Masaż tkanek głębokich - recenzja kursu

Bardzo dużo osób, które chcą zostać terapeutami — pomagać swoim pacjentom poprzez pracę z tkankami miękkimi (i nie tylko), decyduje się na zrobienie kierunku Technik Masażysta lub wybierają studia fizjoterapeutyczne. Jest to świetna baza, zarówno teoretyczna jak i praktyczna, do pracy z drugim człowiekiem. Jednak na tym nigdy nie powinna się skończyć nasza nauka.

Jednym z obowiązkowych moich zdaniem punktów do zrealizowania na liście masażysty, terapeuty, jest zrobienie kursu masażu tkanek głębokich.

To szkolenie uważam za jedno z podstawowych i fundamentalnych, ponieważ bardzo fajnie rozbudowuje warsztat narzędzi świeżo upieczonego masażysty/fizjoterapeuty.

Masaż tkanek głębokich — masaż karku

Drobna uwaga: Artykuł nie jest sponsorowany. Jest moją subiektywną opinią jako kursanta.

Wprowadzenie | Masaż Tkanek Głębokich

Zacznijmy od bardzo trafnej definicji MTG:

Masaż tkanek głębokich to forma pracy terapeutycznej na tkankach miękkich prowadzona w sposób celowy, świadomy oraz nieschematyczny, wymagający znajomości zasad tensegracji oraz warstwowości tkanek. Celem tej formy terapii jest odnalezienie utrzymujących się restrykcji i nieprawidłowych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowo-więzadłowego, a następnie dążenie do rozluźnienia i przywrócenia tkankom miękkim tego układu ich fizjologicznej długości, sprężystości, przesuwalności oraz elastyczności.

Rafał Uryzaj https://www.szkoleniauryzaj.pl/artykuly/masaz-tkanek-glebokich/masaz-tkanek-glebokich-koncepcja-pracy-z-tkankami-miekkimi/

Zastosowania terapeutyczne masażu tkanek głębokich są rozległe, począwszy od wspomagania rehabilitacji po urazach sportowych, poprzez leczenie chronicznych bólów pleców, aż po ułatwianie leczenia stanów takich jak przewlekłe napięcie mięśni, bóle głowy typu napięciowego czy zaburzenia postawy ciała. MTG jest również często wykorzystywany wśród sportowców jako część regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym, dlatego nie jest to z góry, tylko i wyłącznie masaż leczniczy.

Uważam, że znajomość MTG dla masażystów terapeutów, jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na bardziej celowane, świadome i efektywne podejście do pracy z tkankami miękkimi.

W dalszej części artykułu opowiem dokładnie o swoich odczuciach co do samego kursu oraz tego jak się zmieniła moja praca i podejście do terapii.

Dodam jeszcze tylko jedną informację – Rafał Uryzaj napisał książkę pt. „Anatomia Masażu Tkanek Głębokich”. Jest to bardzo dobra pozycja na polskim rynku, niektórzy mówią, że najlepsza (sam ją mam jestem z niej bardzo zadowolony, ale nie mam porównania z innymi pozycjami).

Książka "Anatomia Masażu Tkanek Głębokich" Rafała Uryzaja

Podstawowe informacje o kursie | Masaż Tkanek Głębokich

Organizator szkolenia i prowadzący | Masaż Tkanek Głębokich

W 2020 roku skończyłem swój kurs z masażu tkanek głębokich w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja. Nie bój się, że niczego nie pamiętam już z kursu. W październiku 2023 byłem na powtórce szkolenia, o czym jeszcze opowiem w dalszej części tego artykułu.

Szkolenie jak i powtórkę zrobiłem w Gdańsku, gdzie prowadzącym jest Paweł Szeklicki. Paweł jest przede wszystkim fizjoterapeutą i dyplomowanym terapeutą Integracji strukturalnej EGSI wg tradycji Idy P.Rolf . Świetny człowiek, terapeuta (oczywiście cały czas prowadzi swoją prywatną praktykę) i szkoleniowiec. Po więcej szczegółów o Pawle, szkoleniach, jakie prowadzi i jakie sam skończył, odsyłam na tę stronę: Paweł Szeklicki.

