Odkąd tylko pamiętam, mój tata straszył mnie różnymi problemami i hamował przed otwarciem swojej działalności.

Opowiadał o różnych wyimaginowanych procesach, gdzie masażyści czy trenerzy personalni (bo na początku swojej kariery zawodowej chciałem zostać trenerem personalnym) po przegranych bataliach w sądzie musieli płacić ogromne odszkodowania. Oczywiście byłem też nagminnie straszony Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Choć moja świadomość bardzo to negowała, to ten strach zakorzenił się w mojej podświadomości bardzo głęboko i do dziś mam w sobie coś w rodzaju lęku lub może bardziej — obawy. Jednocześnie z tej obawy zrodziła się we mnie fascynacja prawem. Wprost uwielbiam wszystkie filmy, seriale czy książki o prawnikach.

I w ten sposób przygotowałem dziś dla Ciebie 3 sposoby na zwiększenie prawnego bezpieczeństwa. Zapraszam do lektury.

PS: Zachęcam Cię do zapoznania się w całości z tym artykułem, ponieważ na końcu jest konkurs, w którym to właśnie Ty możesz wygrać moją Tytanową Fortecę Biznesu Masażysty o wartości 497 zł!

Prosta infografika — ściąga:

Biznes Masażysty - Pomaranczowy zielony lato wakacje monstera arbuz Post na Facebook

Słuchaj i obserwuj swojego klienta — sposoby budowy prawnego bezpieczeństwa

Masażyści wykorzystują w swojej praktyce różne techniki, style masażu czy „nurty filozoficzne”. Niektóre z nich stawiają na mocne bodźce. Nie neguję tego, lecz muszę Ci zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. W ten sposób możesz komuś zaszkodzić, dlatego musisz słuchać i obserwować swojego klienta.

Zwróć uwagę na to czy Twój klient podczas masażu:

 • Porusza/przeciera palcami (ręki lub stopy),
 • Nerwowo się porusza lub wzdryga (całe ciało, lub jego część),
 • Wydaje z siebie sygnały dźwiękowe w postaci krzyków, jęków lub przekleństw,
 • Wstrzymuje oddech.

Jeśli cokolwiek z powyższej listy wystąpi u Twojego klienta, to proponuję, byś zapytał(a) go: „Czy wszystko w porządku?”.
Zadbaj też o ton i głośność swojego pytania. Często ludzie odpływają podczas masażu, dlatego gwałtowne i intensywne pytanie może mu popsuć masaż. Jeśli w Twoim głosie będzie strach i niepewność, to może się to udzielić klientowi. Sam zacznie się bać i straci poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że ból czy parestezja (mrowienie/drętwienie) to pierwsze objawy ostrzegawcze, że coś jest nie tak.

Zaraz opowiem Ci o historii mojej znajomej, którą uszkodził masażysta. Lecz zanim to zrobię, to chciałbym Cię serdecznie zaprosić na webinar, na którym szerzej opowiem o 7 sposobach zabezpieczenia siebie i swojej firmy przed prawnymi nieprzyjemnościami.

Szkolenie już się odbyło!

Webinar o prawnym bezpieczeństwie już za nami, lecz mam dla Ciebie dwie propozycje!

1) Możesz obejrzeć nagranie z webinaru, jeśli wykupisz do niego dostęp: Nagranie z webinaru

2) Jeśli chcesz zabezpieczyć swój biznes na 4 spusty, to koniecznie zapoznaj się z Tytanową Fortecą Biznesu Masażysty — TUTAJ

Uszkodzenie klienta — Prawdziwa historia

Moja dalsza znajoma była na masażu u swojego kolegi masażysty. Miała robiony masaż karku, szyi i okolice obręczy barkowej.
Małgosia kilkukrotnie zgłaszała podczas masażu, że ją bardzo boli ręka i kark podczas ucisków i ugniatania. Masażysta to zignorował. Ból nie ustępował.

Gdy masaż się skończył, Małgosia nie mogła ruszyć jedną ręką. Była całkowicie bezwładna. Historia zakończyła się tak, że Małgosia przez kilka/kilkanaście miesięcy miała rehabilitację, która jej bardzo pomogła, jednak nie ma sprawności sprzed masażu.

Dodatkowo masażysta nie miał ubezpieczenia OC. Łącząc fakt, że był jej znajomym, to… Bardzo niekomfortowe uczucie dla klienta/pacjenta. Pozwać, żeby chłopak przez długie lata musiał odpracować tysiące złotych odszkodowania? Czy płacić z własnej kieszeni?

