Technik masażysta to bardzo ciekawy zawód. Wciąż jest bardzo dużo pytań o niego, a odpowiedzi są porozrzucane po całym Internecie. Jeśli w ogóle są. Zebrałem najczęściej zadawane pytania związane z tą profesją i na nie odpowiedziałem. Mam nadzieję, że pomoże to nie jednej osobie zdecydować o tym czy jest to zawód dla niego/dla niej.
Spis treści:
ToggleKim jest i co oznacza technik masażysta
Technik masażysta to osoba, która zdała Państwowy Egzamin Zawodowy. Posiada ona dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Poniżej zobacz jak wygląda taki dokument z 2016r.
![Technik Masażysta - Wszystko o zawodzie masażysty! 1 technik masażysta dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe](https://biznesmasazysty.pl/wp-content/uploads/2021/01/swiadectwo-potwierdzajace-uzyskanie-kwalifikacji-technik-masazysta.jpg)
Technik to poziom wykształcenia średni zawodowy. W Polsce jest to najwyższy stopień możliwy do uzyskanie jeśli chodzi typowo o masaże. Owszem, są studia fizjoterapeutyczne czy ze specjalnością odnowy biologicznej, jednak te kierunki tylko zawierają elementy masażu, a nie są stricte nastawione na masaże.
Czy technik masażysta to zawód medyczny
Technik masażysta należy do średniego personelu do spraw zdrowia i jest klasyfikowany na takim samym poziomie jak:
- Ratownik medyczny
- Technik elektroradiolog
- Technik weterynarii
- Technik dentystyczny
- Technik ortopeda
- czy Podolog
Nie znalazłem odpowiedzi wprost, lecz dwie rzeczy wskazują na to, że Technik masażysta to zawód medyczny.
- Technicy masażyści wykonują świadczenie medyczne w postaci masaży leczniczych.
- W ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych wymieniony jest również zawód technika masażysty.
Warto podkreślić, że ta ustawa jest dość świeża, ale nie wprowadza nowych ustaleń. To nie jest tak, że ustawa „nagle” kwalifikuje zawód technika masażysty jako medyczny. Tak po prostu było już wcześniej, choć nie było jednoznacznych aktów prawnych, które na to wskazywały.
Szczegóły zawodu, czyli uprawnienia technika masażysty, kod zawodu, kod kwalifikacji i program nauczania
Symbol zawodu: Technik masażysta (325402)
Symbol kwalifikacji: MED.10. (wcześniej Z.1.)
Świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10.) od 1 września 2019r.
(Wcześniej Świadczenie usług w zakresie masażu (Z.1.))
UPDATE: Od 2019 od sesji czerwcowej, do obecnie trwającej, symbolem kwalifikacji jest MS.1. Dopiero od sesji czerwcowej 2021, na dyplomie będzie symbol MED.10
Program nauczania: https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/technik-masazysta.pdf
Co może robić technik masażysta
Generalnie technik masażysta może robić wszelkiego rodzaju masaże. Zarówno relaksacyjne, profilaktyczne, sportowe, kosmetyczne czy medyczne. Może robić:
- masaże ręczne,
ale także używać takich przyrządów jak:
- Pistolet do masażu,
- Aquavibron,
- Aparat uciskowy typu BOA (efekt drenażu limfatycznego)
Czy technik masażysta może wykonywać masaż leczniczy
Ten temat jest tak bardzo nie zrozumiały w środowisku, że mam wrażenie, że nigdy się nie skończy.
Technik masażysta może wykonywać masaże lecznicze. Ma do tego uprawnienia i odpowiednie wykształcenie. Technicy mogą być zatrudnieni w placówkach oferujących masaże „na NFZ” i go wykonywać.
Problem może się pojawić, gdy chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ jest lekki zgrzyt w kodach PKD.
Więcej o:
- masażach leczniczych tutaj: Masaż leczniczy.
- o kodach PKD tutaj: Kody PKD dla masażysty.
Czego NIE może robić technik masażysta
Niestety, a może i na szczęście? Technicy masażyści nie mogą robić trzech ważnych rzeczy w całym procesie rehabilitacji i leczenia. Nie mogą oni:
- Diagnozować pacjentów,
- Wykonywać zabiegów fizjoterapeutycznych (Kinezyterapia),
- Wykonywać zabiegów fizykoterapeutycznych (Laseroterapia, Elektroterapia, Krioterapia itp.)
Dlaczego na szczęście? Ponieważ te zadania są bardzo ważne, ryzykowne i idzie za nimi wielka odpowiedzialność. Obecny program nauczania jest zbyt krótki i niedopracowany, by technicy z czystym sumieniem i spokojną głową mogli się zajmować tymi rzeczami.
Co musi umieć technik masażysta
Technicy są specjalistami od masażu, czyli w pierwszej kolejności muszą oni umieć i znać się na masażu.
Na poziomie Średniozaawansowanym/zaawansowanym powinni umieć:
- Wykonać masaż w celach terapeutycznych u osoby chorej,
- Wykonać masaż w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych,
- Wykonać masaż u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym
- Znać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych masaży,
- Potrafić przeprowadzić wywiad z pacjentem,
Technicy należą do średniego poziomu personelu medycznego. Są również nierzadko częścią całego zespołu rehabilitacyjnego. Świadczą również usługę leczniczą, jaką jest masaż leczniczy. Dlatego muszą mieć wiedzę podstawową/średniozaawansowaną z zakresu:
- Anatomii człowieka
- Fizjologii człowieka
- Podstaw Fizjoterapii
- Zagadnień klinicznych
Pełny zakres wiedzy jaką powinien mieć technik masażysta znajduje się tutaj:
https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/technik-masazysta.pdf
Jak zostać technikiem masażystą
Technikiem masażystą można zostać, po zdaniu Państwowego egzaminu zawodowego. Aby móc do niego przystąpić są dwie możliwości:
- Ukończyć szkołę policealną w kierunku technik masażysta (nauka trwa 2 lata),
- Osoby niewidome i słabowidzące mogą ukończyć technikum zawodowe na kierunku technik masażysta (nauka trwa 5 lat po 8-letniej szkole podstawowej).
Czyli osoba niewidoma lub słabowidząca, może zostać technikiem masażystą. Nie ma co do tego żadnych przeszkód. Ma nawet szerszy wybór, może skończyć normalnie szkołę, a następnie pójść do szkoły policealnej, a może iść do technikum zawodowego i ukończyć od razu kierunek technika masażysty.
Przykładowe szkoły policealne kształcące w zawodzie technika masażysty:
- TEB Edukacja
- Cosinus
- Żak
Jak wygląda nauka w szkole na technika masażystę
Nie wiem jak dokładnie wygląda nauka w różnych szkołach, dlatego opiszę jedynie jak to wyglądało w moim przypadku w TEB Edukacji w Gdyni. Nauka trwa 2 lata (4 semestry), a dodatkowo w tym czasie trzeba zrobić 210h praktyk. Realizowane są takie przedmioty jak:
- Teoria masażu
- Pracownia masażu (zajęcia praktyczne)
- Podstawy Fizjoterapii
- Pracownia Fizjoterapii (zajęcia praktyczne)
- Anatomia i Fizjologia
- Zagadnienia Kliniczne
- Zdrowie publiczne
- J. Migowy
- J. angielski zawodowy
Praktycznych zajęć z masażu jest około 400h.
