Praca jako mobilny masażysta może być niesamowicie satysfakcjonująca i oferować niezwykłą elastyczność, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak ważne jest Twoje bezpieczeństwo w takiej formie pracy? Wyobraź sobie sytuację, w której idziesz na pierwszą wizytę do domu klienta. Nie znasz tego miejsca, nie wiesz, co Cię tam czeka. Brzmi trochę niepokojąco, prawda?
Bezpieczeństwo jest absolutnie kluczowe, zwłaszcza gdy pracujesz w domach klientów. To tam znajdujesz się w przestrzeni, którą trudno kontrolować, a co za tym idzie – Twoja czujność i przygotowanie mogą mieć ogromne znaczenie. Mówię to z własnego doświadczenia – spotkałem wiele masażystek, które boją się pracować mobilnie, a i sam nie raz i nie dwa miałem podejrzane telefony.
Nie będę owijał w bawełnę, kobiety są bardziej narażone na to, że spotka je potencjalnie niebezpieczna sytuacja w trakcie wykonywania mobilnych masaży. Dlatego to głównie z myślą o Was powstaje ten materiał.
W tym artykule chcę Ci pokazać, jak się możesz zabezpieczyć i uchronić przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Porozmawiamy o sprawdzonych metodach, które pomogą Ci czuć się pewniej. Pamiętaj, jesteś nie tylko masażystką, ale przede wszystkim człowiekiem, który ma prawo do bezpiecznych warunków pracy. Jak więc możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w tak nietypowych okolicznościach?
PS. Większość z tych rad przyda Ci się raczej tylko podczas pierwszego, ewentualnie drugiego spotkania z danym klientem. W późniejszym etapie będziesz w stanie już realnie określić, czy dany klient może być problematyczny lub potencjalnie niebezpieczny.
Najważniejszą rzecz, jaką chcę byś zapamiętała jest to, że jeśli po rozmowie z kimś czujesz, że coś jest nie tak, intuicja podpowiada Ci by się w to nie pchać, to po prostu odwołaj masaż i odpuść sobie tego klienta. Pamiętaj, że 100, 200 czy nawet 300 zł jest warte Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.
Spis treści:
TogglePrzygotowanie do pracy
Zdecydowaną większość potencjalnie niebezpiecznych sytuacji jesteś w stanie uniknąć już na samym wstępie, dzięki rozmowie telefonicznej oraz odpowiedniej ofercie/stronie internetowej.
Rozmowa telefoniczna
Osoby podejrzane, często zadają dziwne lub podejrzane pytania. Jeśli któreś z poniższych przykładowych pytań pojawi się podczas umawiania na masaż, w Twojej głowie powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Nie zawsze powinno to przekreślać całkowicie klienta, ale trzeba zachować wtedy szczególną czujność.
- Ile masz lat?
- Ile masz wzrostu?
- Czy jesteś w związku?
- Czy podczas masażu mogę leżeć nago?
- W co będziesz ubrana podczas masażu?
- Czy będziesz masować w ubraniu?
- Masujesz całe ciało?
- Czy można liczyć na bonusik?
- Zapłacę więcej, jeśli zrobisz coś więcej niż masaż.
- Chciałbym być skupiła się na pachwinach/pośladkach.
Osobiście zdarzyło mi się kilka rozmów, podczas których padały niektóre z tych pytań. Nie przypominam sobie ani jednej sytuacji, kiedy ostatecznie umówiłem taką osobę na masaż. W swoich rozmowach w pierwszej kolejności informuje, że dane pytanie jest nie na miejscu i nie ma znaczenia na wykonanie masażu. Dalej, jeśli taka osoba drąży lub próbuje jakoś naokoło dojść do tematu masażu erotycznego, przyjmuje rolę konfrontacyjną (pytam osobę po drugiej stronie, czy chodzi mu np. o masaż krocza) lub po prostu informuje, że nie wykonuję takich masaży, nie jestem zainteresowany dalszą współpracą i nie czekając na odpowiedź rozłączam się.