Nie wiem, jak to się dokładnie potoczyło, ale jest to idealny przykład beztroskiego masażysty, który kompletnie olał kwestię swojego bezpieczeństwa prawnego. Chciał chwilowo zaoszczędzić pieniądze (np. nie wykupując ubezpieczenia OC), a mogło się to dla niego skończyć tragicznie.

Prowadź porządną dokumentację — sposoby budowy prawnego bezpieczeństwa

Chodząc na różne masaże i obserwując kolegów i koleżanki z branży, widzę, że nadal spore grono masażystów nie prowadzi stosownej dokumentacji. Część z nich nie prowadzi jej wcale, a część odbębnia ten obowiązek, po najmniejszej linii oporu — Mają okrojoną i kiepskiej jakości dokumenty.

Gdy zaczynałem pracę jako masażysta, przeszukiwałem Internet w poszukiwaniu odpowiedniej ankiety przed masażem. Znalazłem kilka wersji, lecz każda miała swoje plusy i minusy. Ostatecznie postanowiłem zebrać je wszystkie w całość, przeredagować, aby pytania, zgody i oświadczenia były wiążące (i oczywiście zgodne z prawem) i tak powstała Tytanowa Forteca Biznesu Masażysty — Pakiet dokumentacji każdego masażysty, która będzie miała premierę w dniu nadchodzącego webinaru (04.10.2022).

W następnym artykule, który będzie już w najbliższy czwartek (29.09.2022), przedstawię Ci 5 elementów, których nie może zabraknąć w Twoim masażowym kwestionariuszu. Tam też szerzej omówię ten konkretny dokument.

Tymczasem musisz wiedzieć, że ankieta przed masażem, to tylko jeden z wielu dokumentów, który przyda się w Twoim Biznesie Masażysty.

Jakie dokumenty warto posiadać?

Masażowy kwestionariusz — To podstawowy dokument, który jest absolutną koniecznością. Powinien zbierać on najistotniejsze informacje związane ze stanem zdrowia klienta/pacjenta oraz o masażu.

Lista zrealizowanych zabiegów — Jest to dokument, który przydaje się w sytuacji, gdy klient/pacjent kupuje większą ilość masaży (np. 3, 5, 10, 20, 50). Ludzie są różni i uważam, że warto mieć czarno na białym, ile rzeczywiście zostało już wykonanych zabiegów. Sam używam kalendarza Google, jednak w każdej chwili mogę dodać lub usunąć którąś wizytę. Dlatego nie jest to rzetelne źródło informacji. Lista zrealizowanych zabiegów powinna mieć zapisane daty zabiegów i podpis klienta/pacjenta przy nich.

Karta przeznaczona do diagnostyki, pomiarów i notatek — Nie wiem, jak Ty, ale ja bardzo nie lubię robić notatek. Zwłaszcza gdy się śpieszę lub robię je „na kolanie” (a tak to często wygląda w mobilnej praktyce). Dlatego warto mieć przygotowany dokument, na którym w łatwy i prosty sposób można zaznaczyć problematyczne obszary, najczęstsze nieprawidłowości w postawie czy tabelkę, w którą mogę wpisać długości i obwody kończyn (bez konieczności ich ciągłego opisywania, który to pomiar).

Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na masaż osoby niepełnoletniej — Czy wiesz, że osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z takich usług jak masaż czy trening personalny bez zgody rodzica? Warto mieć przygotowany wzór takiej zgody, aby szybko i bezproblemowo podsunąć prawnemu opiekunowi zgodę do podpisania. Nie raz tego typu zgody czy oświadczenia musiałem pisać samodzielnie (nie w kontekście osób nie pełnoletnich, ale innych) i było to dla mnie jako klienta danej usługi problematyczne. Na pewno lepiej bym to wspominał, gdybym dostał gotową treść do podpisania, a nie wymyślać samodzielnie.

Lista przeciwwskazań do masażu — Choć teoretycznie do każdego zabiegu przeciwwskazania mogą być różne, to zdecydowana większość z nich się powtarza. Warto mieć przygotowaną listę, ponieważ każdy klient powinien móc się z nią zapoznać jeszcze przed masażem (aby tuż przed zabiegiem nie było rozczarowania, jeśli zostanie wykluczony).