Rodzaje masaży:
- Klasyczny
- Manualny drenaż limfatyczny
- Sportowy
- Izometryczny
- Centyfugalny (stawowy)
- Shantal
- Segmentarny
- Tensegracyjny
Na pozostałych zajęciach można się nauczyć anatomii czy teorii w/w masaży. Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania danych masaży są jedną z najważniejszych kwestii. Wszak wiedza o przeciwwskazaniach i wskazaniach do masażu pozwala nam bezpiecznie i skutecznie wykonywać masaże i dobierać odpowiednie techniki.
Na podstawach fizjoterapii i zagadnieniach klinicznych możemy się nauczyć o zabiegach fizjoterapeutycznych (krioterapia, ultradźwięki, prądy, laser, pole magnetyczne) czy o przeróżnych jednostkach chorobowych (np. SM, udar, FAS) co dalej pozwala nam pomóc i uzupełnić rehabilitacje prowadzone przez fizjoterapeutów.
Na moim ulubionym przedmiocie (pracownia fizjoterapii) mamy praktyczno-teoretyczne zajęcia na których można się nauczyć jak wykonywać testy diagnostyczne w celu diagnozowania jednostek chorobowych, jak posługiwać się kulami, jak jeździć wózkiem inwalidzkim czy jak ułożyć plan ćwiczeń, które pomogą pacjentowi funkcjonować, jak nauczyć osobę po udarze siadać, stawać czy chodzić. Każdy umie usiąść, wstać i chodzić prawda? No jednak nie każdy i nie jest to od razu oczywiste, jak nauczyć kogoś tak „prostych” i codziennych czynności. Podobały mi się też zajęcia, kiedy układaliśmy zestaw ćwiczeń na stabilizację kręgosłupa. Do wymyślonych ćwiczeń trzeba było wymyślić po 3 wersje łatwiejsze (regresje ćwiczeń) i 3 wersje trudniejsze (progresje).
Egzamin zawodowy – technik masażysta
Na koniec kształcenia w zawodzie, przychodzi czas na egzamin. Nie jest on organizowany przez szkołę, w której się uczymy, lecz przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną). Jest to instytucja państwowa, dlatego mówi się o Państwowym egzaminie zawodowym.
Egzamin składa się z dwóch części: Teoretycznej i praktycznej.
Minione arkusze egzaminacyjne możesz znaleźć tutaj: https://arkusze.pl/egzamin-zawodowy-kwalifikacja-z-01/
Jak wygląda egzamin praktyczny technika masażysty
Początkowe procedury przypominają inne ważne egzaminy organizowane przez CKE (np. Matury). Dostajemy arkusz egzaminacyjny, w którym są wszelkie instrukcje. Większość rzeczy, które trzeba uzupełnić w arkuszu, jest podana na tacy i wystarczy je przepisać. Po wypełnieniu możemy przejść do wykonania zabiegu jaki jest opisany w arkuszu. Przygotowujemy stanowisko, przygotowujemy pacjenta, wykonujemy zabieg, sprzątamy po zabiegu. Na cały egzamin mamy 240 min, czyli aż 4 godziny! Teoretycznie jest podany czas minimalny trwania egzaminu i wynosi on 120 min. Rozmawiając jednak ze znajomymi, nierzadko zdarza się, że można wyjść dużo szybciej. Próg zaliczeniowy wynosi 75%.
Jak wygląda egzamin teoretyczny technika masażysty
Samo przeprowadzenie teoretycznej części egzaminu zawodowego w swoich procedurach i wyglądzie przypomina maturę. Dostajemy arkusz, który swoim wyglądem również przypomina maturę. Kodujemy arkusz, czytamy instrukcję i na końcu jest karta odpowiedzi, gdzie zaznaczamy nasze odpowiedzi. Test składa się z 40 pytań zamkniętych (ABCD). Od rozpoczęcia egzaminu mamy 60 minut na wykonanie testu. Próg zaliczeniowy wynosi 50%.
Kiedy są wyniki egzaminu technika masażysty
Są dwie możliwe sesje egzaminacyjne. Jedna jest w styczniu, a wyniki są 31 marca, najczęściej koło godziny 8:00. Druga sesja jest w czerwcu, a wyniki są 31 sierpnia również najczęściej koło godziny 8:00.
![Technik Masażysta - Wszystko o zawodzie masażysty! 3 Biznes Masażysty - egzamin](https://biznesmasazysty.pl/wp-content/uploads/2021/01/egzamin.jpg)
Technik masażysta co dalej
Po zdanej szkole i odebraniu dyplomu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji w zawodzie masażysty, możemy zacząć pracować. Choć technik masażysta to w obecnej chwili najwyższy stopień nauki w kierunku stricte masaży w Polsce, to na szczęście istnieje dalsza możliwa ścieżka rozwoju.
Ze studiów, najbliższym masażyście kierunkiem jest Fizjoterapia. Samego masażu nie ma tak dużo (żeby nie powiedzieć, że jest mało), ale możemy nauczyć się w szerszym zakresie diagnostyki funkcjonalnej i różnicowej. Możemy nauczyć się innych rzeczy, które uzupełnią i możliwe, że przyśpieszą cały proces terapii Twoich pacjentów.
Oprócz tych studiów, na rynku jest bardzo dużo różnych kursów dla masażystów z naprawdę różnych metod czy masaży. Należy się jedynie zastanowić w jakim kierunku chcesz podążać. Inne kursy Ci się przydadzą jeśli chcesz iść w stronę masaży terapeutycznych, a inne jeśli chcesz robić zabiegi w celach kosmetycznych czy relaksacyjnych.
Więcej o kursach masażu jeszcze napiszę w innym artykule.
Gdzie może pracować technik masażysta
Będąc technikiem masażystą ma się otwartą drogę do pracy w wielu miejscach. Przynajmniej patrząc z punktu prawnego. W rzeczywistości bywa różnie i jest to bardziej uzależnione od miejscowości i rodzaju miejsca.
Technik masażysta może zostać zatrudniony w:
- Szpitalu,
- Przychodni,
- Gabinecie fizjoterapeutycznym (Zatrudnia nas fizjoterapeuta),
- Placówce rehabilitacyjnej,
- Uzdrowisku,
- SPA,
- Salonie masażu,
- Klubie sportowym,
- Na statku wycieczkowym.