Paweł Szeklicki

Program szkolenia | Masaż Tkanek Głębokich

Szkolenie obejmuje podstawową teorię, która świetnie wprowadza w tematykę masażu tkanek głębokich oraz sporą dawkę praktyki. Nie chciałbym Cię mój drogi czytelniku, zanudzać przepisywaniem programu, dlatego jeśli chcesz poznać dokładnie co jest omawiane na szkoleniu, odsyłam do strony szkolenia, tutaj.

Ze swojej strony tylko dodam, że na szkoleniu poznamy kompleksowe podejście do terapii, zdrowia i ciała. Masaż tkanek głębokich nie jest wyrwany z kontekstu całościowej pracy z pacjentem czy z życia codziennego i może właśnie to sprawia, że jest tak świetne szkolenie.

Czas trwania i lokalizacja szkolenia | Masaż Tkanek Głębokich

Szkolenie trwa 80h dydaktycznych (64h na sali ze szkoleniowcem) i jest to podzielone na 2 moduły po 3 dni — piątek, sobota i niedziela.

Lokalizacje, w których prowadzone są szkolenie z MTG w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja:

  • Bydgoszcz
  • Białystok
  • Lublin
  • Poznań
  • Wrocław
  • Łódź
  • Gdańsk
  • Kraków

Dla kogo jest to szkolenie? | Masaż Tkanek Głębokich

Szkolenie jest przede wszystkim dla techników masażystów, fizjoterapeutów lub uczniów/studentów tych kierunków, lecz nie są to warunki konieczne. Jeśli jesteś związany z masażem, masz już podstawową wiedzę z tego zakresu, to powinieneś dać sobie radę.

Uwaga! Jeśli nie masz podstawowej wiedzy anatomicznej i jeszcze nie masujesz, to szkolenie raczej nie jest dla Ciebie. Nie musisz mieć dużego doświadczenia. Jak najbardziej możesz być uczniem, ale chodzi o to, by na szkoleniu nie była to Twoja pierwsza praca z tkankami.

Materiały dodatkowe | Masaż Tkanek Głębokich

Do szkolenia otrzymujemy drukowany i zbindowany skrypt w dwóch częściach. Po jednej na moduł. Pierwsza część ma ponad 60 stron A4. Druga około 30 stron A4.

Biznes Masażysty - MTG 1

Dodatkowo możemy otrzymać nagrania wideo z pokazanymi technikami i opracowaniami. Należy tylko przynieść duży pendrive (przynajmniej 32GB na jeden moduł).

Czym się kierowałem przy wyborze szkolenia? | Masaż Tkanek Głębokich

Przy wyborze szkolenia kierowałem się przede wszystkim opiniami i poleceniami na jednej z grup dla masażystów na Facebooku. Na plus dla Centrum Szkoleniowego Rafała Uryzaja było to, że robią szkolenia w kilku większych miastach w całej Polsce, w tym w Gdańsku (mieszkam w Gdyni, także lokalizacja szkolenia była dla mnie bardzo komfortowa).

Wtedy był to pewien losowy traf, po czasie jednak z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że był to bardzo dobry i ważny krok w moim zawodowym rozwoju.

Przebieg szkolenia i moje obserwacje | Masaż Tkanek Głębokich

Wejście do sali | Masaż Tkanek Głębokich

Sala szkoleniowa przypomina salę lekcyjną, jaką doskonale kojarzysz z czasów szkoły. Jednak zamiast klasycznych stołów, czekają na Ciebie stoły do masażu marki Habys i Aveno Life. A na nich znajdują się skrypty — po jednym dla każdego uczestnika. Skrypt składa się z ponad 60 stron A4, a dotyczy tylko pierwszego modułu. Do tego na ścianie wyświetlana jest prezentacja.

Abstrahując od tematu tego konkretnego szkolenia, to jeśli przyjdziecie kiedyś na jakiekolwiek szkolenie, wybierajcie miejsce w pierwszym lub drugim rzędzie. Jak najbliżej instruktora lub środka sali. Nie uciekajcie do tyłu. Czerpcie ze szkolenia pełnymi garściami i zajmijcie dobre miejsca.

Rozpoczęcie szkolenia | Masaż Tkanek Głębokich

Początek szkolenia jest raczej standardowy i podobny jak na innych kursach czy warsztatach. Poznajemy instruktora, wstępny plan szkolenia oraz panujące zasady.