Zgoda na wykorzystanie wizerunku — Jeśli podchodzisz do swojego biznesu przyszłościowo, to wiesz, że zdjęcia w akcji (podczas Twojego masażu) są bardzo potrzebne. Aby wszystko było, tak jak należy i nie mieć później zgrzytów z „modelem”, powinien on podpisać zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku jeszcze przed zdjęciami/nagraniami. Powinno być w niej opisane, o jakie materiały chodzi, w jakim celu je wykorzystasz, gdzie i jak długo możesz je użytkować.

Jeśli chodzi o podstawowe dokumenty, to chyba wymieniłem już wszystkie. Oczywiście w różnych sytuacjach mogą się przydać dodatkowe rzeczy jak np: Prowadząc stacjonarny gabinet, będziesz potrzebować regulamin gabinetu, prowadząc stronę internetową lub zbierając adresy mailowe (np. do wysyłki newslettera) przyda się regulamin strony internetowej i/lub polityka prywatności.
Czysto teoretycznie potrzebujesz również formularz reklamacyjny, a jeśli sprzedajesz produkty przez internet, formularz zwrotu towaru.
Pomijam kwestię dokumentów księgowych, których również jest kilka, które powinny się znaleźć w Twoim posiadaniu.

Wykup sobie ubezpieczenie OC — sposoby budowy prawnego bezpieczeństwa

Trzecim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie OC. Choć nie jest ono prawnie od nas (masażystów) wymagane, to szczerze uważam, że głupotą jest niewykupienie go. Zwłaszcza że najtańsze można znaleźć za około 150 zł/rok.

Wyobraź sobie, że coś poszło nie tak. Dodatkowo trafiłaś/eś na osobę, która nie chcę się dogadać polubownie. Pozywa Cię i wygrywa w sądzie. Masz do zapłaty 10 tysięcy złotych odszkodowania. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie to by bardzo zabolało i odczułbym stratę takiej kwoty. A 10 tysięcy to nie jest jakaś wygórowana kwota. Odszkodowania potrafią być znacznie wyższe.

I z tego powodu ubezpieczenie OC to była jedna z pierwszych rzeczy, jakie wykupiłem gdy zaczynałem pracę na własny rachunek na działalności nierejestrowanej.

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia?

Firmą — Firma krzak, która jest nieznana i pierwszy raz słyszysz jej nazwę to nie najlepszy pomysł, jeśli nie jesteś ekspertem od ubezpieczeń. W moim odczuciu lepiej postawić na sprawdzone i znane firmy jak np. Inter Polska lub PZU.

Specjalizacją firmy — Są różne firmy ubezpieczeniowe. Osobiście wybrałem taką, która specjalizuje się w ubezpieczeniach osób wykonujących zawody medyczne. Dzięki temu przy wyborze ubezpieczenia mam możliwość wybrania dodatkowych wariantów jak np. ubezpieczenie w przypadku złamania praw pacjenta.

Dodatkowymi opcjami do wykupienia — Nie każdemu jest wszystko potrzebne, jednak przejrzyj oferty różnych firm i znajdź takie, które ma również opcje, które by Ci się przydały. Czy chcesz mieć dodatkową ochronę prawną? Czy chcesz się ubezpieczyć na wypadek zarażenia HIV lub WZW? Czy może interesuje Cię również ubezpieczenie turystyczne?

Warto również wspomnieć, że jeśli nie znasz się na ubezpieczeniach, to lepiej skorzystać z pomocy agenta. Mają oni często lepsze oferty do zaoferowania oraz wiedzą, które opcje należy zaznaczyć. Oczywiście musisz dokładnie opowiedzieć agentowi:

 • Kim jesteś,
 • Jakie masz ukończone kursy/szkoły/wykształcenie,
 • Gdzie będziesz pracować,
 • W jakiej formie chcesz pracować
 • Co będziesz robić, jakie zabiegi będziesz wykonywać,
 • Z kim będziesz pracować itd.

Jakie ja mam ubezpieczenie?

Od samego początku korzystam z firmy Inter Polska, ponieważ specjalizuje się ona w zawodach medycznych. Mam ubezpieczenie na wypadek złamania praw pacjenta, zakażenia wirusem HIV oraz dodatkową ochronę prawną życia prywatnego i firmy. Takie ubezpieczenie kosztowało około 550 zł/rok.