![Technik Masażysta - Wszystko o zawodzie masażysty! 5 technik masażysta - możliwości zatrudnienia](https://biznesmasazysty.pl/wp-content/uploads/2021/01/praca-1.jpg)
Czy technik masażysta może otworzyć gabinet
Oczywiście, że tak. Technik może otworzyć własną działalność i prowadzić swój własny gabinet masażu lub salon masażu. Nie ma tu również wymogu kilkuletniego stażu jak to jest w zawodzie fizjoterapeuty. Od razu po szkole można przejść na własną praktykę. Jest to w pełni dozwolone. Oczywiście pamiętaj o tym, że warto zacząć budować swoją bazę klientów dużo wcześniej. Po otworzeniu gabinetu, nie ustawi się do Ciebie kolejka, tylko dlatego, że się otworzyłeś. To co Ci mogę polecić, to:
- Czytaj ten blog,
- Bądź aktywny Social Mediach, buduj etykietkę eksperta,
- Zbieraj maile i/lub numery telefonów,
- Zbieraj recenzje/opinie swoich usług.
Jedynie lekki zgrzyt może być na etapie określania kodów PKD, jeśli chcemy wykonywać masaże lecznicze. Jeśli interesuje Cię szerzej ten temat, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Kody PKD dla masażysty
Ile godzin dziennie pracuje masażysta
Jest to bardzo mocno uzależnione od wielu czynników, między innymi od tego gdzie pracujemy.
Pracując we własnym gabinecie, samodzielnie określamy ile pracujemy. Możemy pracować 3 dni w tygodniu po 12 godzin, możemy codziennie po 4 czy codziennie po 10. Należy tu jednak zaznaczyć, że zazwyczaj ten czas pracy to nie tylko masaże, ale również papierkologia, marketing itp.
W przychodni czas pracy może się wahać między 4 a 8 godzin, 5 dni w tygodniu.
Czy bycie masażystą się opłaca
O zarobkach masażysty napiszę jeszcze artykuł, ponieważ jest to bardzo ciekawy i interesujący was temat. Tutaj zaznaczę jedynie to, że to zależy. Praca na etacie raczej nie będzie opłacalna. W sezonie letnim, np. w nadmorskim SPA można „coś” zarobić, jednak wzrasta również ilość godzin, także ciężko ocenić „czy warto”.
Generalnie najlepsze zarobki można osiągnąć prowadząc własną działalność, ponieważ nie ma tam górnej linijki. Można zarabiać na niej nawet kilkanaście tysięcy złoty miesięcznie. Należy jedynie pamiętać, że zanim osiągnie się takie zarobki, trzeba bardzo dużo czasu poświęcić na rozwój swojej firmy oraz zdobycie odpowiedniego doświadczenia. Oczywiście nawet długie bycie na rynku pracy oraz prowadzenie własnej firmy nie gwarantuje wysokich zarobków. Trzeba być świadomym, że można nawet nic nie zarabiać.
Czy kierunek masażysta jest trudny lub ciężki
Ciężko ocenić co to znaczy trudny i ciężki.
Zawód masażysty na pewno jest wymagający. Mimo powszechnej opinii, jest to odpowiedziana robota i można zrobić komuś krzywdę. W większości przypadków nie jest to tylko „mizianie”.
Jeśli chodzi o szkołę, to samo zaliczenie szkoły nie powinno przysporzyć problemów, jeśli choć w minimalnym stopniu się do tego przyłożymy. Oczywiście ważne jest również samo chodzenie na zajęcia, a nie omijanie ich. Dodam, że po szkole jest jeszcze ten „straszny” egzamin zawodowy. Ja swój będę miał dopiero w czerwcu, choć w życiu miałem już 3 z zawodu informatyka. Nie są wcale takie złe. Nie miałem żadnych problemów, by je wszystkie zdać za pierwszym razem.
Kolejnym aspektem może być ciężkość fizyczna dla masażysty. Jest to bardzo mocno uzależnione od miejsca gdzie pracujemy i jakich masaży robimy najwięcej. Ciężko porównać kilka masaży relaksacyjnych w SPA, do wyjazdu na zawody z drużyną koszykarzy, których trzeba wymasować w szybkim tempie. Tak samo ciężko porównać pracę w przychodni, stacjonarnie, do kilku masaży wykonywanych w domach pacjentów. Myślę, że napiszę obszerniejszy wpis na ten temat. Póki co, zapraszam Cię do obejrzenia tego filmu na moim kanale:
Czy technik masażysta to dobry zawód
Gdy ludzie mnie o to pytają, zazwyczaj chodzi im o to, czy da się z tego wyżyć. Choć znam trochę masażystów „pełnoetatowych”, to wiem, że sporo ludzi traktuje masaże jako dodatek. Jest to o tyle fajna sprawa, że jest to prosta praca. Mam na myśli to, że wystarczy mieć własny stół do masażu, oliwkę i już można dojeżdżać do klientów/pacjentów. Nie potrzeba mieć super lokalu czy nawet samochodu. Da się obejść bez tego. Dodatkowo sam stół, nie zajmuje aż tak dużo miejsca, więc nawet w kawalerce powinno się znaleźć na niego miejsce. Według mnie jest to naprawdę dodatkowy sposób na zarobek. Co miesiąc kilka ekstra stówek do wypłaty można wyciągnąć.
To co zaraz przeczytasz będzie mocne. Część może się naprawdę zdenerwować, ale… Taka jest prawda. Uważam, że zawód, kierunek, czy nawet wykształcenie, nie ma większego znaczenia. Uważam, że można zarobić na wszystkim i zrobić z tego ogromny biznes. I nie trzeba mieć bogatych rodziców czy doktora. Oczywiście nie twierdzę, że każdy jest w stanie to zrobić, że na pewno się uda, czy że da się to zrobić w X miesięcy.
Można powiedzieć, że nieliczni będą w stanie dojść do naprawdę dobrego poziomu zarobków. Ale to nie jest kwestia branży, tylko raczej podejścia pojedynczych jednostek do sprawy.
Żyjemy obecnie w czasach, gdzie wiedza na praktycznie każdy temat jest i czeka na nas w Internecie. Mamy dostęp do całego świata. Możemy robić zakupy w Chinach, pisać z ludźmi z USA, a potem iść do swojej babci na kawę. Do tego większość ludzi ma to naprawdę w zasięgu dłoni, ponieważ większość telefonów już na to pozwala.
Jedni Ci powiedzą, że nie da się dużo zarobić na masażach, inni Ci powiedzą, że każdy programista dobrze zarabia. Jak ktoś jest jubilerem, to ludzie powszechnie uważają, że dużo zarabia. A z kolei jak usłyszysz, że ktoś sprząta, to prawdopodobnie pomyślisz, że zarabia mało. To wszystko to tylko stereotypy. Są osoby, które to potwierdzają, ale są też takie, które są ich przeciwieństwem.
Myślisz, że jeśli skończysz studia, będziesz magistrem, to „nagle” otworzą się przed Tobą wszystkie drzwi? Nagle Twoje zarobki będą na poziomie średniej krajowej? Otóż, nie. Musisz się wykazać i mieć pewne cechy, dzięki którym będziesz mógł zajść wysoko.