Jedną z zasad, o której najpewniej każdy w głębi duszy wie, ale cieszę się, że ona wybrzmiała, jest: „[Szkolenie] to nie czas na leczenie. Czas jest ograniczony i kiedy robimy zmianę, to robimy zmianę.”

Chodzi w niej oczywiście o to, że szkolenie to czas nauki, a nie czas terapii uczestników szkolenia. Mamy określone i ograniczone czasowo spotkanie, na którym instruktor musi przekazać wiedzę.

Po wprowadzeniu zaczynamy od teoretycznych zagadnień związanych z masażem tkanek głębokich, a po ich omówieniu przechodzimy do praktyki.

Jak wygląda praktyczna część szkolenia? | Masaż Tkanek Głębokich

W dużym skrócie wygląda to tak:

  • Instruktor omawia konkretny temat lub partię mięśniową na sucho – teoria + prezentacja.
  • Następnie bierze jednego z uczestników na „modela” – wykonuje wstępne badanie, ruchomość tkanek, bodyreading i screening na potrzeby omawianego tematu lub pracy z daną strukturą.
  • Po badaniu i obejrzeniu modela, instruktor prezentuje wykonanie technik na „stole pokazowym”, a cała reszta ustawia się wokół i obserwuje.
  • W trakcie pokazu instruktor na bieżąco odpowiada na pytania kursantów.
  • Na koniec prezentacji technik, instruktor podsumowuje użyte techniki i najistotniejsze rzeczy, które kursanci mają przećwiczyć w parach.
  • Uczestnicy wracają do swoich stołów i powtarzają.
  • Po pewnym czasie, gdy instruktor zarządza zmianę w parach i druga część kursantów ćwiczy techniki.
  • Gdy każdy już wszystko przećwiczy, przechodzimy do następnych rzeczy.

Zdecydowanie na plus jest fakt, że podczas szkolenia instruktor zwraca szczególną uwagę na ergonomię pracy oraz zdrowie samego terapeuty. To niezwykle ważne, by już podczas nauki wyrabiać sobie dobre nawyki.

Drobna uwaga: Podczas szkolenia można robić zdjęcia i nagrywać wideo (na swoje potrzeby edukacyjne!), dzięki czemu możemy sobie wrócić do istotnych wskazówek, które padają podczas „pokazu”.

Jak zachowuje się instruktor podczas szkolenia? | Masaż Tkanek Głębokich

Instruktor przede wszystkim zajmuje się omawianiem danego tematu i prezentowaniem technik. Jednak na tym jego rola się nie kończy.

Gdy kursanci ćwiczą w parach, szkoleniowiec przechodzi pomiędzy stołami, obserwuje, podpowiada, poprawia i ewentualnie jeszcze raz pokazuje indywidualnie jak wykonać daną technikę. Na każdą prośbę instruktor do nas podchodzi i nam pomaga.

Biznes Masażysty - MTG 4

Warto też dodać, że Paweł (ale w zasadzie chyba jak każdy instruktor w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja) jest praktykiem. Prowadzi swoją prywatną praktykę zawodową i bardzo chętnie dzieli się swoim gabinetowym doświadczeniem, przypadkami czy sposobami rozwiązań problemów swoich pacjentów.

Ogólnie jest to bardzo ciekawe. Ponieważ program kursu MTG w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja jest jeden, ale są pewne różnice. Każdy instruktor ma lekko inne doświadczenie, pracuje z innymi typami pacjentów i sam specjalizuje się w różnych szkołach czy technikach, przez co możemy zauważyć różne rozwiązania dla tych samych problemów.

Paweł Szeklicki zajmuje się rolfingiem, integracją strukturalną, a np. Rafał Uryzaj jest fizjoterapeutą i osteopatą, stąd lekko inny punkt widzenia na pewne aspekty.

Podczas powtórki szkolenia MTG, jedna z uczestniczek była słabowidząca. Bardzo mi się podobało to, jak po prezentacji na stole pokazowym Paweł Szeklicki przechodził na stół do tej uczestniczki i jeszcze raz pokazywał jej techniki. Dłońmi. Myślę, że kobieta była bardzo dobrze zaopiekowana przez instruktora, a jednocześnie cała grupa nie cierpiała na zbyt dużemu poświęcaniu jej uwagi. Udało mu się znaleźć balans, co nie jest takie łatwe. Widać było w tej sytuacji spore doświadczenie instruktorskie Pawła.