KONKURS – Wygraj Tytanową Fortecę Biznesu Masażysty

Jak już wspomniałem wcześniej, mam dla Ciebie coś specjalnego — Konkurs. 3 osoby mają szansę dostać bezpłatnie pakiet dokumentacji dla masażysty.
Zasady są proste:

 • Napisz w komentarzu pod tym artykułem odpowiedź na pytanie „Dlaczego to właśnie Ty powinnaś/powinieneś otrzymać pakiet dokumentacji?”. Odpowiedź na minimum 2-3 zdania.
 • Wyślij link do tego artykułu przynajmniej jednej osobie z naszej branży.

Czekam na odpowiedzi do 30.09.2022 do godziny 20:00. Spośród wszystkich komentarzy wybiorę 3 najlepsze odpowiedzi*. Podczas dodawania komentarza podaj prawdziwy mail, ponieważ to właśnie przez niego będę się z Tobą kontaktował w przypadku wygranej.

Zastrzegam prawo do wybrania mniejszej ilości osób, jeśli komentarzy będzie mniej niż 6.

Wyniki ogłoszę na początku webinaru, który odbędzie się 04.10.2022 o godzinie 20:00, dlatego jeszcze raz gorąco Cię zachęcam do zapisania się na szkolenie.

Szkolenie już się odbyło!

Webinar o prawnym bezpieczeństwie już za nami, lecz mam dla Ciebie dwie propozycje!

1) Możesz obejrzeć nagranie z webinaru, jeśli wykupisz do niego dostęp: Nagranie z webinaru

2) Jeśli chcesz zabezpieczyć swój biznes na 4 spusty, to koniecznie zapoznaj się z Tytanową Fortecą Biznesu Masażysty — TUTAJ

Podsumowanie — sposoby budowy prawnego bezpieczeństwa

3 najskuteczniejsze sposoby prawnej ochrony w zawodzie masażysty, to:

 • Obserwacja ciała klienta/pacjenta oraz słuchanie go,
 • Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji,
 • oraz wykupienie ubezpieczenia OC zawodowego.

A jeśli chcesz poznać jeszcze 4 sposoby, to koniecznie zapisz się na webinar. Nawet jeśli nie będzie Cię na żywo, to każda zapisana osoba dostanie mapę myśli, z której dowiesz się niemal wszystkiego, co było na webinarze.

5 2 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex

Świetny artykuł!

Moja odpowiedź na pytanie, dlaczego to ja powinnam otrzymać pakiet dokumentów, jest trochę przewrotna.

Pewne zdarzenia w moim życiu sprawiły, że moja pewność siebie gdzieś tam się poturbowała. Do tego ciągłe „straszaki” różnymi problemami, o których wspomniałeś w artykule, u mnie powodują odwrotny skutek – jeszcze bardziej zamykam się w sobie. Myślę, że taki pakiet dokumentów byłby idealnym receptorem do oswojenia w swoim tempie tychże „straszaczków” i wykiełkowania w sercu kolejnego celu do zrealizowania.

Pozdrawiam serdecznie!

wormanon@gmail.com

Pierwszy komentarz i pierwsze kroki w branży ☺️ Jak to mawiają – „Strach ma wielkie oczy” mój ma o takie Na początku wszystko wydaje się być trudne zanim stanie się proste. Dlatego właśnie wyżej wspomniany pakiet dokumentacji będzie genialnym dopełnieniem mojej praktyki.
Pozdrawiam
Jacek
wormanon@gmail.com

szymonmasuje@gmail.com

Witam!
Powód dla którego to akurat ja…? Może to zabrzmi dziwnie ale zdaje się, że jestem jednym z niewielu, którzy przeczytali to wszystko do końca. Nie mam pojęcia, jak to może świadczyć o innych, wiem natomiast o czym to świadczy w moim przypadku. Widzę Karol Twoją pracę w przestrzeni masażu od jakiegoś czasu, jednak dopiero od niedawna zacząłem się jej baczniej przyglądać. Jestem bardzo ciekawy, jak rozwinie się Twoja działalnosc.
Pozdrawiam Szymon Ignaczak.