Przygotowałem specjalny Starter Masażysty, w którego skład wchodzi ebook o moich strategiach, które pomogą Ci zarabiać więcej. Możesz go odebrać po zapisaniu się do mojego newslettera.
Chcesz odebrać swój Starter Masażysty?
Czy technik masażysta to fizjoterapeuta
Dodam jeszcze, że bardzo często fizjoterapeuci są określani jako masażyści i na odwrót. Tworzy to niepotrzebne spory czy nieporozumienia. Technik masażysta nie jest fizjoterapeutą, a fizjoterapeuta nie jest technikiem masażu. Oczywiście ktoś może być zarówno technikiem jak i fizjoterapeutą. Tylko, że w takim wypadku trzeba było skończyć i jeden, i drugi kierunek.
Prawdopodobnie wywołam bunt sporej ilości techników, ale jak już jestem przy tej tematyce, to muszę o tym napisać. Na grupach masażystów, bardzo często padają pytania odnośnie tego co mogą robić masażyści. Niektórzy bardzo często wypisują zabiegi chiropraktyczne, zabiegi fizykoterapeutyczne czy elementy kinezyterapii. Słuchajcie, technikom masażystom nie wolno tego robić. To już jest naprawdę wchodzenie zabłoconymi butami w kompetencje fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta to inny zawód. Jeśli chcecie robić te rzeczy, idźcie na studia fizjoterapeutyczne. Bo potem jest zdziwienie, że oba zawody są skłócone.
Technik masaży, stylów i metod jest naprawdę tak dużo, że w większości przypadków możemy osiągnąć podobne rezultaty terapeutyczne.
Podsumowując – technik masażysta
Nie wiem czego się spodziewałeś czy spodziewałaś, ale mam nadzieję, że spełniłem te oczekiwania. Może nawet udało mi się je przekroczyć? Jeśli jesteś aż tutaj, proszę Cię o jedną drobną rzecz. Napisz komentarz. Możesz zostawić „Kropkę” lub podzielić się swoimi przemyśleniami.
Może masz jakieś pytania? Te na które tu odpowiedziałem, to tylko te najczęściej zadawane lub najistotniejsze. Może czegoś zabrakło? Jakiś temat za mało rozwinąłem? Twoje zdanie ma znaczenie i może mi naprawdę pomóc.
Dodatkowo, jeśli przekażesz dalej ten artykuł i więcej osób będzie go czytać, to może uda mi się częściej pisać dla Ciebie takie wpisy. Pomysłów mam bardzo dużo. Tylko kto to będzie czytać? Jesteś tam w ogóle? Daj mi jakiś znak.
Dziękuję!
Fajny artykuł, dobrze się czyta.
Przyszedłem tu z nadzieją, że znajdę odpowiedź na moje pytanie. Po części znalazłem.
Zastanawiam się, nad przekwalifikowaniem. Obecna praca, nie daje mi już tyle satysfakcji co kiedyś, a i co raz ciężej o więcej wolnego czasu.
Z masażem, miałem styczność kilka razy. Jako pacjent i jako „domowy” masażysta swojej drugiej połówki 🙂 Lubię kontakt z ludźmi tym bardziej, jak mogę im pomóc.
Mam sporo wątpliwości jednak co do zarobków. Przeglądam różne portale z ofertami pracy, jednak jest tego jak na lekarstwo (mieszkam w Krakowie). Ciężko coś znaleźć na pełen etat. A nie mogę pozwolić sobie na przestój w zarobkach.
Szkoła trwa 2 lata i przez ten czas mogę nauczyć się naprawdę fajnej profesji, by później zostać bezrobotnym lub wrócić do poprzedniego zajęcia.
Pozdrawiam 🙂
Z pracą to różnie, ja nigdy nie chciałem (przynajmniej docelowo) pracować dla kogoś. Jest cos takiego jak działalność nierejestrowana, dzięki której można sobie powoli budować siatkę klientów, doświadczenia i poleceń „po godzinach”.
Oczywiście pewne ryzyko jest. Pytanie co jest dla Ciebie ważniejsze. Ja byłem pewien że sobie poradzę i nie miałem żadnych wątpliwości.
Tak, z tego co czytam to jedynie własna działalność może przynieść jakieś korzyści. Z tym, że na początek chciałem się gdzieś zaczepić, na etat. Nabrać więcej doświadczenia i ogólnego obycia z pacjentem.
Czy mylę się i już po praktykach zawodowych będę miał „pewność siebie”? Jak było w Twoim przypadku?
Doświadczenie przyjdzie z czasem. Musisz znaleźć naprawdę dobre miejsce pracy, aby to miało sens. W wielu miejscach będziesz wpuszczony na głęboką wodę. Wiadomo, że możesz wtedy sobie z kimś pogadać, podpytać, poprosić o radę itd. Tylko czy robiąc na swoim nie można też tak działać? Ja nie raz pytam innych fizjo czy masażystów co mogę zrobić.
Co do pewności siebie to.. jest to zupełnie odrębny temat. I nie zawsze większe doświadczenie = większą pewność siebie. Także nad nią osobno warto pracować.
Fajnie jest zacząć pracować z dalszą rodziną, znajomymi i ich rodziną, aby złapać łatwego doświadczenia. Pracując z kimś kogo już wcześniej poznaliśmy jest łatwiej nabrać pewności siebie
Piszesz, że lepiej robić na swoim. Pełna zgoda. Tylko moje pytanie brzmi, skąd wziąć tych wszystkich ludzi do masażu?
Przeglądałem Twój kanał na Youtube, Blog oraz stronę na Facebooku i widzę, że zbudowałeś swoją markę. Widzę również, że poświęciłeś na to sporo czasu. Gratuluję wytrwałości.
Czy w tej chwili praca masażysty, jest dla Ciebie pracą na pełen etat, czy traktujesz ją jako praca dodatkowa?
p.s Kiedy kolejny materiał na YT? 🙂
W dwóch lub trzech wpisach na tym blogu podpowiadam jak ja znalazłem pierwszych ludzi, niedługo będą też symbolicznie płatne mini ebooki na ten temat.
Praca jako masażysta jest aktualnie głównym źródłem zarobku. Dodatkowo, okresowo mam przychody z działalności związanej z Biznesem masażysty
Nie wiem kiedy.. jakoś łatwiej mi przychodzi pisanie, w tym czuje się lepiej.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, będę obserwował twój profil na fb i z niecierpliwością czekam na ebooka. Z chęcią kupię!
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo! Jesteś może zapisany do newslettera? Pozwolę sobie wysłać Ci wiadomość na email, jak tylko będzie przedsprzedaż ebooka. Jako jedna z pierwszych osób, będziesz miał rabat!
Trzymaj się.
Pozdrawiam
.
Super artykuł.
Dziękuję!
Wszystko na temat. Bardzo ciekawy blog. Piszesz zrozumiale i dokładnie zgłębiasz każdą możliwość. Pozdrawiam
Dziękuję Kamilo!