Kolejnym krokiem jest ustalenie jasnych zasad usługi. Przed pierwszą sesją zawsze warto omówić, czego klient może oczekiwać od wizyty, oraz co jest poza granicami akceptowalności. To dobry moment, by przedstawić jasno zakres usług, który oferujesz, oraz wszelkie reguły dotyczące np. odwoływania sesji czy oczekiwań względem zachowania. Pamiętasz, że komunikacja to klucz do sukcesu w każdym biznesie, prawda?
Nie bój się też stanowczo podkreślać tych granic w trakcie rozmowy z klientem. Ustalenie jasnych reguł nie tylko zabezpiecza Cię jako profesjonalistę, ale również buduje profesjonalny wizerunek Twojej działalności. Pomyśl o tym jak o fundamencie, na którym będziesz budować relacje z klientami, które mają być przecież bezpieczne i komfortowe dla obu stron.
Oczywiście grunt to nie przesadzić z komunikatem i nie popadać ze skrajności w skrajność. Zresztą jeśli ktoś nie daje Ci choćby najmniejszych podstaw do tego, by sądzić, że to podejrzana osoba, to możliwe, że nawet nie będziesz musiała wspominać o tym, że nie wykonujesz masaży erotycznych. Nauczysz się tego w praktyce i wyczujesz, kiedy taką informację warto przedstawić swojemu rozmówcy, a kiedy nie jest to potrzebne.
Odpowiednia oferta w odpowiednim miejscu
Prowadząc portal Biznes Masażysty szczególną uwagę poświęcam różnym ofertom masażystów z całej Polski. Niestety jest masa źle przygotowanych ofert, ogłoszeń czy stron internetowych. Poniżej kilka wskazówek:
Unikaj ogłaszania na OLX — z tego miejsca jest zdecydowanie dużo podejrzanych telefonów.
Nakreśl co robisz, a czego nie robisz — Jeśli masz dużo zapytań o masaże erotyczne, zadbaj o to, by komunikat o tym, że się tym nie zajmujesz dotarł do tych osób.
Zadbaj o odpowiednie zdjęcia — mam tu na myśli trzy rzeczy.
- Po pierwsze unikaj zdjęć i póz, które bardzo mocno podkreślają Twoją sylwetkę.
- Po drugie unikaj zdjęć, na których masz pokazany dekolt.
- Po trzecie zobacz jak wyświetla się zdjęcie, które umieściłaś, by przypadkiem w centrum uwagi nie był Twój biust, nogi lub pośladki.
Wiem, że w tym miejscu mogą się pojawić w głowach niektórych czytelniczek myśli o tym, że „przecież równie dobrze mogłabym stać w skąpym bikini. To nie żadna zgoda na nic, czy jakieś oświadczenie z mojej strony”. W idealnym świecie faktycznie tak jest i tak powinno być, ale nie żyjemy w próżni. Oczywiście zrobisz jak uważasz, masz do tego pełne prawo. Ale zdecydowanie odradzam. Dla Twojego bezpieczeństwa.
Wprowadzenie tych prostych, ale efektywnych kroków w Twojej praktyce mobilnej jest pierwszym i najważniejszym etapem w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Te działania są najistotniejsze, ponieważ realnie ograniczają występowanie niebezpiecznych sytuacji.
Poza samą prewencją, warto jeszcze zadbać o kilka prostych rzeczy. Obecnie w smartfonach można ustawić różne skróty, które w razie kłopotów szybko wykorzystasz. Co mam na myśli?
W swoim telefonie mam ustawiony sygnał S.O.S. Po pięciokrotnym kliknięciu przycisku blokady, mój telefon wysyła do wcześniej ustawionej osoby moją lokalizację, zdjęcie z przedniej i tylnej kamerki oraz kilkusekundowe nagranie głosowe. Dodatkowo na ekranie wyświetli się przycisk do automatycznego połączenia z numerem 112.
