocham masaż twarzy i masaże relaksacyjne ciała.
Czy jest możliwością, że nie będzie można wykonywać tych masaży w przyszłości bez posiadania tytułu technika masażysty? Czy po prostu nie będzie można się nazywać masażystą?
Z góry dziękuję za informację. 🙂
Na ten moment ciężko powiedzieć. Ale myślę, że to nie pójdzie w tą stronę, aby zablokować i „zwolnic” wszystkich masażystów, którzy wykonują jedynie masaże nielecznicze.
Raczej jedynie będzie się rozchodzić o nazwę.
Dzień dobry,
„Czy po kursie masażu można samodzielnie masować – czy na dzień dzisiejszy coś w tej kwestii się zmieniło, weszły jakieś nowe regulacje dot. zawodu masażysty?
Dzień dobry, nic się nie zmieniło w tej kwestii. Można masować
jestem po kursie masażu i obecnie otworzyłam gabinet i jestem na działalności nierejestrowalnej . Obecnie szkole się w masażu Kobido i zastanawia mnie czy przy masazu twarzy muszę posiadac kasę fiskalną gdy jeszcze rocznie nie przekrocze 20 tys dochodu ?
Tak, musi Pani posiadać kasę fiskalną lub ubiegać w KIS o indywidualną interpretację (możliwe, że nie będą kazali zaopatrzyć się w kasę fiskalną).
Dzień dobry,czy może Pani przybliżyć jak taką działalność założyć?
Dzień dobry, to bardzo rozległy temat. W internecie można znaleźć sporo poradników. Ewentualnie zapraszam na konsultacje, podczas której możemy omówić dokładnie jak to wygląda w przypadku masażystów. Może ją Pani zakupić tutaj: https://sklep.biznesmasazysty.pl/produkt/spotkanie-1-na-1/
Jaki kod PKD ma masaź Kobido?
96.02.Z
Mnie jedna księgowa powiedziała, że trzeba otworzyć działalność jeśli chce się masować i być masażystą relaksacyjnym a druga powiedziała że „może można” spróbować na działaności nierejestowanej… a gdy tej drugiej spytałam czy potrzebne są kursy to nie wiedziała… gdy zapytałam to kogo mam się zapytać wzruszyła ramionami. Nadal nic nie wiem a też stoję przed taką decyzją bo chciałabym wykonywać masaże relaksacyjne ale ciężko uzyskać fachową opinię nawet od fachowca, który powinien wiedzieć. Może tutaj ktoś wie gdzie się udać aby wiedzieć na 100%?
Pozdrawiam
Przyznam nieskromnie, że w kwestii masażu na działalności nierejestrowanej nie znajdziesz dokładniejszego źródła niż tu, na moim blogu i u mnie na konsultacji.
Czy to prawda, że masażyści wcześnie umierają z powodu problemów z sercem i kręgosłupem przy poddźwiganiu starszych osób po masażu ze swego stołu? Czy to prawda ze mają problemy ze stawami dłoni i na początku szczelają im stawy, a później im bliżej starości stawy ulegają silnym zmianom reumatycznym? Szczególnie odczuwalne pierwsze efekty są po 40tce przez to nieraz niedoczekają emerytury w wieku 65 lat?
Mam 25 lat i pracuję w zawodzie dopiero 4 także ciężko mi się wypowiedzieć z własnego doświadczenia. Ostatnio jak byłem na kursie masażu tkanek głębokich u Pawła Szeklickiego, to opowiadał, że miał ostatnio wśród pacjentów kilku fizjoterapeutów w wieku 60/70 lat.
Moim zdaniem wiele zależy od rodzaju terapii i technik, jakie najczęściej wykonujemy, ergonomii pracy i działań prewencyjnych, jakie na co dzień wykonujemy.
Co do problemów z sercem czy kręgosłupem, to raczej bym tego nie spłaszczał do poziomu — masażysta wcześnie umiera z powodu problemów z sercem i kręgosłupem, bo dźwiga w pracy. Tu jest zbyt wiele różnych zależności, które na to wpływają.
A jeśli chodzi o problemy ze stawami dłoni, to jest to bardzo możliwe. Oczywiście wiele zależy od ergonomii pracy i technik, jakie wykonujemy, ale mocno eksploatowane elementy szybciej padają.