Trafiłam na Twoj blog przypadkiem i jest dla mnie ogromna kopalnia wiedzy! 🙂 Co do tego konkretnego artykulu – poniewaz chcialabym traktowac masaz jako zajecie dodatkowe- zastanawiam sie czy kilkudniowe szkolenia beda w stanie dac minimum wiedzy zeby probowac jakos zaczac w tej profesji? Czy ktokolwiek przyjmie do pracy osobe bez zawodu a jedynie po kursach? MAsz jakies doswiadczenia w tym temacie?
Jeszcze raz dziekuje za porcje rzetelnych informacji ktore uspodtepniasz 🙂
Cieszę się, że znajdujesz tu wartość!
Po kilkudniowym kursie będzie ciężko ogarnąć masaż, jeśli wcześniej nie miałaś z nim żadnej styczności. Oczywiście nie jest to nie do zrobienia, bardzo dużo wiedzy jest w książkach (polecam na początek masaż klasyczny Zborowskiego)
Nie wiem jak to jest z pracą, ponieważ ja od razu szedłem we własną działalność. Myślę, że w spa nie powinno być problemem to, że nie masz technika masażysty, jednak nie wiem czy jeden kurs wystarczy, aby ktoś chciał Cię zatrudnić.
Pozdrawiam
Kurs 1 i 2 stopnia nie daje zatrudnienia chyba że poprzez znajomego lub własną działalność! Lecz bez reklamy swojej osoby, słabego obeznania z klientami, słabej wiedzy, słabego wykształcenia nie ma co zaczynać działalności bo nikt nie przyjdzie do ciebie chyba że masz magistra fizjoterapii lub technika masażystę! Dodatkowo bez praktyki nawet po założeniu spa, punktu masażu domowego, objazdowego masażu możesz potraktować to tylko jako sposób na dorobienie nie zarabianie stałe! Szybko dostrzeżesz po kilku klientach, że trzeba mieć większą wiedzę jak technik masażysta lub fizjoterapeuta! Więc … kursy są do bani – pokażą ci tylko gdzie co! Konkurencja specjalistów odbiera ludziom po kursach pracę! Kursy dają tylko liznąć wiedzę ogólną i tyle! Tylko praktyka znajomość medyczna fizjonomii kobiety i mężczyzny, różnych przypadków chorobowych daje odczuć pacjenta na chwilę! Czy nie lepiej zanim przekształcisz się… Czytaj więcej »
Jako administrator strony Biznes Masażysty ostrzegam. Kolejne komentarze mówiące o tym samym, lecz pod innym nickiem i mailem będą traktowane jako SPAM — czytaj: Będą usunięte. Odnośnie komentarza: Znam ludzi, którzy są jedynie po kursach lub innych formach edukacji zagranicznej i radzą sobie bardzo dobrze. Można pracować u kogoś lub na swojej działalności. Coraz częściej nie samo wykształcenie ma znaczenia, a realne umiejętności, osobowość i ogólna prezentacja. Praca w sklepach jest zupełnie czym innym. I nie powiedziałbym, że jest lżejsza fizycznie, jak to próbował(a) Pan/Pani pisać w innym komentarzu. Jeśli komuś odpowiada praca w biedronce czy lidlu (bo w żabce 4000 netto to raczej nierealne lub pracując na 2 zmiany) to w porządku. Nie każdego satysfakcjonuje taka praca i wiele ludzi woli po prostu zaryzykować i pracować inaczej. A ja znam osobę, która pracowała w sklepie i miała… Czytaj więcej »
Świetny artykuł piszesz czysto i przejrzyście, szczególnie dla mnie. Osoby która właśnie chciałaby zacząć budować swoją karierę jako masażysta. Wiele osób od dawna mnie pcha w kierunku masaży, twierdząc że mam wyczucie i jako osoba bez szkoły naprawdę to fajnie wykonuję. No i posłuchałam. Podjęłam decyzję że podejmę się tego kierunku, tym bardziej że sprawia mi przyjemność nie do opisania. Chciałabym zapytać, czy jeśli nie mam technika masażysty a tylko ukończone kursy, sama też oglądam i szkolę się z wielu filmików na różnych blogach to czy jest to ok ? Proszę o podpowiedź i serdecznie pozdrawiam. 🙂
Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że znajdujesz tu coś dla siebie!
Odpowiadając na Twoje pytanie to… Zależy 😉
Jest bardzo dużo dobrych masażystów, którzy nie mają skończonej szkoły. Są tylko po kursach. Chyba najważniejsze w tym zawodzie to praktyka i doświadczenie.
Z mojej strony zaleciłbym kupienie dwóch książek: Atlas anatomii (Ja osobiście mam Prometeusza i jestem bardzo zadowolony) i Masaż klasyczny Zborowskiego. Dzięki nim sporo się nauczysz i myślę, że będziesz:
Pamiętaj tylko, że bez technika masażysty nie możesz wykonywać masaży leczniczych.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje pytanie.
Pozdrawiam
Karol Sobczyk
Witaj. W artykule poruszyłeś bardzo dużo różnych ciekawych kwestii. Wiele się dowiedziałam, ale jeszcze jednej informacji szukam. Jakie są przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu. Czy jest to praca bardzo ciężka fizycznie? Chciałabym być technikiem masażysta, ale sama mam skoliozę i nie wiem czy podołam.
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ warunki pracy mogą być skrajnie różne.
Mam nadzieję, że uda mi się w niedalekim czasie napisać o tym szerzej na blogu.
Co do skoliozy, to też są różne rodzaje i nie które faktycznie mogą mocno utrudniać pracę, jednak nie w każdym przypadku.
Podstawa zdrowy kręgosłup – bez tego nie ma co kończyć kursu – strata kasy i czasu! Cieżka praca jak na kobietę chyba ze masaże Tao to co innego!
Nie zgodzę się z Tobą. Dziś praktycznie każdy ma jakieś problemy z kręgosłupem. Również masażyści.
Są też inne zawody, bardziej obciążające kręgosłup i ludzie, którzy problemy z kręgosłupem również je wykonują.
Także nie ma co skreślać zawodu masażysty, jeśli nie masz w 100% zdrowego kręgosłupa. Ergonomia pracy, praca nad sobą, wymiany masażowe i można spokojnie działać.
ciekawy artykuł chętnie poczytam na ten temat więcej
A co byś chciał/a wiedzieć więcej w tym temacie?
Świetny artykuł. Ja właśnie po odchowaniu dzieci chciałbym wrócić do zawodu. Niestety po szkole masowałam „po znajomych” i tak się zastanawiam czy się straciłam prawa do wykonywania zawodu?
Dziękuję
Co do utraty prawa to jeśli chodzi o technika masazyste – nigdy nie wygasają. Według obecnych regulacji, a raczej ich braku, jak raz zrobisz zawód, to masz go do końca życia.
Także śmiało możesz wrócić do masowania
Witam
Ja mam skończoną dwuletnią szkole policealna i dyplom technika ale od ukończenia szkoły mineło 9 lat a ja masowałam tylko po znajomych i rodzinie. Zastanawiam się nad odświeżenien wiedzy i stąd moje pytanie czy jest jakiś kurs wart polecenia?