Proponuje zrobić również na ekranie telefonu dwa skróty:
- Szybkie wybieranie do zaufanej osoby
- Skrót do szybkiego włączenia dyktafonu lub kamery.
Takie rzeczy mogą odstraszyć potencjalne osoby, które coś kombinują, choć oczywiście „straszenie policją” może mieć również skutek odwrotny, dlatego podejdź do tego z rozwagą.
Planowanie wizyty
Planowanie wizyty może wydawać się rutynową czynnością, ale w pracy mobilnego masażysty nabiera zupełnie nowego znaczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jak zatem możesz sprawić, by każda wizyta była bezpieczna?
Po pierwsze, zawsze poinformuj kogoś o miejscu i czasie swoich wizyt. Może to być przyjaciel, partner, współpracownik czy członek rodziny. Daj im znać, gdzie będziesz i kiedy planujesz zakończyć sesję. To proste działanie daje Ci dodatkowe zabezpieczenie, bo w razie nieprzewidzianych sytuacji ktoś zawsze będzie wiedział, gdzie Cię szukać. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, co by było, gdybyś nagle potrzebowała pomocy? Dobrym rozwiązaniem może być stały dostęp zaufanej osoby do naszego firmowego kalendarza, w którym jest imię i nazwisko klienta, adres oraz umówiona godzina spotkania i jej orientacyjny koniec.
Kolejnym krokiem jest wykorzystanie aplikacji lokalizacyjnych. W dzisiejszych czasach mamy szeroki dostęp do technologii, która może nas chronić. Aplikacje takie jak Google Maps pozwalają na udostępnianie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Możesz ustawić taką aplikację, aby automatycznie informowała wybraną osobę o Twoim położeniu podczas pracy. To nie tylko zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa, ale też uspokaja osoby, którym na Tobie zależy.
Nie zapominaj także o wyborze odpowiednich godzin pracy. Choć praca mobilna często wymaga elastyczności, staraj się planować wizyty w ciągu dnia, kiedy to naturalnie czujemy się bezpieczniej. Unikanie późnych godzin wieczornych nie tylko minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych sytuacji, ale także sprawia, że samopoczucie zarówno Twoje, jak i Twojego klienta, jest lepsze.
Gdy zastosujesz te zasady, każda Twoja wizyta stanie się bardziej przemyślana i bezpieczna.
Bezpieczeństwo podczas wizyty
Gdy już znajdziesz się na miejscu, czyli w domu klienta, Twoje bezpieczeństwo nadal jest priorytetem. Masz pomysł, co zrobić, jeśli nagle zechcesz lub będziesz musiał szybko opuścić to miejsce? Zawsze warto mieć opracowany plan awaryjnego wyjścia. To może brzmieć dramatycznie, ale w rzeczywistości jest to prosta procedura, która może Cię uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Sprawdź, gdzie znajdują się wszystkie wyjścia, zwróć uwagę na układ mieszkania i zaplanuj, w jaki sposób możesz się ewakuować, jeśli zajdzie taka konieczność.
W mojej ocenie dobrze jest się zaopatrzyć w mały zestaw do samoobrony. Co mam na myśli?
- W pierwszej kolejności mini spray z gazem pieprzowym. W zamkniętych pomieszczeniach jest to bardzo skuteczne narzędzie, które pozwoli Ci uciec w razie kłopotów.
- Drugi pod kątem łatwości użycia i uniwersalności może być mały breloczek z alarmem. Kupiłem kiedyś takie urządzenie swojej narzeczonej. Na szczęście nie musiała używać go w prawdziwych warunkach, ale mały gadżet jest naprawdę głośny i błyskawicznie można go uruchomić.