Czy coś się zmieniło w 2024r?
Czy taki kurs ma określoną liczbę godzin?
Czy mogą być to kursy takie 1-2dniowe – masaż relaksacyjny, kamieniami, lomi lomi itd
W kwestii masaży nieleczniczych nic się nie zmieniło. Nie ma minimalnej liczby godzin, po której można wykonywać dany masaż nieleczniczy. Także pod kątem prawnym, może to być 1-2 dniowe szkolenie.
Czy można wykonywać wszystkie rodzaje masażu, z wyjątkiem masażu leczniczego, w swoim gabinecie, nie mając żadnych dokumentów (dyplom ukończenia szkoły, świadectwo ukończenia kursów i inne podobne dokumenty związane z masażem), a jedynie posiadając wiedzę i doświadczenie?
Na Białorusi brałem udział w kursach i pracowałem w moim gabinecie masażu przez 3 lata i 4 miesiące.
Będąc w Rzeczypospolitej Polskiej chcę otworzyć swój gabinet, ale nie wiem, czy mogę wykonywać masaże inne niż lecznicze mając tylko doświadczenie. Ponieważ w Rzeczypospolitej Polskiej nie studiowałem ani na studiach, ani na kursach związanych z masażem.
Proszę o odpowiedź na moje pytanie!
Z góry dziękuję!!!)
Czysto teoretycznie tak. Prawo nie reguluje warunków, jakie trzeba spełnić, by móc wykonywać masaże nielecznicze.
Jednak jeśli posiadasz zagraniczne dyplomy, to w przypadku sporu w sądzie już masz jakąś podkładkę. To nie jest takie nic i moim zdaniem możesz ostrożnie zacząć działać 🙂
Dziękuję bardzo za odpowiedź i opinię!!!)
Czy możesz w takim przypadku zasugerować, do jakich organów państwowych mogę napisać list z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy? (może do urzędu skarbowego; Ministerstwa Pracy; gdzieś indziej?)
Szczerze powiem, że nie wiem…
Myślę że urząd skarbowy lub ZUS nie dadzą Ci odpowiedzi, bo to nie ich zakres wiedzy i obowiązków. Ale gdzie napisać? Nie wiem.. Możesz spróbować napisać do Ministerstwa pracy lub Rzecznika MŚP.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź!
Może dla pewności powinienem wziąć udział w kursie, aby się zabezpieczyć? Czy mogę zadać dwa powiązane pytania na ten temat:
A) Czy w przypadku kursu masażu muszę szukać tylko firmy, która zapewnia certyfikat państwowy, czy każdy certyfikat, który mówi, że ukończyłem kurs masażu, jest akceptowalny?
B) Jeśli chcę wykonywać np. 10 rodzajów masaży, to czy muszę wziąć udział w 10 kursach, czy wystarczy znaleźć firmę, która oferuje jeden kurs dający certyfikat na wykonywanie wszystkich masaży nieterapeutycznych?
Generalnie tu już nie będzie większych różnic. Najlepiej byłoby mieć na każdy masaż dyplom, choć też bez przesady. Są kursy typu terapeuta SPA, które mają np. masaż miodem, bambusami, gorącymi kamieniami, czekoladą itp. Więc w tej kwestii nie rozdrabniałbym się na pojedyncze.
A co do wyboru firmy, to tu raczej nie będzie większego znaczenia w przypadku jakiegoś sporu. Wybrałbym po prostu bardziej polecane szkolenie z dobrymi instruktorami.
Serdecznie polecam Very Wellness w Wieliczce. Karol i Ewelina Kocielnik robią świetne kursy.
Czy po kursie masażu można samodzielnie prowadzić szkolenia?
Nie ma do tego prawnych przeciwwskazań. Ale tylko prawnie. Pod kątem moralnym — jedno czy dwa szkolenia, to za mało by nauczać innych.
Dzień dobry, czy w związku z wejściem w życie ustawy o zawodach medycznych i konieczności wpisania się do rejestru masażystów, nadal możliwe jest wykonywanie masaży relaksacyjnych jedynie po kursach, bez ukończenia szkoły i nie będąc technikiem?
W kwestii masaży nieleczniczych nic się nie zmieniło.
Ustawa reguluje zawód technika masażysty, a nie masaże same w sobie.