Sam z żadnego z takich podstawowych nie korzystałem, ale wiem, że Ewelina Pitek robi ekstra 3-dniowy kurs masażu klasycznego.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
https://mindandbody.com.pl/pl/p/Szkolenie-Masaz-Klasyczny/358
To ja z zapytaniem w kwestii jaka jest norma masaży w szpitalach czy jest jakiś limit pacjentów na jedną osobe ?
Niestety nie potrafię na to odpowiedzieć. Nie słyszałem o żadnym akcie prawnym, który reguluje konkretnie pracę masażysty w szpitalu. Być może jest jakaś ustawa odnośnie samych szpitali,która reguluje wymiar pracy. Musisz sprawdzić
super informacje!
Karol, Studiowałam w Izraelu w państwowym Instytucie Wingate Wychowania Fizycznego i Sportu (https://wingate.org.il/en/)
Studiowałem anatomię, fizjologię, ortopedię Mam izraelskie dyplomy studiów. Masaż szwedzki , masaż leczniczy.
Pytanie: czy będę mógł otzymać Licencję Technika Masażysta w Polsce?
Z tego co się orientuję, to nie uda się.
Tutaj (https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1022) masz opisane, że można wnioskować o uznanie kwalifikacji, ale jeśli zdobyło się je w państwach członkowskich UE.
Musisz dokładniej podpytać rządowych. Ja nie wiem nic więcej.
Twój wpis bardzo mi pomógł,
Dziękuję
Dziękuję za komentarz. Polecam się na przyszłość 🙂
Zgoda
🙂
Witam
No to ja może z innego punktu widzenia napisze tak jestem masażystka od 11 lat . Razem z koleżanka otwarłysmy gabinet Ona fizjo Ja tylko masaż Oczywiscie po tych latach mam już bazę stałych klientów całkiem niezłe zarabiam ale zaczynam powoli myśleć o zmianie pracy . Jak zostało tutaj napisane masaż to nie mizianie Wiec wysiada mi już poli wszystko. Przynajmniej raz na miesiąc albo częściej kor ustam z osteopaty żeby mnie naprawił potem pracuje trzy cztery tygodnie i jest na nowo to samo wiec to jest ciężki zawód trzeba lubić kontakt z ciałem z ludźmi Jedt to specyficzny zawód i nie każdy ma predyspozycje żeby zostać masażysta
Zgadza się, zawód masażysty nie jest dla każdego i nie należy do najlżejszych.
Inna sprawa, że na nasze wypalenie zawodowe oraz stan ciała wpływ ma wiele czynników. Niektórzy zaczynają czuć dolegliwości po 2-3 latach, inni po kilkunastu, a są i tacy, co po kilkudziesięciu dobrze się czują i są aktywni zawodowo.
DziękujęCi za komentarz i przedstawienie swoje punktu widzenia 🙂
Z mojej perspektywy nawięjszą rolę w zawodzie masażysty odgrywa wiek masażysty i zdrowy kręgosłup! Im starszy np 38+ to same problemy się pojawiają u masażystów – siadają stawy dłoni, reumatyzm doskwierać zaczyna, wiec zastanawia mnie czy warto poświęcać się na naukę – dla młodych po szkole zawód do dorabiania ok, ale starsi sorki sami proszą się o problem później faktycznie fizjoterapeuci mają z nimi zabawę!!! Zawód masażysta wymaga krzepy mięśni, wyczucia i znajomości anatomii i różnych przypadków chorobowych! Jak coś polecam zmianę zawodu bo choroby silnie zwiększają problemy zdrowotne jak organizm non stop przeciążany! To tak jak praca wysiłkowa dla młodego rozwija go do wieku 30, a później tylko się przeciąga i pojawiają się choroby przeciążeniowe! WIek ma znaczenie przy nauce sztuki masażu. Dla siebie i dla… Czytaj więcej »
Jako administrator strony Biznes Masażysty ostrzegam. Kolejne komentarze mówiące o tym samym, lecz pod innym nickiem i mailem będą traktowane jako SPAM — czytaj: Będą usunięte.
Odnośnie samej treści komentarza. Ktoś tu ewidentnie chce zniechęcić inne osoby do podjęcia nauki i pracy w zawodzie masażysty.
Jest mnóstwo starszych masażystów (po 40), którzy dalej pracują w zawodzie. Nikt nikomu nie każe pracować w SPA, gdzie częstą praktyką są krótkie przerwy pomiędzy masażami. Aczkolwiek nie w każdym SPA czy innym gabinecie masażu tak to wygląda.
W wielu miejscach szanuje się ergonomię i higienę pracy.
A przebranżawianie się techników czy fizjo nie odbiega od normy innych zawodów. W każdej dyscyplinie po jakimś czasie część ludzi nie daje sobie rady lub po prostu chce zmiany. To normalne i nie jest równoznaczne z problemami zdrowotnymi.
Cześć, fajny artykuł zawsze dobrze sie czegos dowiedziec o tym co by sie chcialo robic. Dużo informacji na ten temat, nie trzeba przeskakiwac i googlowac.
Zastanawiam sie czy to dla mnie, lubie ludzi i kontakt z nimi i również im pomagać ale praktyki 0. Mam 31 lat i chcialbym sobie zrobic jakis zawod i cos dla siebie i innych. Pracuje na zmiany a chcialbym zrobic szkole i czy to idzie pogodzic ? czy wszystkie godziny nauki nalezy wykorzystac? To jeszcze dopytam w szkole, ale chyba warto sprobowac? najwyzej nie wyjdzie..
o siłe fizyczną sie nie martwie, bardziej psychiczna 🙂 pzdr
Cześć Jakub!
Generalnie zajęcia na techniku nie mogą być w trybie zaocznym, ale mogą być w trybie weekendowym. To taka różnica, że jakieś zajęcia mogą być w piątki, a nawet w czwartki. Jeśli jednak zajęcia są w tygodniu, to są one raczej w godzinach popołudniowych np. po 18:00.
Jeśli nie masz bladego pojęcia czy to coś dla Ciebie to albo możesz się zapisać na technika (niskie koszty, lecz dłużej będziesz musiał „sprawdzać” czy to coś dla Ciebie) lub zapisz się na kurs masażu. W krótkim czasie zobaczysz, czy Ci to odpowiada.
Słyszałem o ludziach, którzy po 40 dopiero zaczynali przygodę z masażem, także wszystkie drzwi są przed Tobą otwarte. Powodzenia!
Dzieki Karol, i juz mam wiecej opcji do przemyslenia 🙂 , Pozdrawiam
Chcialam sie dowiedziec czy z license masazystki w USA moge otwozyc spa,studio,tylko ja bez zatrudniania pracownikow
Chyba juz znalazlam odpowiedz. Ktos juz pytal o to a jest po studiach w Israel
Bardzo fajne napisane, dziękuję
Dziękuję!