Last edited 1 rok temu by szymonmasuje@gmail.com
Mateusz9797

Uważam że powinienem dostać pakiet dokumentacj masazysty ponieważ byłby to dobry start w formie zabezpieczenia dla mnie jako przyszłemu masażyście. Tak jak pisałeś wiele osób nie prowadzi odpowiedniej dokumentacji oraz nadużywa swoich kompetencji co niestety może nieść poważne skutki. Sam byłem świadkiem takich zachować. Ogólnie to trzymam się takiej zasady, że wolę „zapobiegać niż leczyć” wiec uważam, że warto skorzystać z konkursu. 🙂

Adres e mail matinteria@interia.pl

Last edited 1 rok temu by Mateusz9797
wera2236

Wybierz mnie, wybierz mnie!
Bardzo ładnie prosze Cie!
Dokumenty ważna sprawa,
Notorycznie to powtarzasz.
Wszystkich chcesz edukować,
jak pacjenta nie zrujnować.
Chce być mądrzejsza więc uważnie śledze!
By nie skończyć przed sądem – tak szczerze.
Dokumentacji już tylko mi brak,
więc daje Ci znak.
Że dobrze by było pliczek dostać
i klientów bede mieć bez końca!
Pozdrawiam

KamilaMS

Cześć ! Mam na imię Kamila:)! Jestem siatkarką która za wczasu pomyślała o tym, że kariera się kiedyś kończy .. spełniłam dziecięce marzenie o tym żeby być masażystką !! Zrobiłam szkołę w tym kierunku, zaczyna robić kursy . Bardzo brakuje edukacji pod względem naszego bezpieczeństwa! Taki artykuł na prawdę otwiera mi oczy Dziękuje Ci za to że robisz taki kawał dobrej roboty !!! Już dłuższy czas czytam Twoje wpisy robię skriny, notatki żeby w momencie jak będę mieć już wszystko odhaczone ruszyć z kopyta w wielki świat !! Mam nadzieje że uda mi się zaznaczyć Jestem bezpieczna i świadoma dzięki Tytanowej Fortecy Biznesu Masażysty Na pewno dodało by mi to ogromnego wiatru w skrzydła. W dodatku byłabym odbierana jako profesjonalista pod każdym względem Do końca roku chce ruszyć z kopyta !!… Czytaj więcej »

[…] Wybacz za przerwanie tematu, ale czy zapoznałaś/eś się już z moim poprzednim artykułem? Ogłosiłem w nim konkurs, który trwa do 30.09.2022, w którym można wygrać pakiet dokumentacji mojego autorstwa. Szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem. […]

kinestetyczka

Chciałam podziękować Tobie Karolu za świetną prace, którą dla nas robisz i dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem

Nasz zawód całe szczęście zyskuje na popularności, ja natomiast jestem młodą samotną matką która boryka się z różnymi problemami – jak każdy z nas 😉 Jestem na etapie czekania za decyzją z Urzędu Pracy na otwarcie własnej działaności – gabinetu masażu i odnowy biologicznej. Wkładam całe serce i ogromny wysiłek w swoja prace (taka praca z powołania), „odczarowuje” hasło masaż u ludzi mniej świadomych 🙂 #Polskapotrzebujemasazu

Jeśli otrzymam komplet dokumentów na pewno z ogromna dbałością i radością wykorzystam to wśród swoich pacjentów/klientów 🙂

Ściskam mocno

WroblewskiM

Dobry wieczór!
Paczka pełna wiedzy i bezpieczeństwa stworzona przez Ciebie byłaby idealną pomocą na rozpoczęcie pracy w branży. Jestem certyfikowanym masażystą, który boi się zaryzykować i postawić pierwsze kroki. Masaż sprawia mi ogromną radość, jest moją pasją, którą chciałbym przekształcić w źródło dochodu. Jak to powiedział Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Bedę dążył do spełnienia swoich marzeń i wierzę że z Twoją pomocą z pewnością mi się uda.
Pozdrawiam i życzę dużo, dużo zdrówka.

PatrykPon

Karolu no powiem tak, bez owijania w bawełnę.. Powinienem to być ja ponieważ nie mam jeszcze swojej własnej ankiety no i dlatego, że z pustego to i Salomon nie naleje … Niestety. Bez tego ani rusz. A więc krótko: PanDa
email: oprawek@gmail.com

Last edited 1 rok temu by PatrykPon
sleez

Jestem początkującym masażystą i zależy mi, aby wykonywać ten zawód jak najlepiej. Do tej pory inwestowałem moje pieniądze w umiejętności twarde. Twój Pakiet pozwoliłby mi ze spokojną głową skupić się na praktykowaniu i rozwijaniu swoich umiejętności i wiedzy, a rynek zyskałby kolejnego zaangażowanego masażystę. Tak, czy inaczej życzę powodzenia wszystkim innym uczestnikom i widzimy się na webinarze!

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?