Ogólne wrażenia ze szkolenia | Masaż Tkanek Głębokich

Na szkoleniu z masażu tkanek głębokich byłem dwukrotnie u Pawła Szeklickiego, dlatego nie wiem dokładnie jak wygląda to szkolenie w wykonaniu innych instruktorów. Byłem jednak też na szkoleniu „Kręgosłup – diagnostyka i terapia”, które prowadził Rafał Uryzaj podczas jubileuszowego 15-lecia istnienia Centrum Szkoleniowego. Na tym szkoleniu poznałem pozostałych szkoleniowców i miałem takie same odczucia jakie towarzyszyły mi na kursie MTG.

Instruktorzy są pełni ciepła, bardzo pomocni i chętni do dzielenia się swoim doświadczeniem – nie tylko swoimi sukcesami, ale również błędami jakie sami popełnili w przeszłości. Moim zdaniem jest to bardzo ważne, by dzielić się również tymi mniej przyjemnymi doświadczeniami i lekcjami jakie z nich wyciągnęliśmy, ponieważ to pokazuje nam, że każdy jest człowiekiem i może się pomylić. A także, że trzeba mieć na uwadze dobro pacjenta. Nie każdemu będziemy w stanie pomóc. Najistotniejsze jest to, by mu nie zaszkodzić.

Biznes Masażysty - MTG 11

Podsumowanie | Masaż Tkanek Głębokich

Podsumowując moje doświadczenia z kursu masażu tkanek głębokich, mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest to nieoceniony element w edukacji każdego masażysty i terapeuty. To szkolenie nie tylko poszerzyło moją wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim dało mi solidne podstawy praktyczne, które są niezbędne w mojej codziennej pracy. Znajomość technik MTG pozwala mi teraz na bardziej świadome, celowane i skuteczne podejście do pracy z tkankami miękkimi.

Jakość szkolenia, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym, spełniła moje dość wysokie oczekiwania. Podziwiam profesjonalizm i zaangażowanie Pawła Szeklickiego, który nie tylko przekazuje wiedzę, ale także swoje bogate doświadczenie zawodowe. Jego podejście do nauczania, w którym duży nacisk kładziony jest na praktykę, ergonomię pracy i zdrowie terapeuty, sprawia, że kurs ten jest kompleksowym doświadczeniem edukacyjnym.

Podsumowując, kurs masażu tkanek głębokich w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja okazał się być kluczowym krokiem w moim rozwoju zawodowym. Dzięki niemu nie tylko rozwinąłem swoje umiejętności, ale również zyskałem nową perspektywę na pracę terapeutyczną. To doświadczenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że nauka i rozwój umiejętności są procesem ciągłym, który powinien towarzyszyć każdemu profesjonaliście w tej dziedzinie. Zachęcam więc wszystkich, którzy myślą o pogłębieniu swoich kompetencji w zakresie masażu, aby rozważyli uczestnictwo w tego typu szkoleniach i na poważnie wzięli pod uwagę zapisanie się na szkolenie z masażu tkanek głębokich w Centrum Szkoleniowym Rafała Uryzaja.

5 2 votes
Article Rating

Hej! Jeśli uważasz tę treść za wartościową, postaw mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A może chcesz dołączyć do Klubu Masażystów i stać się częścią społeczności Biznesu Masażysty? (DARMOWY DOSTĘP)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ja Cię lubię, a Ty mnie?

0
Chciałbym poznać Twoje zdanie, skomentuj artykułx

Podaj mi swój email, bym wiedział, gdzie mam Ci wysłać 7 strategii.

Dane przetwarzane są w celu obsługi newslettera przez Karola Sobczyka na zasadach opisanych w polityce prywatności oraz w regulaminie, które akceptujesz klikając pomarańczowy przycisk. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.

Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić Ebook o 7 strategiach za 47 zł brutto, pisząc do mnie na adres kontakt@biznesmasazysty.pl

Hej, zaczekaj!

Masz już swój Starter Masażysty – bezpłatną „wyprawkę”, którą przygotowałem dla masażystów?

Chcesz poznać
7 prostych strategii,
dzięki którym Twój klient
wróci do Ciebie na masaż?