Na Twoją stronę trafiłam szukając odpowiedzi na różne nurtujące mnie pytania, ponieważ w czerwcu podchodzę do egzaminu na technika masażystę i chcę odejść z aktualnego zawodu albo mocno go ograniczyć czasowo. Dobrze się czyta i póki co znajduję odpowiedzi 🙂
Ekstra, cieszę się, że mogłem pomóc!
Trzymam kciuki za Ciebie na egzaminie!
Naprawdę dobry artykuł, obszerny i z konkretnym oraz praktycznym podejściem do sprawy.
Dziękuję Ci za miłe słowa!
Chciałabym zapytać czy po ponad 5 latach niepracowania w zawodzie tech. masażysta traci się prawo do jego wykonywania, jak w innych zawodach medycznych? Przy podjęciu pracy np. w szpitalu (kontrakt z NFZ- wymóg wpisu rejestru pracowników do SZOI) będzie to widoczne?
W przypadku techników masażystów nie ma utraty prawa do wykonywania zawodu. Można wykonywać masaże bez technika masażysty.
Nie mam pojęcia czy ktokolwiek prowadzi rejestr przepracowanych lat techników masażystów. Myślę, że nie, ponieważ nie ma żadnego spisu ani rejestru samych techników masażystów.
Podpinam się i bardzo dziękuję. Te pytanie mnie nurtowało
Nie ma sprawy! Zachęcam do zapisania się na newsletter, by dostawać więcej ciekawych treści 😀
https://biznesmasazysty.pl/newsletter
Dziękuję za ten artykuł! Jest napisany lekko oraz przyjemnie się go czytało. Po części też znalazłam odpowiedzi na swoje pytania:)
Cała przyjemność po mojej stronie 🙂
Super artykuł. Pozdrawiam
Dziękuję!
Nie wiem jak to się zmieniło, ale w 2012 na egzaminie teoretycznym ,oprócz masażu też było przygotowanie ćwiczeń dla pacjenta. W programie też mieliśmy kinezyterapię która była na zajęciach pod tytułem: wybrane zagadnienia z fizjoterapii”. Na praktykach w domu opieki i w szpitalu też musieliśmy się wykazać znajomością ćwiczeń i je wykonywaliśmy.
Ja trochę z innej beczki. Dużo się można dowiedzieć z Twoich artykułów. Właśnie będę zaczynał drugi rok technika i zastanawiałem się nad otworzeniem działalności po szkole jako gabinet masażu. Ja jako technik nie mogę używać żadnych urządzeń typu laser, prądy, itp., ale czy mogę zatrudnić fizjoterapeutę, który by to wykonywał, a ja tylko to do czego mam uprawnienia, czyli masaż leczniczy. Co o tym sądzisz?
Cześć Ireneuszu! Temat jest zawiły i wiem o nim bardzo mało, ale:
Możesz zatrudnić fizjoterapeutę, jednak jeśli kogoś takiego zatrudniasz, to Twój lokal/gabinet/salon musi posiadać status podmiotu leczniczego.
Generalnie odradzam Ci pakowanie się w to, przynajmniej na początku, gdy nie masz doświadczenia. Bardzo dużo papierologii, długi czas załatwiania statusu, specjalne wymagania odnośnie lokalu, ograniczenia w kwestii reklamy itd.
Nie wiem, jak to by było, gdybyś z jakimś fizjoterapeutą prowadził spółkę cywilną. Niestety w tym temacie nie mam wiedzy.
Polecam Ci Panią adwokat Joannę Szufel, która specjalizuje się w prawie medycznym. Zajmowała się też podmiotami leczniczymi, więc dokładniej nakreśli Ci co, jak i ewentualnie jak można to ominąć.
Kontakt do niej znajdziesz tutaj: http://szufel.com/
.
Świetny artykuł! Karol mam pytanie: czy warto ukończyć kurs masażu I i II stopnia, uzyskać zaświadczenie (zainwestować w siebie, koszt kursu).Następnie pójść do 2 letniej szkoły i uzyskać kwalifikacje zawodowe oraz dyplom.
Pragnę się przekwalifikować, uciec z korpo i rozwijać swoją działalność. Ukończenie kursu dake mi możliwość pracy i zdobywania doświadczenia oraz klientów podczas nauki w szkole. Sądzisz ze dobrze sobie to wymyśliłam?
Czy możesz jeszcze rozwinąć temat działalności nierejestrowanej?
Dziękuję Ci bardzo Izo!
Nie wiem dokładnie, jak wygląda kurs masażu I i II stopnia, ale myślę, że bardzo dużo rzeczy się będzie powtarzać z tym co jest na techniku masażyście (choć na techniku prawdopodobnie będzie to szerzej omówione).
Na Twoim miejscu zapisałbym się weekendowo na technika masażystę i jeszcze został w korpo. Po 1-3 miesiącach nauki na techniku możesz już śmiało zacząć robić masaże znajomym i rodzinie, a potem i innym.
Temat działalności nierejestrowanej został dość szeroko rozwinięty w tym artykule: https://biznesmasazysty.pl/dn
Jeśli chciałabyś przeanalizować dokładnie Twoją sytuację i dopasować najlepszą możliwą opcję, to zapraszam na szkolenie 1 na 1 online: https://biznesmasazysty.pl/szkolenie-1-na-1/
Cudowne miejsce 🙂 Zależy mi bardzo , aby się dowiedzieć czy zawodowy kurs masażu 1 i 2 stopnia daje kwalifikacje zawodową? Na stronie jest to ujęte tymi słowami:Po ukończeniu szkolenia i pomyślnie zdanym egzaminiesłuchacze naszej Akademii otrzymują Dyplomz prawem do wykonywania zabiegów oraz Zaświadczenie MEN.
Nie.
Zawód technik masażysta można uzyskać jedynie po skończeniu 2-letniej szkoły o tym kierunku oraz zdaniu państwowego egzaminu zawodowego (symbol kwalifikacji MED.10).
Masaże nielecznicze można wykonywać bez zawodu technik masażysta. Z prawego punktu widzenia, to nawet bez jakichkolwiek kursów można takie wykonywać (osobiście odradzam).
Szkoła mija się z prawdą, ponieważ nie ma czego takiego jak prawo do wykonywania zabiegów (u masażystów). Więc nie mogą dać takiego prawa, bo sami je sobie wymyślili.
PS. Usuwam link do tej szkoły. Nie chcę tu ich reklamy.
Hej..super fajne info u Ciebie na temat tm.Ja z pytaniem jaka książkę do przedmiotu anatomi polecasz..ja ide za 3mies do szkoly i chcislabym juz cos czytac..a nie mam info co w Gdyni polecaja1
Dziękuję!
W TEB Edukacja w Gdyni prowadząca korzystała z Anatomii Zborowskiego. Mnie osobiście jednak bardziej przypasował atlas anatomii Prometeusz (on ma bodajże 3 tomy) oraz anatomia Nettera, która ma zdecydowanie najlepsze ilustracje.