- Trzecim sprzętem jest metalowy długopis kubotan. Służy on do samoobrony i uciśnięcia/uderzenia konkretnych punktów w ciele. Tu prawdopodobnie przyda się szkolenie z samoobrony, które swoją drogą każdy powinien kiedyś zrobić. W szkole średniej chodziłem na takie zajęcia i choć wiele rzeczy już nie pamiętam, to coś tam w głowie zostało. Oby to się nigdy nie przydało, ale w razie czego – bądźmy gotowi.
- Z tego co wyczytałem w Internecie, to można posiadać przy sobie również paralizator do pewnej mocy. Może i to będzie coś, dzięki czemu poczujesz się bezpieczniej.
Oczywiście omawiając ten punkt należy pamiętać o zdrowym rozsądku i spokoju. Nie chodzi nam przecież o to, by samodzielnie wywoływać konflikty i eskalować niebezpieczeństwo. Nie chcemy też dostać łatki „niezrównoważonej psychicznie masażystki”. Jeśli klient przypadkiem otrze ręką o Twoją nogę, nie musi to oznaczać, że próbuje Cię złapać za pośladki. Przede wszystkim zdrowy rozsądek. Zobacz, czy dana czynność, która zapaliła Ci czerwoną lampkę była wykonana umyślnie, czy klient przypadkiem się nie rozluźnił i np. nie zasnął, bo tak też się może zdarzyć!
Jeśli zrobił to jednak celowo, w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę i zakomunikował, że dana rzecz mi się nie podoba i jeśli to się powtórzy, przerwę masaż. Później można albo dać drugie ostrzeżenie, albo przerwać masaż. I dopiero w tym miejscu, gdyby nasz klient zacząłby się zachowywać agresywnie, można rozważyć użycie sprzętu do samoobrony.
W ramach małej dygresji podpowiem, że wiele masażystek jeździ na masaże ze swoim partnerem, który czeka np. w samochodzie. Podobnie robią też masażystki, które mają obawy, a prowadzą swój gabinet masażu. Być może, do tych bardziej podejrzanych osób warto pojechać „ze wsparciem”? Zostawiam to już Tobie.
Podsumowanie
Podsumowując, kluczowe jest zapewnienie sobie bezpiecznych warunków pracy jako mobilny masażysta. Rozważne postępowanie, od początkowej rozmowy telefonicznej po ustalenie jasnych zasad współpracy, znacznie zwiększa ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Ważne jest, aby jasno komunikować swoje granice i oczekiwania, zarówno na stronie internetowej, jak i w bezpośrednim kontakcie z klientem. Działania takie jak informowanie kogoś o lokalizacji i czasie wizyty czy wykorzystanie aplikacji lokalizacyjnych dodatkowo wzmocnią Twoje poczucie bezpieczeństwa.
Podczas wizyty u klienta, ważne jest, aby mieć opracowany plan na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Niezbędne jest również posiadanie narzędzi do samoobrony oraz umiejętność ich użycia, co daje dodatkową warstwę ochrony. Przygotowanie do takich sytuacji przez treningi z samoobrony jest zalecane, aby w razie potrzeby móc skutecznie się obronić.
Dziękuję za dotrwanie do końca. Jeśli nadal tu jesteś, napisz w komentarzu „Przede wszystkim bezpieczeństwo”. Zobaczymy ile osób dotrwało do końca 😉
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Dzięki za artykuł
Czy kiedyś zdarzyło ci się używać na wizycie akcesoriów do samoobrony?
Proszę bardzo
Nie, akcesoriów nigdy nie musiałem używać. Miałem jedynie 3 wizyty, podczas których zawczasu, awaryjnie włączyłem dyktafon, bo miałem dziwne przeczucie. Jednak nic się wtedy nie wydarzyło i mogłem je od razu usunąć.
PS. Dziękuję bardzo za kawę
Przede wszystkim bezpieczeństwo.
Dziękuję 🙂