A i mam bardzo fajny podręcznik do anatomii palpacyjnej, który również bardzo polecam. Przewodnik po ścieżkach ciała Andrew Biel.
Dziękuję..no to trzeba powoli sie zakopywac w to
Ile czasu musi minąć abym jako osobą uczęszczające do szkoły mogła już wykonywać masaże relaksacyjne. Budując w ten sposób siatke klientów.
Zależy to od Twoich umiejętności uczenia się, nauczyciela i ilości wykonanych na zajęciach masaży. W moim przypadku to wyglądało tak, że zacząłem naukę we wrześniu, w listopadzie robiłem masaże poza zajęciami (rodzina + znajomi), a od stycznia robiłem prywatne masaże (za pieniądze). Ale ja miałem bardzo dobrego nauczyciela, na zajęciach była nas szóstka (3 osoby na raz masowały), więc to niemal indywidualne lekcje.
Hejka. Mam takie pytanie. Nie jestem ani fizjoterapeuta ani technikiem masażysta. Planuje zrobić kurs masażu klasycznego I i II stopnia. Kurs trwa 150godzin i jest zakończony egzaminem. Na koniec otrzymuje certyfikat potwierdzający z MEN. Czy wobec tego uprawnia mnie to do masowania?
Będziesz mogła masować. Jednak nie będziesz mogła wykonywać masaży leczniczych — te tylko fizjo i technicy masażyści.
Witam. Szczerze jedyna rzecz której mi tu zabrakło, to tzw ryzyko zawodowe. Masażyści są w sumie narażeni na różne czynniki. Przeciążenia, czynniki biologiczne, chemiczne. Oczywiście można im przeciwdziałać i tej właśnie informacji szukam na różnych stronach. I lipa. Nigdzie nic. Jest to wymagająca praca fizycznie ale i ze względu na kontakt z preparatami czy też chorobami klientów. Słyszałem coś o jakiś szczepieniach. Też ciekawe jakie partie należy wzmacniać, mięśnie, antagonistów, żeby w zdrowiu móc wykonywać ten zawód, bez zwyrodnień i bólu. Byłoby super gdyby gdzieś były te informacje. Pozdrawiam.
To tak rozległy temat, że można by o tym napisać książkę 😉
Jeśli jakaś jest to chętnie bym kupił! Mam koleżankę która, wierzy i udowadnia swoją pracą że można osiągać sukces jako masażysta. Jednak niestety ponosząc koszt związany z przeciążeniem różnych partii. Wykonuje dużo automasaży które przynoszą jej chwilową ulgę. Wydaje mi się jednak że kluczem jest wzmocnienie partii mięśni antagonistów… Szczerze nie znam się stąd moje zapytanie. Jeśli jest taka literatura to proszę podaj jakieś tytuły. Jeśli nie to czekam na twoją 🙂
Niestety nie znam żadnej takiej pozycji, a sam jestem jeszcze za młody i niedoświadczony, by napisać taką książkę
Witaj, mam pytanko. Otwieram swój gabinet masażu, jestem technikiem masażystą . Zastanawiam się aby w ofercie był drenaż limfatyczny i terapia pktów spustowych . Czy mogę mieć je w swojej ofercie? Pozdrawiam Ula
Dzień dobry. Może mieć Pani te masaże w swojej ofercie. Proszę tylko pamiętać, że jeśli mają to być masaże lecznicze, to pacjent musi przyjść ze skierowaniem od lekarza. A jeśli będzie inny cel wykonania tych masaży, to jak najbardziej może je Pani wykonywać bez skierowania.
Pozdrawiam
Karol Sobczyk
Czy masażysta może używać lampy sollux w gabinecie? Czy jednak światłolecznictwo jest przypisane do fizjoterapeutów
Światłolecznictwo to jedna z dziedzin fizykoterapii, także moim zdaniem masażyści nie mogą używać lampy sollux. Warto jeszcze zapytać i upewnić się u Joanny Szufel (Prawniczka zajmująca się branżą fizjo)
Witam! Przjerzałam podpunkty z artykułu, które najbardziej mnie ciekawią. Ogólnie czyta się bardzo miło i czegoś można się dowiedzieć-na temat. Mam jednak pytanie od siebie : Czy Poleca pan jakieś strony, na których można pobrać materiały do nauki za darmo i bez problemu? Bardzo by mi to ułatwiło kształcenie się w zawodzie masażysty-jakoś ten zawód mnie zainteresował i chciałabym poszerzyć swoje umiejętności w zakresie. Wiem, że w internecie po wyszukaniu jest mnóstwo takich stron z materiałami do pobranie ale chodzi mi tu o link do jakiejś konkretnej strony naprawdę dobrej. Ogólnie rzecz biorąc-trafiłam w swojej szkole na „kiepskiego” przykro mówiąc nauczyciela/wykładowcę-mam wrażenie, że chce odwalić robotę, w dodatku jest zbyt pewny siebie. Nie żebym narzekała na naukę bo naprawdę zawód sam w sobie mnie ciekawi i chciałabym poszerzać swoją wiedzę i umiejętoności; ale widzę postawę nauczyciela wobec… Czytaj więcej »
Nie wiem nic o materiałach do pobrania, ale generalnie polecam z całego serca wszystko od Przemka Karasińskiego FizjoNauka – jest nauczycielem na techniku masażyście i tworzy dużo przydatnych i praktycznych materiałów edukacyjnych.
https://www.facebook.com/fizjonauka
https://www.youtube.com/@Fizjonauka
http://fizjonauka.pl/
Witam serdecznie. Bardzo dobry artykuł napisany po mistrzowsku! Chciałabym zapytać jak to jest gdy chce się wrócić po długiej przerwie ( 7 lat w domu z dziećmi ) uwielbiam mój zawód bardzo lubiłam pracę i kontakt z ludźmi jednak musiałam wszystko zostawić na okres 7 lat…. Jak mam teraz wrócić do zawodu? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo!
Od 26 marca robi się troszkę problem w związku z wejściem w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych (ustawa obejmuje również techników masażystów). Teoretycznie jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie pracowałaś w zawodzie, to powinnaś pracować przez 6 miesięcy pod okiem fizjoterapeuty lub innego technika masażysty… Dobrze by było, gdybyś skontaktowała się z Joanną Szufel, która jest prawniczką i zajmuje się branżą masażu i fizjo.
Pozdrawiam
Dziękuję ślicznie za odpowiedź!
Czy po odnowie biologicznej mogę uzyskać wpis do rejestru jako technik masażysta?
Nie, rejestr jest dla techników masażystów.
Nauki jest bardzo dużo, chciałam pomagać ludziom i dzieciom, Robię masaże wyczywujac ludzi, może śmiesznie to zabrzmi, ale wiem gdzie dotknac i,, wyniknąć” w jego ból.
Nie wiem czy uda mi się wszystko pogodzić dom, praca, dzieci. Nie wiem jak się uczyć aby było skutecznie, a bardzo mi zależy. Odezwę się za jakiś czas i powiem jak idzidze. Wierzę w siebie.,
Powodzenia!